Era Lucescu a inceput cu dreptul la nationala

8 Iunie 2009
654 Vizualizari | 0 Comentarii
• Nationala Romaniei a invins in deplasare reprezentativa similara a Lituaniei cu scorul de 1-0 (1-0), prin golul marcat de Ciprian Marica in minutul 37 • Dupa victoria de sambata, tricolorii acumuleaza 7 puncte in clasament, dupa 6 jocuri disputate, si pastreaza sanse teoretice de calificare la Mondialul din 2010 • Tricolorii mai au de disputat 4 jocuri in aceste preliminarii, cu Austria si Feroe, acasa, si cu Franta si Serbia in deplasare Lituania-Romania 0-1 (0-0) A marcat: Ciprian Marica (min.37) Echipe: Lituania: Karcemarskas - Semberas, Skerla, M. Zaliukas, Klimavicius (Luskys 83) - Pilibaitis (Dedura 81), Sernas - Stankevicius, Kalonas (Mikouliunas 64), Cesnauskis - Danilevicius. Selectioner: Jose Couceiro. Romania: D. Coman - Sapunaru, Radoi, Chivu, Rat - Mara (Roman `72), Ghioane (C. Lazar `89), Apostol, Cr. Tanase - Danciulescu, Marica (M. Niculae `83). Selectioner: Razvan Lucescu. Cartonase galbene: Pilibaitis, Cesnauskis, Klimavicius / Danciulescu, Apostol Arbitri: Jonas Eriksson - Magnus Sjoblom, Mathias Klasenius (toti din Suedia) Stadion: Marijampole (Lituania) Spectatori: 4.000, din care 200 suporteri romani Jucatorul meciului: Ciprian Marica Clasament grupa 7 1. Serbia 6 5 0 1 13-5 15p 2. Franta 5 3 1 1 7-6 10p 3. Lituania 6 3 0 3 6-5 9p 4. Austria 6 2 1 3 7-9 7p 5. Romania 6 2 1 3 7-10 7p 6. Feroe 4 0 1 3 1-5 1p Etapa urmatoare: 10 iunie: Insulele Feroe - Serbia Debut excelent la carma nationalei pentru Razvan Lucescu. Romania si-a mai spalat oarecum din pacate si a invins in deplasare reprezentativa similara a Lituaniei cu scorul de 1-0 (1-0), prin golul marcat de Ciprian Marica. Partida care a contat pentru preliminariile Campionatului Mondial 2010 a fost una dominata in principal de tricolori, exceptie facand ultimele minute ale jocului, cand lituanienii au luat cu asalt careul lui Dani Coman pentru a egala scorul de pe tabela de marcaj. Rezultatul final, desi a fost unul imbucurator, nu ofera sanse prea mari tricolorilor de a ajunge la Mondialul african. Cu doar 7 puncte acumulate dupa 6 partide, tricolorii sunt la 3 "lungimi" in spatele Frantei, echipa aflata pe locul 2, dar care are un meci mai putin disputat. Pentru a mai spera la calificare, Romania ar trebui sa invinga in toate cele 4 meciuri ramase si sa astepte jocul rezultatelor. Partida de aseara a insemnat totusi un nou inceput, era Lucescu. Cu sanse tot mai reduse de a ajunge la Mondialul din anul viitor, tricolorii au inceput partida cu dorinta de a arata ca parcursul de pana acum a fost un accident. Jocul cu Lituania a insemnat insa mai mult de atat. Romanii aveau de luat o revansa dupa umilinta din toamna trecuta, cand balticii au castigat la Cluj cu 3-0. Jocul a inceput cum nu se poate mai bine pentru tricolori, fazele curgand la poarta lituanienilor inca din primele minute. Primul 11, compus in mare parte de nume care au lipsit perioade bune de la nationala, si-a facut din plin datoria. Atat Dani Coman, cat si Tibi Ghioane, Ionel Danciulescu sau Bogdan Mara si-au amintit de vremurile bune si au jucat asa cum si-a dorit si selectionerul. Tricolorii au asaltat poarta lituaniana inca din start, ocaziile adunandu-se una cate una. Desi nu au concretizat nimic pe tabela de marcaj, tricolorii nu au avut prea mari emotii. Ba chiar si-au vazut linistiti de joc, reusind intr-un final sa deschida scorul si sa aduca linistea pe banca tehnica, dar si in randul celor 200 de suporteri romani prezenti in tribunele stadionului din Vilnius. In minutul 37, Ciprian Marica, varful lui VfB Stuttgart, a reusit sa deschida scorul pentru Romania, dupa ce a sutat perfect de la 20 metri, fara nici o speranta pentru portarul lituanian. Contestat la primul joc Nici bine nu si-a facut debutul pe banca tehnica a tricolorilor, ca Razvan Lucescu a intrat in gura unor patroni de cluburi. Finantatorul Universitatii Craiova, Adrian Mititelu, l-a criticat dur pe Lucescu, dupa ce acesta nu l-a inclus nici pe banca de rezerve pe golgeterul Florin Costea, lasat sa vada jocul din tribune. In paralel cu aceste critici, Razvan a preferat sa trimita in primul 11 cateva nume noi, alaturi de cei deja consacrati. Astfel, a aparut Iulian Apostol, Cristian Tanase sau Cristi Sapunaru, cei care pana in prezent nici nu faceau parte din planurile lui Victor Piturca, fostul selectioner. Cea de-a doua repriza a fost mai mult un joc de asteptare pentru tricolori, care au stat linistiti si au reusit sa mentina pana la final scorul inregistrat la pauza. Totusi, emotiile nu au lipsit, lituanienii fiind la un pas sa-i strice debutul lui Lucescu, dupa ce in finalul jocului au avut cateva oportunitati clare de a egala. Dani Coman, portarul nationalei, s-a remarcat cu doua minute inainte de final, la sutul lui Sernas din interiorul careului, dupa ce a respins salvator de langa transversala la cea mai mare ocazie a adversarilor. Fluierul final a consfintit in cele din urma victoria romanilor, care si-au mai spalat din rusinea pricinuita in jocul tur de la Cluj. Imediat dupa fluierul de final, selectionerul Razvan Lucescu a aratat ca victoria ar fi putut fi una mai clara si ca scorul de 1-0 nu reflecta intreaga realitate teren, mai ales ca tricolorii au avut ocazii peste ocazii. Totusi, Lucescu nu si-a putut ascunde bucuria, declarandu-se fericit de debutul sau pe banca tehnica. "Este o seara frumoasa, pe care probabil nu o voi uita niciodata. Nu as putea spune ca am avut emotii mari, nu m-am apucat ieri de fotbal. A fost un meci pregatit bine, cu jucatori extraordinari. N-am avut de ce sa am emotii. Este clar ca am venit aici sa castigam. Lituania este o echipa foarte bine organizata, dar noi am facut un pressing bun si am avut un plus la capitolul tehnica. Rezultatul ne aduce 3 puncte, dar nu reflecta ce s-a intamplat pe teren, am avut ocazii sa dam mai multe goluri. Practic mai avem sanse, dar foarte mici, pentru ca depindem si de altii. Noi trebuie sa scoatem cat se poate de mult de la fiecare meci", a spus Razvan Lucescu la TVR, postul care a transmis disputa cu Lituania. Pentru Romania urmeaza acum 4 meciuri de foc, cu Austria si Feroe acasa si cu Franta si Serbia in deplasare. Cu doar 7 puncte in 6 meciuri, Romania este departe de obiectivul propus la startul preliminariilor. Franta, echipa de pe locul 2, are 10 puncte, dar 5 meciuri disputate, in timp ce Serbia, echipa aflata pe primul loc in grupa, are 15 puncte acumulate dupa 6 jocuri.

Page time :0.1330 (s) | 22 queries | Mysql time :0.025814 (s)