Egal si spectacol intre titanii fotbalului romanesc

3 Noiembrie 2008
692 Vizualizari | 0 Comentarii
• Dinamo si Steaua au incheiat la egalitate, scor 1-1, o partida contand pentru etapa a XIII-a a Ligii I de fotbal • Steaua a dominat mai mult, a condus 75 de minute dupa golul lui Kapetanos, dar Dinamo a scos o remiza dupa reusita ieseanului Adrian Cristea, din minutul 83 • Dinamo ramane liderul la zi al ierarhiei interne
Spectacol total in derbiul campionatului dintre Steaua si Dinamo. Inceputa de mai bine de o saptamana la nivelul declaratiilor si cu cateva ore inainte de primul fluier al lui Alexandru Deaconu prin bataliile dintre suporteri si fortele de ordine, partida dintre Dinamo si Steaua s-a dovedit a fi, ca de obicei, cel mai incins meci al campionatului. Desi Dinamo era creditata cu prima sansa inaintea acestei intalniri, elevii lui Mircea Rednic au inceput slab partida, neavand nici o faza periculoasa la poarta lui Zapata in prima repriza. Asta si pentru ca elanul cainilor a fost taiat de golul lui Kapetanos, din minutul 8, acesta marcand cu o lovitura de cap din 2 metri dupa o pasa superba a lui Nicolita de pe dreapta si o faza cursiva si spectaculoasa a Stelei. Oaspetii puteau mari avantajul dupa doar 3 minute, acelasi Kapetanos trecand pe langa realizarea dublei, sutul sau la coltul lung din alergare, dupa o patrundere in viteza, trecand foarte aproape de poarta lui Lobont, ramas singur in aparare. Daca dinamovistii au atacat continuu, dar steril, stelistii au preferat tactica izbucnirii pe contraatac, Stancu in mijloc, Semedo pe stanga si Nicolita pe dreapta avand cateva actiuni bune, chiar si supranumerice spre poarta lui Zapata. Putea sa fie 2-0 pentru Steaua in minutul 31, in urma unui atac prelungit al Stelei mingea ajungand in marginea careului la Semedo, al carui sut in forta a intalnit transversala portii lui Lobont, gasit iesit destul de mult din poarta de executia surprinzatoare a stelistului. Primul sut pe spatiul portii lui Zapata a venit abia in minutul 34 cand Tamas a executat o lovitura libera de la 30 de metri, destul de slab, portarul stelist avand timp sa intervina. Apoi Niculae si Ropotan nu au reusit sa marcheze la o faza de atac prelungita a gazdelor, apararea ros-albastrilor blocand toate culoarele spre propria poarta. Prima parte a reprizei secunde s-a prezentat in aceeasi maniera, cu stelistii atacand furibund si dinamovistii parca neregasindu-se, singurele actiuni de atac ale gazdelor datorandu-se degajarilor incredibil de proaste ale lui Zapata care si-a pus adversarii de trei ori in pozitii favorabile in decurs de cateva minute. Cel mai bun jucator al Stelei, Kapetanos, a avut golul doi in varful bocancului in minutul 59. Incidente grave intre suporteri Semedo a trimis in centru la Dayro Moreno, acesta a pasat mai departe la Kapetanos, insa sutul grecului din intoarcere a intalnit bara din stanga lui Lobont, salvat pentru a doua oara. Ogararu si Nicolita s-au completat perfect pe partea dreapta de atac a Stelei, combinand frumos in ofensiva si dublandu-se reciproc in aparare, Torje si Adrian Cristea fiind practic anihilati in atac. Elevii lui Dorinel Munteanu, aflat la primul meci pe banca Stelei, au redus turatia motoarelor spre final dand ocazia cainilor sa urce mai mult in atac, gazdele reusind egalarea in minutul 83, prin Adrian Cristea, care l-a invins pe Zapata cu o lovitura de cap, din centrarea excelenta a lui Torje de pe dreapta. Egalarea a dat aripi dinamovistilor care au luat cu asalt careul stelistilor, parca pierduti de presiunea jocului, insa defensiva oaspetilor a rezistat eroic, Ogararu scotand de pe linia portii in ultimul minut o minge deviata dupa un sut in forta al lui Marius Niculae. Meciul a fost precedat de mai multe incidente intre suporterii celor doua formatii. Un grup de suporteri ai formatiei Steaua a fost atacat de mai multi sustinatori ai echipei Dinamo in zona Lizeanu, cu cateva ore inaintea partidei din etapa a XIII-a a Ligii I. Dinamo ramane liderul la zi al ierarhiei interne, la 6 puncte in fata Stelei, gruparea din Ghencea concentrandu-se acum pe jocul din grupele Ligii Campionilor, programat miercuri seara, la Lyon. Antrenorul Mircea Rednic a inceput derbiul cu Steaua in urmatoarea alcatuire: Lobont - Blay, Tamas, Julio Cesar, Diabate (Izvoranu `21) - Torje, Ropotan, Adrian Cristea, Bostina (Miranda `56) - Marius Niculae, Danciulescu (Ze Kalanga `62). De partea cealalta, Dorinel Munteanu, la primul joc pe banca tehnica a Stelei, a mizat pe urmatoarea formula: Zapata - Ogararu, Goian, Ghionea, Golanski - Radoi, Lovin - Nicolita, Bogdan Stancu (Dayro Moreno `52), Semedo (Toja `66) - Kapetanos (Plesan `78). Partida a fost arbitrata bine de Alexandru Deaconu, ajutat de asistentii Nicolae Marodin, Adrian Vidan, in timp ce observatori au fost delegati Hacic Garabet si Valeriu Ionita.

Page time :0.1589 (s) | 24 queries | Mysql time :0.033244 (s)