Actualitate

Esec la limita! Fotbalistii de la CSM Poli nu au reusit minunea pe terenul campioanei – VIDEO

Publicat: 26 sept. 2016
1

Decimata de accidentari si suspendari, CSM Poli Iasi nu a reusit sa scoata vreun punct din deplasarea de pe terenul campioanei Astra Giurgiu. In ultimul meci din etapa 10 a Ligii I de fotbal, iesenii au pierdut cu 1-0 la Giurgiu. Unicul gol al intalnirii de la Giurgiu, unde Astra a revenit dupa doua partide in exil, a fost marcat de Constantin Budescu din lovitura de la 11 metri.

Fara 5 titulari (Voicu, Mihalache, Ciuca, Tiganasu si Cristea), iesenii au inceput in forta partida de la Giurgiu. Dupa doar 30 de secunde, Boiciuc a trimis pe langa poarta din marginea careului. Tot oaspetii puteau marca si in minutul 16, cand centrarea perfecta a lui Ciucur il gaseste la 11 metri de poarta pe Piccioni, dar italianul trimite mult peste poarta. De partea cealalta, astralii au avut doar 2 suturi la poarta lui Caparco, in prima repriza, Teixeira i-a incercat vigilenta italianului in minutul 12, iar Budescu a executat lamentabil o lovitura libera de la marginea careului de 16 metri.

Dupa pauza, pe teren a fost o singura echipa, iesenii facnd clar pasul inapoi. Treptat, jucatorii lui Marius Sumudica au trecut la carma partidei, dar ocaziile intarziau sa apara. In minutul 77, Junior Morais a sutat bine din unghi, dar Caparco a respins in lateral. Centralul Cristi Balaj a aratat punctul cu var in minutul 78 la faultul comis de Ciucur asupra lui Florea, jucator intrat de putine minute in locul lui Alibec. Budescu a sutat pe jos, plasat, si nu i-a lasat nicio sansa portarului Caparco. Un gol care a fost de ajuns pentru ca Astra sa obtina doar a treia victorie din acest sezon de Liga 1 si sa ajunga la cota 11 puncte in clasament.

Si totusi moldovenii puteau pleca cu un punct de la Giurgiu, daca Frasinescu nu trimitea mult peste poarta, cu capul, o minge bine centrata in careu de Piccioni. CSM Poli Iasi a incheiat meciul in inferioritate numerica, dupa ce Frasinescu a primit al doilea cartonas galben in ultimul minut din cele trei suplimentare aratate de la margine. Pentru Astra Giurgiu este a doua victorie consecutiva in Liga 1 si al doilea meci la rand in care echipa lui Marius Sumudica nu primeste gol, dupa 2-0 in deplasare cu ASA Tg.Mures.

Dupa etapa a zecea, CSM Poli Iasi ocupa locul 8 in clasament, cu 12 puncte, la 3 puncte de Pandurii Targu Jiu, echipa clasata pe ultimul loc care asigura calificarea in play-off. Etapa viitoare, vineri seara, CSM Poli joaca acasa cu Poli Timisoara. Banatenii vor juca in Copou fara Ionut Popa, tehnicianul fiind schimbat aseara cu Ionel Ganea.

Reactii la finalul partidei

Florin Prunea, presedinte CSM Poli Iasi: „Am aratat bine pentru 16 jucatori. Mi-au placut si jucatorii tineri care au intrat. Cred ca am fost echipa mai buna. A fost un arbitraj echidistant, nu am ce sa-i reprosez lui Cristi Balaj. A fost un meci in media campionatului. Fiecare dintre echipe a avut mari probleme. Astra merita respectata pentru ce a facut in fotbalul romanesc. Sunt sigura echipa care s-a batut cu Steaua”.

Nicolo Napoli, antrenor CSM Poli Iasi: „Cred ca baietii au facut un meci foarte bun. In prima repriza am jucat foarte sus, am recuperat mingi si am avut si cateva ocazii. Imi pare rau ca am pierdut. Sunt nemultumit de ultimul minut ca FRasinescu a luat inca un cartonas galben si a fost eliminat. Este pentru prima data de cand sunt eu la Iasi de cand ma confrunt ca atat de multe probleme. Cred insa ca baietii care au jucat astazi au facut-o bine. Pacat de acel penalty, altfel nu cred ca pierdeam. Nu stiu daca a fost penalty acolo, parca arbitrul era pregatit sa-l dicteze. Ne vom pregatit in continuare pentru meciul de acasa cu Timisoara. Ne asteapta un meci foarte greu, cu Timisoara, peste doar 4 zile”

Alexandru Ciucur, jucator CSM Poli Iasi: „Noi credem ca am fi meritat un rezultat de egalitate, dar daca arbitrul a decis sa dea penalty, asta este, am pierdut macar un punct. Eu am pus piciorul acolo in fata si nu stiu daca a fost sau nu penalty. Cred ca in prima repriza am fost mai buni decat cei de la Astra, iar dupa pauza nu pierdeam daca nu primeam acel penalty. Poate daca eram in formula completa, altfel se scria soarta partidei. Oricum cred ca jucatorii care i-au inlocuit pe cei absenti si-au facut bine datoria. Noi vom continua sa luptam pentru play-off. Mai sunt multe etape de disputat”.

Astra Giurgiu: Lung – Sapunaru, Geraldo, Fabricio, Junior Morais – Seto, Lovin (’34 Niculae) – Moise, Budescu (’85 Nicoara), Teixeira – Alibec (’70 Florea). Antrenor: Marius Sumudica.

CSM Poli Iasi: Caparco – Bosoi, Saric, Frasinescu, Sato – Mitic, Tarsa (’82 – Stefanescu) – Ciucur,  Boiciuc,  Bădic (’82 – Martin) – Piccioni. Antrenor: Nicolo Napoli.

Arbitri: Cristian Balaj – Ovidiu Artene, Stelian Slabu.

Cartonase galbene: Ciucur, Frasinescu 2  / Geraldo, Budescu

Cartonas rosu: Frasinescu (’90^2).