El este noul rege de la Melbourne

Publicat: 30 ian. 2011
1

Sarbul Novak Djokovici a castigat, pentru a doua oara in cariera, turneul de Grand Slem de la Australian Open, dupa ce l-a invins fara mari probleme pe Andy Murray in trei seturi, scor 6-4, 6-2, 6-3. Djokovici si-a demonstrat inca o data maturitatea, speculand majoritatea greselilor pe care Murray le-a facut in acest meci.
Confruntarea dintre Murray si Djokovici a inceput cu un prim set echilibrat, in care cei doi sportivi au mers cap la cap pana in game-ul cu numarul zece, ultimul al setului. La scorul 5-4 in favoarea sa, Djokovici a reusit sa faca break si si-a adjudecat setul. Acest lucru a cauzat o cadere de moral pentru Murray, care a fost, pur si simplu, distrus in setul secund. Djokovici a condus cu 5-0, insa in cele din urma s-a impus cu 6-2. Murray a mizat pe totul sau nimic in setul cu numarul trei, pe care l-a inceput cu un break. Scotianul nu a fost, insa, capabil sa gestioneze avantajul, astfel ca Nole a facut imediat inca doua breakuri si si-a deschis culoarul spre castigarea setului cu numarul trei si, totodata, a meciului. Murray a afisat o rezistenta mai puternica decat in precedentele seturi, dar Djokovici si-a pastrat calmul si a castigat setul al treilea cu 6-3. Aceasta a fost a cincea victorie pe care Djokovici a obtinut-o in fata lui Murray, in timp ce scotianul se poate lauda doar cu trei succese in confruntarile directe.
Pentru succesul in fata lui Murray, Djokovici a incasat un cec in valoare de 2.200.000 dolari. Murray a primit 1.100.00 dolari. Acesta a fost cel de-al doilea succes al lui Djokovici la Australian Open, dupa cel din 2008, cand in finala l-a invins pe francezul Jo-Wilfried Tsonga, scor 4-6, 6-4, 6-3, 7-6 (2). La turneele de Grand Slem, Djokovici mai are in palmares doua finale la US Open (2007, 2010), doua semifinale la Roland Garros (2007, 2008) si doua semifinale la Wimbledon (2007, 2010). De partea cealalta, Andy Murray nu are in palmares nici un succes la turneele de Grand Slem.
In turneul feminin, s-a impus belgianca Kim Clijsters, care a invins-o in finala pe chinezoaica Na Li, scor 3-6, 6-3, 6-3. Pentru Clijsters este prima victorie la Antipozi si, totodata, a patra din cariera in turneele de Mare Slem, in timp ce Na Li a devenit prima jucatoare din China ajunsa in ultimul act la un Grand Slem.