Este uimitor ce au descoperit olandezii despre Razvan Marin. Ce a facut romanul pentru care au platit 12,5 milioane euro

482 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.7216 RON (0.0000)
USD: 4.2706 RON (0.0000)
Razvan Marin

Razvan Marin îl face deja uitat la Ajax pe Frenkie De Jong - mijlocasul român a fost titular în meciul de acasa cu Emmen, câstigat cu 5-0 de "lancieri" în partida din a doua etapa a campionatului olandez. Românul, pentru care olandezii au platit 12,5 milioane de euro, a participat la faza de constructie a patru dintre cele cinci goluri ale lui Ajax.

De altfel, Razvan Marin a fost campionul statisticilor dupa meciul de la Johan Cruyff Arena - a fost cel mai bun pasator de pe teren cu 105 pase, dintre care 88 precise. 39 au fost trimise spre careul advers, dintre care 29 au fost complete. Trupa lui Erik ten Hag a deschis scorul în minutul 27, prin Donny Van de Beek. Au urmat Ziyech si apoi Tadic, care au dus scorul la 3-0 pentru noua echipa a lui Razvan Marin.

Klaas Jan-Huntelaar a fost introdus în minutul 72 si a stabilit scorul final, cu o dubla. La cel de-al doilea gol al lui Huntelaar, Razvan Marin i-a trimis o pasa superba, peste toata apararea adversarilor. Huntelaar a ratat initial, însa a marcat din respingere, cu capul.

Intra aici pentru a vedea pasa lui Marin pentru Huntelaar! Razvan Marin este anuntat titular si în returul cu PAOK Salonic de marti seara. În tur, pe terenul grecilor, a fost 2-2.

Razvan Marin a fost titular în prima etapa a campionatului din Olanda, în Vitesse - Ajax 2-2. Internationalul român a fost schimbat în minutul 68, dupa o evolutie care a fost criticata. La pauza meciului, Marco van Basten a analizat prestatia ”lancierilor” si a criticat pozitionarea pe teren a fostului jucator de la Viitorul.

Razvan Marin venise dupa un debut spectaculos la Ajax, în Supercupa Olandei. Atunci, Marin a avut 78 de atingeri, capitol la care a fost depasit doar de Blind (80). Românul s-a putut lauda si cu 9 recuperari, dar si cu 3 interceptii, fiind primul în aceste doua topuri.