"E cea mai grea medalie pe care am castigat-o vreodata"

13 August 2008
1234 Vizualizari | 0 Comentarii
E cea mai grea medalie pe care am castigat o vreodata
• Sportivul Mihai Covaliu a castigat, ieri, bronzul in proba de sabie din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing, aducand delegatiei Romaniei a doua medalie la competitia din China, dupa aurul castigat de judoka Alina Dumitru • "E cea mai grea medalie pe care am castigat-o vreodata", a declarat Mihai Covaliu • In schimb, echipa masculina de gimnastica a terminat concursul abia pe locul 7 • Victor Hanescu a parasit si el Jocurile Olimpice, fiind eliminat in turul doi de francezul Monfils

Delegatia Romaniei a obtinut a doua medalie la Jocurile Olimpice de la Beijing. Sportivul Mihai Covaliu a castigat, ieri, bronzul in proba de sabie din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing, aducand delegatiei Romaniei a doua medalie la competitia din China, dupa aurul castigat de judoka Alina Dumitru. Covaliu l-a invins in finala mica pe francezul Julien Pillet, cu scorul 15-11. Bucuria putea fi si mai mare, daca romanul reusea sa ajunga in finala mare. Covaliu a ratat de putin calificarea in ultimul act, pierzand cu scorul de 13-15 intalnirea din semifinale cu francezul Nicolas Lopez, dupa ce a condus aproape tot timpul partidei. Sabrerul roman, in varsta de 30 de ani, este campion olimpic la Sydney, in 2000 si mai are in palmares un titlu mondial la sabie individual la Leipzig, in 2005, precum si unul european, pe echipe, la Izmir, in 2006. De asemenea, Covaliu este medaliat cu argint la CM de la Havana, din 2003 si mai are in palmares cinci medalii de bronz la CE (2008, 2007, 2005 - pe echipe, 2002, 2001) si doua la CM (2002 si 2001). Mihai Covaliu a declarat dupa castigarea bronzului in proba de sabie la Jocurile Olimpice de la Beijing ca este cea mai grea medalie pe care a castigat-o vreodata si a adaugat ca a ratat accederea in finala pentru ca a gresit tactic in semifinala. "E bine ca am luat bronzul. Se putea mai bine, dar asta este. E cea mai grea medalie pe care am castigat-o vreodata. Mi-am dorit-o enorm. A fost un concurs foarte greu, cu adversari foarte bine pregatiti. In semifinala, am gresit putin tactic fortand de la inceput. Pe final adversarul a fost mai proaspat. In finala mica mi-am conservat energia pentru ultimele asalturi. Francezul Lopez nu ma batuse niciodata, dar din pacate a facut-o tocmai acum, in semifinala olimpica", a declarat Covaliu.

Sperante la inot

Presedintele Federatiei Romane de Scrima, Ana Pascu, a declarat ca sportivul roman nu a fost in plenitudinea fortelor, el avand probleme de acomodare la conditiile din China. "Am inca emotii. Medalia a fost extraordinar de mult muncita, iar meritul este cu atat mai mare cu cat lui nu i-a mers extraordinar, nu a fost in plenitudinea fortelor. A fost un pic deranjat de fusul orar, de umiditate, de caldura, de zgomotul enorm. Medalia este extrem de meritorie, iar el ramane unul dintre marii sportivi ai lumii. Finala am privit-o ingrozitor de crispata. Sunt destul de multumita si el este destul de multumit acum ca s-a mai linistit. Am fost cu totii extrem de incordati. Speram sa serbam aceasta medalie cu totii acasa, pentru ca aici nu ne putem regasi suflul", a subliniat Pascu. Sperante la medalii pastreaza in continuare inotatoarea Camelia Potec, care s-a calificat in finala probei de 200 metri liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing. Potec, cu timpul de 1,57,71, a ocupat locul doi in seria a doua, serie ce a fost castigata de italianca Federica Pellegrini. Camelia Potec este campioana olimpica en-titre in proba de 200 metri liber.

Dezamagirile zilei

In schimb, dezamagirea cea mai mare a zilei de ieri ii are in prim-plan pe gimnastii lotului national. Echipa Romaniei s-a clasat doar pe locul 7 in finala pe echipe de la Beijing. Daca dupa prima rotatie si evolutiile foarte bune de la sarituri, Romania se afla pe prima pozitie in clasamentul intermediar, urmatoarele aparate la care au evoluat sportivii tricolori au coborat totalul de puncte al Romaniei, aceasta incheind concursul penultima, inaintea Frantei. Ca si in calificari, calul cu manere s-a dovedit cel mai problematic aparat al gimnastilor romani, insa nu s-au mai inregistrat atatea ratari ca in prima zi a concursului, doar Daniel Popescu avand probleme majore la acest aparat. Calificandu-se in finala cu foarte mari emotii, Romania a preferat sa prezinte in ultimul act exercitii mai simple, dar mai sigure, nedorind sa-si asume riscul unor elemente mai grele, care ar fi putut aduce ratari si note mici. S-a dovedit a fi o tactica gresita a antrenorilor, locul 7 de la final neonorand echipa Romaniei, care ar fi putut obtine mult mai mult daca ar fi riscat, pentru ca oricum nu avea ce pierde. Medalia de aur a fost castigata de reprezentantii tarii gazda, China, cu un total impresionant de 286,125, urmata in clasamentul final de Japonia (278,875) si SUA (275,850). Victor Hanescu a ratat calificarea in optimi la turneul olimpic de tenis, informeaza site-ul oficial al JO-2008. Hanescu a fost invins in turul doi de francezul Gael Monfils, cu scorul 6-4, 7-6 (7/5). De altfel, Victor Hanescu declarase inainte de startul Jocurilor Olimpice ca obiectivul sau la aceasta editie este calificarea in turul II. Un alt sportiv care a dezamagit ieri este Eusebiu Diaconu, campion european en-titre la lupte greco-romane, categoria 60 kg, care a fost invins de azerul Vitali Rahimov in optimile de la Beijing. Totusi, romanul va evolua in recalificari, avand inca sanse la medalia de bronz, informeaza site-ul oficial al competitiei. Diaconu il va intalni pe chinezul Jiang Sheng in recalificari, avand sansa de a lupta pentru medalia de bronz. Sportivul roman a ajuns in recalificari din cauza faptului ca azerul Rahimov, care l-a eliminat in optimi, a acces pana in finala. In fine, inotatorul Ioan Gherghel a ratat calificarea in finala la 200 metri fluture, ocupand ultimul loc in seria a doua din semifinale, cu timpul de un minut, 56 secunde si 57 sutimi. Seria in care a evoluat Gherghel a fost castigata de americanul Michael Phelps, cu 1:53.70.