Egal nebun intre Slovenia si SUA

19 Iunie 2010
679 Vizualizari | 0 Comentarii
Slovenia - SUA 2-2 (la pauza 2-0), intr-un joc contand pentru Grupa C a Campionatului Mondial de fotbal din Africa de Sud. Partida dintre cele doua formatii a fost una plina de spectacol, cu doua echipe care nu s-au menajat deloc in speranta unei victorii cat mai clare. Atat Slovenia, cat si SUA si-au impartit reprizele, fiecare marcand cate doua goluri in cele doua parti ale partidei. Prima repriza a fost castigata categoric de reprezentativa Sloveniei. Europenii au reusit in primul mitan al jocului sa aiba posesia, americanii fiind nevoiti sa alerge dupa egalare. Primul gol a picat in minutul 13. Slovenii au reusit si unul din cele mai frumoase goluri de pana acum. O faza care nu anunta mai nimic a adus un gol de generic. Portarul Statelor Unite a iesit inoportun dintre buturi, ceea ce l-a facut pe Birsa sa incerce un sut de la distanta, executie care i-a si reusit jucatorului sloven, portarul american ramanand blocat pe loc, fara sa mai poata schita vreun gest. Golul primit i-a facut pe americani sa zburde pe teren in cautarea egalarii, nu putine fiind ocaziile in care "yankeii" puteau egala. Contrar cursului jocului, cei care au reusit sa-si sporesca avantajul de pe tabela au fost slovenii. Un contraatac fulgerator l-a gasit pe Ljubijankic singur la limita offside-ului pe partea stanga de atac, slovenul marcand cu un sut in diagonala pe langa portarul advers, fara nici o speranta pentru acesta. Golul marcat in minutul 42 a facut ca scorul sa devina 2-0, scor care a si ramas pana la finalul celor 45 de minute. Repriza secunda a inversat total rolurile. De aceasta data, cei care au controlat repriza au fost americanii. Nimeni nu se astepta ca americanii sa revina in joc, dar mai ales, nimeni nu credea ca jucatorii de peste ocean pot sa revina intr-o asemenea maniera. SUA putea chiar castiga jocul, daca arbitrul nu anula un gol marcat in minutul 86 pentru un presupus fault in atac. Ostilitatile au fost conduse de la un capat la celalalt de SUA, primul care a spart gheata fiind Landon Donovan. Acesta a marcat un supergol in minutul 48, cand a patruns usor pe partea dreapta si a sutat in forta pe centrul portii din unghi, fara nici o speranta pentru portarul sloven, mingea intrand direct sub transversala. Dupa marcarea golului, americanii s-au napustit in atac in speranta marcarii golului egalizator, gol care a picat aproape de finalul jocului. In minutul 82, Bradley a reusit minunea, aruncand tribunele in aer, dupa ce a reusit finalizarea din centrul careului, la o faza initiata de Altidor. Statele Unite ar fi putut castiga partida, insa golul marcat de Edu, in minutul 86, din centrul careului mic, a fost anulat pentru un fault in atac, decizie indelung contestata de banca tehnica a americanilor. Finalul a fost unul de foc, pe contre, insa tabele a ramas nemodificata, astfel incat cele doua echipe au incheiat jocul la egalitate. Ultima etapa va fi una cruciala pentru calificarea in optimi. Cu doua puncte din doua jocuri, americanii trebuie sa bata pe Algeria pentru a mai spera la calificare, in timp ce Slovenia, cu patru puncte din doua jocuri, ar trebui sa nu piarda cu Anglia pentru a putea prinde un loc in optimi. Calcule vor fi facute insa abia dupa ultima etapa.

Page time :0.1529 (s) | 22 queries | Mysql time :0.034540 (s)