Doua partide soc in sferturile Ligii Campionilor

20 Martie 2010
641 Vizualizari | 0 Comentarii
In anul 2009 Barcelona a castigat Liga Campionilor dar acum trebuie sa treaca de Arsenal ca sa ajunga in semifinale
• Ieri, la Nyon, a avut loc tragerea la sorti a meciurilor din sferturile de finala ale Champions League • Cele mai tari partide sunt Bayern Munchen - Manchester United si Arsenal-Barcelona • In Europa League, derbiul sferturilor este Benfica - Liverpool Sferturile de finala ale Ligii Campionilor programeaza doua partide soc, in care se vor confrunta patru dintre cele mai mari echipe din fotbalul mondial. Cele mai tari partide sunt Bayern Munchen - Manchester United, o reeditare a finalei din anul 1999, finala castigata de englezi cu doua goluri marcate in ultimele doua minute (dupa ce nemtii au condus cu 1-0 si au ratat cateva ocazii incredibile) si Arsenal Londra - Barcelona, o reeditare a finalei din 2006, castigata cu 2-1 de spanioli. In celelalte doua sferturi se vor intalni doua echipe din Franta, Lyon - Bordeaux si, in cel mai dezechilibrat joc al acestei faze, Interul lui Chivu va infrunta TSKA Moscova. Cum Cristi Chivu a primit acceptul medicilor sa joace, nu este exclus ca fundasul roman sa revina in cupele europene impotriva rusilor de la TSKA. Sferturile de finala se joaca la 30-31 martie - turul si 6-7 aprilie - returul. Faza tur a semifinalelor se va disputa la 20-21 aprilie, iar returul la 27-28 aprilie. Tragerea la sorti a fost condusa de secretarul general al UEFA Gianni Infantino si de ambasadorul finalei de la Madrid, Emilio Butragueno. Tot ieri a avut loc si tragerea la sorti a meciurilor din sferturile de finala a Europa League. In aceasta faza, cel mai tare joc pare a fi cel dintre Liverpool si Benfica, doua echipe de traditie din fotbalul european. Si in sferturile Europa League avem o confruntare fratricida, intre doua echipe din Spania de aceasta data, Valencia si Atletico Madrid duelandu-se pentru un loc in semifinale. Englezii de la Fulham, cei care au scos pana acum din competitie pe Sahtior Donetk si Juventus Torino, vor intalni campioana Germaniei, Wolfsburg, in sferturi, in timp ce fosta echipa a lui Boloni va juca impotriva nemtilor de la Hamburg. Sferturile de finala se vor disputa, in dubla mansa, pe 1 si 8 aprilie, iar semifinalele, de asemenea in dubla mansa, pe 22 si 29 aprilie. Finala Ligii Europa va avea loc la Hamburg pe 12 mai. Sferturi de finala Champions League Meci 1: Olympique Lyon (Franta) - Girondins Bordeaux (Franta) Meci 2: Bayern Munchen (Germania) - Manchester United (Anglia) Meci 3: Arsenal Londra (Anglia) - FC Barcelona (Spania) Meci 4: Internazionale Milano (Italia) - TSKA Moscova (Rusia) Semifinale Semifinala 1: Castigatoare meci 2 - castigatoare meci 1 Semifinala 2: Castigatoare meci 4 - castigatoare meci 3 Sferturi de finala Europa League Fulham - VFL Wolfsburg Hamburger SV - Standard Liege Valencia CF - Atletico Madrid Benfica Lisabona - FC Liverpool Semifinale Hamburger SV/Standard Liege - Fulham/VFL Wolfsburg Valencia CF/Atletico Madrid - Benfica Lisabona/FC Liverpool

Page time :0.1450 (s) | 24 queries | Mysql time :0.041271 (s)