Dulgheru a ratat calificarea in finala de la Budapesta

12 Iulie 2010
633 Vizualizari | 0 Comentarii
Alexandra Dulgheru
Alexandra Dulgheru a fost invinsa in semifinalele turneului de la Budapesta, Ungaria, dotat cu premii totale in valoare de 220.000 de dolari. Ajunsa pentru a patra oara in acest sezon in semifinalele unui concurs WTA, Alexandra Dulgheru a fost invinsa sambata, la Budapesta, de unguroaica Agnes Szavay, campioana de anul trecut, scor 1-6,7-5,5-7. Daca primul set s-a terminat destul de repede, urmatoarele doua au fost foarte lungi, asa ca partida s-a incheiat dupa doua ore si 45 de minute. In prima mansa, Alexandra a facut multe greseli, a lovit scurt si a trimis multe mingi inalte, asa ca Szavay s-a impus cu un categoric 6-1. Unguroaica a jucat foarte bine din spatele terenului si a trimis lung si la linii, asa ca nu a trait numai din greselile adversarei sale. In debutul actului al doilea, Dulgheru a inceput sa trimita si ea mingi lungi, aproape de linii, si a impiedicat-o pe maghiara sa-si faca jocul, castigand patru din primele cinci jocuri. Szavay a revenit si a trecut in avantaj, 5-4, scor la care a servit pentru castigarea partidei, insa bucuresteanca a facut break si pana la urma ea a fost cea care a castigat setul, scor 7-5. Decisivul a inceput cu patru break-uri, dupa care cele doua jucatoare si-au facut serviciul pana la 5-5. Alexandra a facut un game 11 slab, in care si-a cedat serviciul, si nu a mai putut egala, chiar daca a reusit sa supravietuiasca primelor doua mingi de meci avute de Szavay.

Page time :0.1286 (s) | 24 queries | Mysql time :0.014876 (s)