Erou in Belgia! Ladislau Boloni face minuni la Royal Antwerp. A treia victorie consecutiva în play-off

15 Aprilie 2019
368 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.7584 RON (-0.0023)
USD: 4.2306 RON (-0.0021)
Ladislau Boloni

Ladislau Boloni si echipa sa, Royal Antwerp, continua sa uimeasca lumea fotbalului belgian, dupa ce a obtinut al treilea succes la rând în play-off-ul. Elevii lui Boloni au reusit o noua victorie în deplasare, 2-1 cu Gent, dupa ce in etapa trecuta a învins-o pe Anderlecht.

Ladislau Boloni a realizat performanta de a-si duce echipa pe locul 3 în clasamentul play-off-ului, pozitie care îi permite sa joace direct în grupele Europa League în sezonul viitor. Royal Antwerp a deschis scorul pe terenul celor de la Gent, prin Baby, în minutul 21, a fost egalata în minutul 77, Chakvetadze, dar cu opt minute înainte de final a dat lovitura de gratie prin Refaelov. Echipa lui Boloni a avut si doua goluri anulate, ambele pentru ofsaid, la ambele arbitrul a consultat sistemul VAR.

Ladislau Boloni antreneaza Royal Antwerp din 2017

Ladislau Boloni era satisfacut de prestatia elevilor sai. "Sunt foarte multumit de cum am evoluat în prima repriza, am si marcat, am finalizat actiunile, am avut si un gol anulat, dar nu comentez arbitrajul. Dupa pauza, jocul nostru ofensiv a fost un pic mai realist, în conditiile în care Gent a trebuit sa-si asume riscuri la 0-1, sa devina indisciplinata tactic. Am suferit doar în ultimele 15 minute, dar am rezistat si i-am surprins pe contre. Cred ca rezultatul este meritat, o victorie foarte dificila", a declarat Ladislau Boloni.

În vârsta de 66 de ani, Ladislau Boloni, în vîrsta de 65 de ani, pregateste Royal Antwerp din vara anului 2017 si are contract cu belgienii pâna în vara anului 2020. Anul trecut a ratat play-off-ul, însa în acest sezon se poate gândi chiar la titlu. În cariera sa, Boloni a mai pregatit: Nancy, nationala României, Sporting Lisabona, Rennes, Monaco, Al Jazira, Standard Liege, Al Wahda, Lens, PAOK, Al Khor si Ittihad.