Dupa remiza de la Pitesti

8 Martie 2004
1232 Vizualizari | 0 Comentarii
Handbalistii ieseni mai au sperante pentru evitarea barajului

•CSH Universitatea Pitesti - Politehnica Iasi 30-30 (18-13), in penultima etapa a turului Diviziei Nationale de handbal masculin •Dupa acest rezultat, iesenii mai au sanse de a evita barajul pentru mentinerea in prima liga •In ultima etapa a turului, Politehnica va intalni formatia Safilar Arad

Echipa de handbal masculin Politehnica Iasi s-a deplasat la sfarsitul saptamanii trecute la Pitesti, unde a dat piept cu formatia gazda, CSH Universitatea. Rezultatul meciului dintre cele doua combatante era foarte important in stabilirea echipei care va ocupa, la finalul campionatului, pozitia a zecea in clasamentul primului esalon. Miza locului zece, loc care o scuteste pe ocupanta lui de emotiile unei partide de baraj, le-a marcat pe ambele formatii, care au reusit, insa, sa creeze un spectacol de calitate pentru spectatorii prezenti la sala din Pitesti. Prima repriza a apartinut echipei gazda, care a reusit sa intre in avantaj la pauza, scor 18-13, dupa un joc in care Politehnica nu s-a regasit, mai ales in ultimele zece minute, timp in care pitestenii au inscris noua goluri si au primit doar cinci, de la 9-8, ajungandu-se la scorul de 18-13. In actul secund insa, handbalistii pregatiti de profesorul Cornel Badulescu au reusit sa revina spectaculos pe tabela, pe fondul unui joc mult mai elaborat si mai precis decat in prima repriza. Cu Pralea si Dediu intr-o forma de zile mari, Politehnica a reusit chiar sa preia conducerea in meciul cu gazdele, in minutul 53 scorul fiind de 27-25. Patru minute mai tarziu, in avantaj erau tot handbalistii din Iasi, care aveau un gol in fata. Pana in ultimele secunde, gazdele au izbutit sa egaleze, si ar fi putut chiar castiga partida, daca nu ratau ultimul atac al meciului. In concluzie, o partida frumoasa, incheiata cu o remiza echitabila, datatoare de sperante inaintea ultimei parti a campionatului.

Dediu - golgeterul echipei

La finalul partidei, antrenorul Cornel Badulescu s-a declarat multumit de evolutia elevilor sai si increzator in sansele de a evita un potential meci de baraj pentru supravietuirea in prima liga. "Am obtinut un rezultat bun pe terenul uneia dintre rivalele noastre si asta nu poate decat sa ma bucure. Cred ca am fi putut chiar castiga, daca evoluam mai bine in prima repriza, cand gazdele au avut un avantaj de cinci goluri obtinut in ultimele zece minute. Consider totusi ca am facut un joc bun, datator de sperante, inainte de partea a doua a campionatului. Daca noi castigam la Iasi cu Pitestiul si ei sunt invinsi acasa de Timisoara, atunci devenim favoriti la ocuparea pozitiei a zecea", a declarat Badulescu. Principalul marcator al iesenilor in partida de sambata a fost Dediu, autor al nu mai putin de 12 goluri, din care patru din lovituri de la sapte metri. Urmatorii in topul marcatorilor au fost Dimofte, cu sapte reusite, si Crainiceanu, cu sase goluri inscrise. Celelalte puncte au purtat semnatura jucatorilor: Gradinariu, cu doua goluri marcate si Massari, Ciocoiu si Elisei cu cate un gol inscris. In cadrul ultimei etape a turului, joi, 11 martie, Politehnica va intalni la Iasi, la Sala Liceului cu Program Sportiv, echipa clasata pe ultimul loc in clasament, Safilar Arad, intr-o partida fara emotii pentru gazde.

Page time :0.2594 (s) | 22 queries | Mysql time :0.114534 (s)