Drama pentru Costel Galca! Antrenorul care a bifat „tripla” cu FCSB a retrogradat cu echipa sa

Publicat: 20 mai 2019
1

Echipa antrenata de Constantin Gâlca (47 de ani) în Danemarca, Vejle, a retrogradat în liga secunda dupa ce a pierdut returul cu Hobro, scor 2-0.

Vejle avea avantajul meciului din tur, câstigat pe terenul lui Hobro cu 1-0, astfel ca misiunea din retur, de pe teren propriu, parea, la prima vedere, una mai usoara. Oaspetii au deschis scorul în minutul 14, stabilind scorul pauzei, nu înainte ca Vejle sa rateze un penalty prin islandezul Kjartan Finnbogason în prelungiri.

Meciul a ajuns în prelungiri, iar Hobro a dat lovitura în minutul 104, prin americanul Emmanuel Sabbi (21 de ani), care a punctat cu capul, reusind sa-si tina echipa în cursa pentru evitarea retrogradarii. Hobro va juca în turul urmator cu Horsens. Vejle se întoarce în liga secunda dupa un singur sezon în primul esalon din Danemarca. UD Almeria B, România U17, FCSB, Espanyol, Al-Taawon si Al-Feiha sunt echipele pe care le-a antrenat Gâlca în cariera sa.