Egali cu o echipa din liga a treia

26 Ianuarie 2007
1034 Vizualizari | 1 Comentarii
Clement Palimaru
• Aseara, echipa de fotbal Politehnica Iasi a obtinut doar un rezultat de egalitate, scor 2-2, intr-o partida amicala disputata in fata unei divizionare C, Laminorul Roman • Fotbalistii ieseni au fost vadit obositi dupa o serie de antrenamente fizice mai tari • Partida s-a disputat pe durata a trei reprize a cate 35 minute fiecare • Cele doua goluri ale Politehnicii au fost marcate de Palimaru • Astazi, Poli va afla cu cine va juca in sferturile de finala ale Cupei Romaniei

Cazuti fizic dupa o serie de antrenamente draconice, fotbalistii Politehnicii Iasi au remizat aseara cu divizionara C Laminorul Roman, intr-o partida amicala disputata in dealul Copoului. La finalul unui meci foarte slab si a unei prestatii vlaguite a jucatorilor lui Ionut Popa, Poli a scos doar un 2-2 (0-2, 2-0, 0-0) in fata unui adversar care a prezentat la Iasi o formatie foarte tanara. Partida s-a disputat pe durata a trei reprize a cate 35 de minute fiecare. Romascanii au condus cu scorul de 2-0, dar Poli a revenit in repriza secunda, cand Palimaru a inscris de doua ori, in minutele 50 si 63. In rest, cele doua echipe nu au mai jucat nimic, spre nemultumirea antrenorului Ionut Popa, care a fost dezamagit si de evolutia brazilianului Ribeiro. "A fost, totusi, un simplu antrenament. Sunt dezamagit si de brazilianul Ribeiro, pe care nu stiu sigur daca il voi pastra in lot", a spus Ionut Popa. In meciul disputat aseara, tehnicianul iesean a folosit trei formule de echipa, dupa cum urmeaza: Plesca - Onut, Bernard, Adrian Ilie, Dianu - Buta, Mitrovic, Mijin, Sfarlea - Ribeiro, Bilba (in prima repriza); Branet - Toma, Adrian Ilie, Bernard, Irinel Ionescu - Mitrovic (Tincu), Ciubancan, Mijin, Miclea - Cernoch, Palimaru (repriza a doua); Branet - Toma, Such, Adrian Ilie, Irinel Ionescu - Plugaru, Tincu, Chimir, Claudiu Ionescu - Caragia, Leucuta. Dupa acest joc de verificare, Onut si compania vor disputa urmatorul amical pe data de 31 ianuarie, in dealul Copoului, impotriva divizionarei secunde, Cetate Suceava. Pana atunci insa, astazi, de la ora 16.15, va avea loc, la Casa Fotbalului, tragerea la sorti a jocurilor din cadrul sferturilor de finala ale Cupei Romaniei. Cele opt formatii care au ajuns in aceasta faza a competitiei vor fi impartite in doua urne valorice.

Adversarul din Cupa

Astfel, din prima urna valorica vor face parte Steaua Bucuresti, Dinamo Bucuresti si FC National, in timp ce restul echipelor, adica Poli Iasi, Otelul Galati, Poli Timisoara, FC Arges Pitesti si Pandurii Targu Jiu vor fi trimise in urna B. Se vor imperechea echipe din urna A cu echipe din urna B, rezultand astfel trei jocuri. Dupa extragerea pentru fiecare joc, bilele continand numele gruparilor vor fi introduse intr-o alta urna, prima echipa extrasa din aceasta urmand sa fie organizatoarea meciului. Cele doua echipe ramase in urna B se vor imperechea intre ele, prima formatie extrasa fiind organizatoarea. Presedintele Politehnicii Iasi, Sorin Boca, este convins ca iesenii vor intalni in sferturile Cupei Romaniei, pe FC National Bucuresti. Interesant este ca daca sortii vor scoate in calea jucatorilor ieseni trupa bancara, Poli ar intalni de doua ori in patru zile FC National, o data in Cupa si o data in campionat. Adica exact asa cum s-a intamplat si in cazul meciului din optimi cu Farul Constanta, cand cele doua echipe s-au intalnit de doua ori in aceeasi saptamana. Jocurile sunt programate sa aiba loc in sistem eliminatoriu, intr-o singura mansa, pe teren neutru, in zilele de 27 si 28 februarie, cu incepere de la ora 14.00, cu exceptia jocurilor televizate. Programul acestor intalniri, precum si data, ora, localitatea si stadionul vor fi stabilite de Comitetul de Urgenta al FRF in functie de calendarul competitional al Ligii 1.