Eroii Olimpiadei au ratat reintalnirea in NHL

4 Martie 2010
659 Vizualizari | 0 Comentarii
Sydney Crosby
La doar doua zile dupa fabuloasa finala a turneului olimpic de la Vancouver, eroii Sydney Crosby si Ryan Miller au ratat de putin reintalnirea in meciul Pittsburgh Penguins-Buffalo Sabres din NHL, portarul american fiind tinut pe banca de antrenorul Lindy Ruff. Penguins s-a impus cu 3-2, eroii meciului fiind ucraineanul Ruslan Fedotenko, cu un gol si o pasa decisiva, si Sergei Gonchar, un aparator rus care a marcat golul cu numarul 200 in NHL. Canadianul Crosby, cel care a marcat golul de aur pentru nationala tarii sale in finala olimpica disputata contra Statelor Unite la Vancouver, a evoluat 17 minute si 34 secunde pentru Penguins, contribuind cu o pasa la reusita lui Gonchar din prima repriza. De cealalta parte, portarul Ryan Miller a fost inlocuit de rezerva Patrick Lalime, fiind astfel menajat dupa impresionanta evolutie de la Jocurile Olimpice unde a fost ales MVP. Intr-o alta partida disputata, marti seara, New York Rangers s-a impus pe terenul canadienilor de la Ottawa Senators, cu 4-1, dupa ce gazdele au deschis scorul in prima repriza prin Milan Michalek, jucator ajuns la a 21-a reusita. Recent medaliat cu argint la Vancouver, Ryan Callahan a marcat doua goluri pentru Rangers, iar portarul suedez Henrik Lundqvist a reusit 24 de parade. O evolutie buna a avut si Patrick Kane, un alt jucator american care s-a remarcat la Jocurile Olimpice, atacantul lui Chicago Blackhawks reusind un gol si doua pase de gol in meciul din deplasare cu New York Islanders. Gazdele din Nassau Veterans Memorial Coliseum s-au impus in cele din urma, cu 5-3, trei dintre goluri fiind marcate de Blake Comeau.