Dulaul Hizo l-a pus cu botul pe labe pe Ionut Popa

4 August 2008
2823 Vizualizari | 10 Comentarii
Dulaul Hizo l a pus cu botul pe labe pe Ionut Popa
• Politehnica Iasi- FC Vaslui 1-3 (1-2), in cea de-a doua runda a Ligii I de fotbal • Intr-un meci disputat cu portile inchise, partida a curs dupa acelasi tipar • Tactica aleasa de antrenorul Ionut Popa nu a dat roade, iesenii fiind tradati de aparare, toate golurile marcate de vasluieni fiind in urma unor grave erori defensive • Pentru prima data in istoria clubului, Politehnica a jucat pe propriul teren fara a avea in spate sustinerea suporterilor, si acest lucru contribuind la insuccesul iesenilor Lectie de fotbal predata de vasluieni in dealul Copoului. Trupa lui Viorel Hizo a castigat fara drept de apel, scor 3-1, in fata Politehnicii, la capatul unei partide in care jucatorii ieseni au parut ca vin dupa o saptamana de munca in mina, iar antrenorul Ionut Popa ca nu intelege nimic din ceea ce se intampla pe teren. Cu un portar iesit total din forma, cu o linie de aparare hilara si cu un mijloc inexistent, jucatorii lui Popa au fost simpli spectatori in fata echipei din Vaslui. Desi au pierdut in fata unei echipe clar mai bune, Branet si compania au ramas corigenti la capitolul daruire in teren, motivatie si concentrare. Practic, Poli a fost umilita chiar pe teren propriu, de FC Vaslui, care castiga in Copou pentru a doua oara consecutiv si norii negri se aduna deasupra Copoului. Daca baietii lui Ionut Popa veneau dupa infrangerea suferita in prima runda in fata Universitatii Craiova (scor 0-2), vasluienii s-au prezentat pe arena din Copou cu un moral foarte bun dupa victoria mare din etapa anteriora pe teren propriu contra vicecampioanei, Steaua Bucuresti (scor 1-0). Pentru prima data in istoria clubului, Politehnica a jucat pe propriul teren fara a avea in spate sustinerea suporterilor, asta si datorata deciziei Comisiei de Disciplina, care a inchis portile stadionului dupa o serie de incidente petrecute inca din campionatul trecut. Partida a inceput in nota de dominare a iesenilor, care au si avut prima ocazie a partidei. Dupa nici trei minute de la startul partidei, iesenii au beneficiat de o lovitura libera de la aproximativ 30 metri de poarta vasluiana. Mijlocasi inexistenti Atacantul Politehnicii, Ionut Bilba, a fost foarte aproape sa nimereasca cadrul portii, dupa ce a reluat mingea centrata de Sfarlea, inexistent pe toata durata partidei, insa lovitura sa de cap a trecut putin pe deasupra portii aparate de Kuciak. Cinci minute mai tarziu, a fost randul vasluienilor sa dea emotii bancii tehnice a lui Poli. Marian Aliuta, decarul vasluienilor, a executat destul de bine o lovitura libera, si de aceasta data mingea trecand milimetric pe deasupra portii lui Branet. Nici senegalezul N`doye nu s-a lasat mai prejos si l-a pus la grea incercare pe singurul integralist din Liga I in sezonul trecut, portarul Cristi Branet, care a respins cu dificultate sutul din lovitura libera expediat de senegalez. Prima mare ocazie a partidei s-a consumat in minutul 18, cand vasluienii au trecut milimetric pe langa deschiderea scorului si dupa o lovitura libera executata de pe partea stanga a atacului, lovitura de cap a lui Gabriel Canu a lovit stalpul din dreapta a portii aparate de Branet. Insa, cu toate ca la un moment dat vasluienii au pus stapanire pe joc, cei care au deschis scorul au fost tot gazdele. Dupa 26 minute de joc, Dominic Bersnjak a executat perfect o lovitura libera, mingea scurgandu-se in plasa de langa un Kuciak spectator si Poli a trecut in avantaj pe tabela pentru prima data de la inceperea partidei. Insa, Ionut Popa nu s-a putut bucura prea mult de scorul de pe tabela, pentru ca in minutul 33, Mike Temwanjera a profitat de o gafa in aparare facuta de Adrian Ilie si a readus egalitatea pe tabela de marcaj si sperantele in tabara vasluiana. Dupa nici sapte minute, vasluienii au trecut in avantaj pe tabela, cand fundasul adus de Porumboiu de la Timisoara, Gabriel Canu, a profitat de o gafa a lui Branet, care a trecut pe sub minge si cu o lovitura perfecta de cap si-a trecut numele pe lista marcatorilor. Iesenii au fost foarte aproape de egalare, cand acelasi Bernsjak a executat in forta o lovitura libera de la aproximativ 30 metri de buturile vasluiene, iar Kuciak a respins cu dificultate in corner. Nori negri in Copou Pana la pauza nu s-a mai intamplat nimic notabil, astfel incat la finalul primelor 45 minute, tabela arata un nesperat Poli Iasi -FC Vaslui 1-2. Dupa ce au fost mustruluiti serios la cabine, jucatorii Politehnicii au inceput in forta cea de-a doua repriza, cand au si beneficiat chiar in debutul reprizei de o lovitura libera, insa Bernsjak nu a mai nimerit de aceasta data cadrul portii vasluiene, mingea trecand mult peste. Sperantele iesenilor au fost ingropate in minutul 52, cand Marko Ljubinkovic a profitat din nou de o grava eroare defensiva a fundasilor Politehnicii si a marcat cu o executie superba din interiorul careului mic, pe langa un Branet intarziat. Dupa ce au marcat si cel de-al treilea gol, vasluienii au inchis jocul, astfel incat jucatorii Politehnicii nu au mai reusit mare lucru. Restul reprizei secunde a insemnat un joc de uzura. Cum nici finalul nu a mai adus nimic nou, jocul s-a incheiat cu victoria echipei antrenate de Hizo, care pleaca astfel cu un moral excelent inainte de confruntarea cu letonii de la Metalurg Ljepaia, in turul preliminar al Cupei UEFA. In schimb, iesenii sunt intr-o situatie nu tocmai fericita, dat fiind faptul ca dupa ce s-au scurs doua etape nu au acumulat nici un punct, iar peste o saptamana, in cadrul celei de-a treia etape, va primi vizita Stelei.