News Flash:

Efect secundar neasteptat al Viagrei: pierderea auzului

20 Mai 2010
870 Vizualizari | 0 Comentarii
Cercetatorii americani au descoperit un efect secundar neasteptat in cazul celebrelor pilulele albastre: pierderea auzului. Un studiu al Universitatii Alabama din Birmingham a scos la iveala faptul ca amenintarea este una reala, din cauza unor inhibitori prezenti, PDE-5i, relateaza EmaxHealth, citat de ziare.com. Acest tip de inhibitori se gasesc nu doar in Viagra, ci si in Cialis si Levitra. Practic, cei care iau acest tip de pastile sunt de doua ori mai expusi acestui risc. Autoritatile americane din domeniul sigurantei medicamentelor au fost nevoite sa anunte ca exista acest risc dupa ce au fost raportate 29 de astfel de cazuri in perioada 1996 - 2007. Acest efect secundar poate aparea la cateva ore sau zile de la administrarea pastilelor. Un studiu realizat pe 11.525 de barbati peste 40 de ani, in perioada 2003 - 2006, a aratat ca pierderea auzului s-a inregistrat in 17,9% din cazuri, fiind mai des intalnita in cazul varstnicilor.
Daca ti-a placut articolul, te asteptam si pe pagina de Facebook. Avem si Instagram.
Distribuie:  

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Site-ul bzi.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Mica publicitate

© 2017 - BZI.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1362 (s) | 22 queries | Mysql time :0.026807 (s)