Egal italian pentru Noua Zeelanda

21 Iunie 2010
534 Vizualizari | 0 Comentarii
Italia - Noua Zeelanda 1-1 (la pauza 1-1) si campioana mondiala obtine cel de-al doilea egal consecutiv la acest turneu final din Africa de Sud. Desi nu este scoasa din cartile calificarii, Italia are din nou probleme cu echipele considerate mai slabe. Si ieri, campioana mondiala en-titre s-a chinuit cu mult mai modesta echipa a Noii Zeelande, echipa care a scos un egal norocos in prima runda, in jocul cu Slovacia, atunci cand a egalat in ultimul minut de joc (scor 1-1). Si de aceasta data, neo-zeelandezii au reusit un rezultat de 1-1, insa jocul a fost mult mai bun fata de prima partida. Echipa de la Antipozi a reusit acest egal dupa un joc pur italian, o aparare beton, care nu a lasat campioana mondiala sa se apropie prea mult de poarta. Si pentru ca si in grupa campioanei mondiale trebuia o surpriza, Noua Zeelanda a tinut sa demonstreze ca nu a venit degeaba in Africa de Sud si a izbutit sa scoata un rezultat excelent. Egalul cu Italia complica si mai mult calculele in Grupa F, pentru ca toate cele patru echipe pastreaza sanse de calificare in optimile de finala ale competitiei africane. Neo-zeelandezii nu sunt cu nimic mai prejos decat Italia, ambele echipe fiind la egalitate perfecta dupa primele doua runde, cu doua puncte acumulate si cu golaveraj identic. Jocul dintre cele doua combatante a fost unul pe contre, dar in care toata lumea se astepta sa fie castigat de italieni. Contrar asteptarilor, cei care au deschis scorul nu au fost campionii mondiali, ci adversarii lor. In minutul 7, Smeltz reuseste sa deschida scorul pentru Noua Zeelanda, cu un sut din 3-4 metri dupa o mare greseala in apararea italiana. Mingea a ajuns la neo-zeelandez dupa o deviere nefericita a lui Cannavaro, iar Smeltz nu a facut decat sa puna piciorul si sa impinga mingea in poarta, cu toata opozitia portarului italian. Dupa marcarea golului, neo-zeelandezii s-au retras, permitandu-le italienilor sa atace in valuri. Dominarea "squadrei azzura" s-a concretizat in minutul 29, cand arbitrul intalnirii a dictat 11 metri, dupa un fault comis in interiorul careului de Smith, asupra lui De Rossi, decizia arbitrului din Guatemala de a acorda penalty fiind indelung contestata. Iaquinta isi ia inima-n dinti si trage plasat, aducand egalitatea pe tabela de marcaj, scor 1-1. Acesta a fost si scorul inregistrat la pauza. Cel de-al doilea mitan al jocului a fost doar un joc de-a soarecele si pisica. Italienii au atacat valuri-valuri, in timp ce neo-zeelandezii nu au facut decat sa se apere, multumindu-se sa atace pe contraatac. Pana la final nu s-a mai intamplat nimic notabil, astfel incat jocul s-a terminat la egalitate. In ultima runda a grupelor, Italia va intalni reprezentativa Slovaciei, in timp ce Noua Zeelanda va disputa un joc contra reprezentativei similare a Paraguayului. Pe cat de complicata este situatia in grupa, pe atat de importante sunt rezultatele celor doua partide din runda finala. Toate echipele pastreaza inca sanse la calificare, astfel incat jocurile sunt decisive din toate punctele de vedere.