EURO 2020 | Ungaria încurcă Franța și obține un rezultat mare în fața propriilor suporteri

Publicat: 19 iun. 2021
Ungaria a obținut un egal cât o victorie în fața propriilor suporteri

Ungaria – Franța 1-1

Ungaria a reușit una din marile surprize ale acestei ediții, terminând la egalitate, 1-1, cu Franța, într-un meci din grupa F. Selecţionata de fotbal a Ungariei a produs o mare surpriză, prin egalul reuşit în faţa campioanei mondiale en titre, sâmbătă, la Budapesta. Mai mult, maghiarii au și deschis scorul în prima repriză prin Fiola, care l-a învins pe Lloris, stabilind și rezultatul la pauză. De cealaltă parte, francezii au restabilit egalitatea în minutul 66, după ce Mbappe a centrat pentru Griezmann, care a reluat în poartă.

Selecţionerul echipei de fotbal a Franţei, Didier Deschamps, a efectuat o singură modificare în formula de start faţă de partida de debut pentru meciul de sâmbătă cu Ungaria, care s-a desfășurat pe Puskas Arana din Budapesta, în Grupa F a turneului final EURO 2020.

Lucas Digne a evoluat în flancul stâng al apărării, în locul lui Lucas Hernandez, care a acuzat probleme fizice chiar dinaintea partidei cu Germania (1-0), în care a jucat excelent.

De partea cealaltă, antrenorul italian Marco Rossi a efectuat şi el o schimbare în echipă, francezul naturalizat Loic Nego urmând să înceapă ca titular în flancul drept, în locul lui Gerge Lovrencsics. Nego a fost coleg la naţionala Under-19 a Franţei cu Griezmann.

Echipele de start:

Ungaria: Peter Gulacsi – Endre Botka, Willi Orban, Attila Szalai – Loic Nego, Laszlo Kleinheisler, Adam Nagy, Andras Schaefer, Attila Fiola – Adam Szalai (căpitan), Roland Sallai. Selecţioner: Marco Rossi.

Franţa: Hugo Lloris (căpitan) – Benjamin Pavard, Raphael Varane, Presnel Kimpembe, Lucas Digne – Paul Pogba, Ngolo Kante, Adrien Rabiot – Antoine Griezmann – Karim Benzema, Kylian Mbappe. Selecţioner: Didier Deschamps.

Arbitru: Michael Oliver; arbitri asistenţi: Stuart Burt, Simon Bennett (toţi din Anglia); al patrulea oficial: Bartosz Frankowski; arbitru de rezervă: Marcin Boniek (ambii din Polonia).