Doua minute fatale pentru Oltchim

2 Martie 2009
610 Vizualizari | 0 Comentarii
Infrangere pentru Oltchim Ramnicu Valcea in deplasarea de la Ljubliana cu formatia locala Krim, scor 35-34 (17-15), campioana Romaniei fiind invinsa in ultimele minute de reusitele Andreei Lekic, din aruncari de la 7 metri. Inceputul de meci a fost dominat insa de gazde, Krim conducand cu 3-0 si 5-2, gratie golurilor marcate de Lekic, cea mai in forma jucatoare a fostei campioane a Europei. Oltchim a revenit in meci prin reusitele semnate de Valentina Ardean-Elisei si Oana Manea, in minutul 7 gazdele pastrand un avans minim (5-4). Echipa din Ramnicu Valcea a avut o noua cadere in a doua parte a reprizei inaugurale, avansul jucatoarelor de la Krim ajungand la 17-12 in minutul 27. Finalul a fost gestionat bine de jucatoarele lui Radu Voina, astfel ca la cabine Krim a intrat cu avantaj de doar doua goluri, 17-15. Inceputul partii secunde a apartinut Oltchimului, campioana Romaniei preluand conducerea in minutul 36 (19-18), pentru a se desprinde la 27-25 la jumatatea reprizei. Finalul a fost extrem de echilibrat, ambele echipe trecand pe rand la conducere. Doua goluri marcate de Andrea Lekic din aruncari de la 7 metri a adus echipa din Ljubljana in avantaj, Roxana Gatzel si Adina Meirosu ratand aruncarile decisive care ar fi putut aduce doua puncte pentru Oltchim. In celalalt meci al grupei Gyor s terminat la egalitate, scor 26-26, la Buducnost. In urmatorul meci din Grupa 2 Principala a Ligii Campionilor, Oltchim primeste pe teren propriu replica lui Buducnost Podgorica, meciul fiind programat pe 15 martie. Pentru a se califica in semifinale, valcencele trebuie sa castige acest joc, iar Gyor sa invinga acasa pe Krim Ljubljana.

Page time :0.1270 (s) | 22 queries | Mysql time :0.015074 (s)