"Euro-goluri" pentru Remus Marta

27 Mai 2002
1237 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli Unirea Iasi - Bucovina Radauti 4-1 (3-0) •Mijlocasul iesean si-a depasit promisiunea facuta inainte de meci, reusind sa inscrie nu unul, ci doua goluri in poarta oaspetilor

In ultimul meci programat pe teren propriu in actualul sezon, Poli Unirea Iasi a invins categoric formatia Bucovina Radauti si doar paradele portarului Botezatu au facut ca scorul sa nu ia proportii nebanuite. In editia noastra de sambata, intr-un interviu publicat cu mijlocasul iesean Remus Marta, fotbalistul nostru declara ca ar dori sa inscrie un nou gol in partida de sambata, pe care sa-l dedice antrenorului Vasile Simionas. El si-a depasit promisiunea facuta si a reusit doua "boabe" in poarta adversa, la faze de mare spectacol. Ultimul a fost un adevarat "euro-gol", care poate figura pe genericul oricarei emisiuni TV de fotbal. In fata a circa 3.000 de spectatori, mai putin decat se sconta, chiar daca intrarea a fost libera, gazdele domina autoritar partida chiar din start si Marta il evidentiaza pe Botezatu in min. 4, cu un sut din 7 metri. In min. 13, in urma unei lovituri libere de la 17 metri, de pe partea stanga, mingea ajunge apoi la Medeleanu, care expediaza o ghiulea de la 16 metri, in gol (1-0). Patru minute mai tarziu (17'), Florin Dan expediaza mingea cu capul din 6 metri, dar pe langa poarta adversa. In min. 19, oaspetii executa o lovitura libera de la 25 metri, prin Cojocaru, dar Nelu Campeanu retine cu siguranta balonul. Urmeaza alte doua ocazii de gol in contul iesenilor, dar Ancuta (23') si Dobrea (24') rateaza desprinderea pe tabela de marcaj. Aceasta se produce totusi in min. 26, atunci cand Marta suteaza din 14 metri in gol, in urma unei pase primite de la un coechipier (2-0). Urmatoarele doua minute (27 si 28) aduc noi ocazii la poarta lui Botezatu, dar "goal-keeper"-ul radautean se opune cu succes suturilor lui Marta si Ancuta. Totusi, in min. 29, mingea ajunge la Dobrea, care patrunde spre poarta oaspetilor si suteaza din 6 metri, in coltul lung, stabilind scorul la pauza (3-0). Pana la finalul primei reprize remarcam suturile de tip "torpila" ale lui Florin Dan si Cristea (ambele in min. 37), care produc "victime" in randul adversarilor, cei care cad secerati si arbitrul partidei opreste meciul pentru acordarea unor ingrijiri medicale de prima urgenta. Ultima ocazie inaintea pauzei apartine lui Dobrea, in min. 40, dar pasul din cadere al acestuia, in pozitie favorabila, ajunge la un adversar.

•"Forest Gump" si "Napoleon" au fost la meciul din Copou

Repriza a doua apartine in continuare elevilor lui Vasile Simionas, Adrian Kereszy si Gelu Paveliuc, care isi domina clar adversarii si il evidentiaza din nou pe Botezatu. Dupa ratarile lui Medeleanu (51') si Marta (59'), respectiv Lavric (52'), tanarul mijlocas iesean Adrian Cristea (18 ani) este faultat in careul advers, dar centralul Aurelian D. Stefan nu acorda penalty-ul cuvenit, facandu-l pe prof. Ioan Marica (fostul antrenor al Politehnicii, aflat la tribuna oficiala) sa exclame: "A fost 11 metri clar. Se dadea si la gradinita!". Greseala arbitrului a fost razbunata insa de acelasi Remus Marta (chiar in momentul cand, pe tusa, Misu Dragoi se pregatea sa-l inlocuiasca), in min. 69, care muta tabela la 4-0 pentru Poli Unirea, cu un sut fantastic, la vinclu, de la 20 de metri. El ajunge astfel la cota "15" (goluri marcate), in cele 13 meciuri jucate doar in retur. Dupa gol, cel care este inlocuit pana la urma este Cristea, antrenorul Adi Kereszy facand cuvenita rectificare. Nu se putea totusi ca jucatorul care inscrie un gol fantastic, drept "recompensa" sa fie apoi inlocuit. In continuare, iesenii rateaza mari ocazii la poarta lui Botezatu, prin Florin Dan (73' si 86'), Marcel Rus (76') si Dinu Sanmartean (78'). Si cum ocaziile se razbuna, oaspetii reusesc sa inscrie golul de onoare in min. 88, atunci cand Pacurari trimite cu capul mingea in poarta lui "Campi", din 6 metri, in urma unei centrari primite de pe stanga, de la Gugianu (4-1). In penultimul minut al disputei (89'), Chiper suteaza din 18 metri, dar Botezatu are din nou o interventie de zile mari si evita golul. Sub conducerea brigazii brasovene Aurelian D. Stefan - Dan Lucian Ilies si Florin Buduroi, observatorul partidei fiind vechea noastra cunostinta Dorin Naste (din Targu Mures, dar fostul portar al Politehnicii in anii de glorie), au evoluat urmatoarele efective:
- Poli Unirea Iasi: Campeanu - Ancuta, Medeleanu, Adrian Ilie (Marcel Rus 72'), Gheban, Danut Munteanu (Dinu Sanmartean 62') - Cristea (Mihai Dragoi 70'), Marta, Florin Dan - Chiper, Dobrea. Manager general: Vasile Simionas. Antrenori: Adrian Kereszy si Gelu Paveliuc.
- Bucovina Radauti: Botezatu - Ilisoi, Grosu (David 65'), Tatar, Bulexa, Romanu - Cojocaru, Lavric (Pasa 79'), Gugianu - Pacurari, Burlacu (Casoinic 46'). Antrenor: Dragos Tatar (libero-ul oaspetilor).
De mentionat ca piesele de culoare ale partidei disputate in Copou au fost din nou Marius Barbu (alias "Forest Gump", cel care ne-a declarat ca a facut in alergare un recent traseu pe ruta Iasi - Fagaras - Brasov) si ing. Petrica Ciobanu, costumat in "Napoleon", dupa ce, in prima repriza a fost prezent si la meciul RATC-ului, de pe arena din Alexandru cel Bun.

•Multumim Foresta II, multumim Ceahlaul II

Sambata, partidele rundei cu nr. 29 din cadrul Seriei I a Diviziei C de fotbal au inlaturat toate necunoscutele, inclusiv cele din zona retrogradarii. Pierzand categoric pe teren propriu in fata Ceahlaului II, jucatorii de la Foresta II au luat drumul Diviziei D, alaturi de Gloria Zemes. S-ar parea ca Foresta II a fost "sacrificata" si pe motivul ca orasul Falticeni si patronul Eugen Hutu nu pot sustine doua echipe de fotbal si va ramane asadar doar cea din Divizia B. In acest fel, transportatorii si telefonistii ieseni au scapat si ei de grijile retrogradarii. Echipa Poli Unirea Iasi promoveaza in liga a doua, dar acest lucru se stia inca din rundele anterioare. Am consemnat urmatoarele rezultate complete: RATC CFR Moldova Iasi - Unirea Negresti 3-0 (0-0), Aerostar Bacau - Minerul Crucea 3-0 (1-0), FC Botosani - Rafinaria Darmanesti 3-0 (2-0), Cimentul Bicaz - Gloria Zemes 4-0 (3-0), Foresta II Falticeni - Ceahlaul II Targu Neamt 0-6 (0-3), Poli Unirea Iasi - Bucovina Radauti 4-1 (3-0), SM Vaslui - Rulmentul Barlad 1-1 (0-0) si CFR Pascani - Telecom Iasi 5-2 (2-1).
In ultima etapa a sezonului, pe 1 iunie, sunt programate jocurile
Telecom Iasi - Cimentul Bicaz (se va juca pe "Nena-Constructorul", de la ora 14.00), Bucovina Radauti - CFR Pascani,
Ceahlaul II Targu Neamt - Poli Unirea Iasi, Minerul Crucea - Foresta II Falticeni (se disputa la Campulung Moldovenesc),
Rafinaria Darmanesti - Aerostar Bacau, Rulmentul Barlad - FC Botosani, Unirea Negresti - SM Vaslui si Gloria Zemes - RATC CFR Moldova Iasi. In afara partidei de la Iasi, celelalte jocuri vor debuta la ora 11.00.
Dan TEODORESCU
Clasamentul
1. Poli Unirea Iasi 29 22 5 2 82-17 71 (+26)
2. FC Botosani ( •) 29 15 6 8 53-27 49 (+6)
3. SM Vaslui ( •) 29 17 7 5 44-43 48 (+16)
4. Rafinaria Darmanesti 29 13 7 9 57-25 46 (+4)
5. Cimentul Bicaz 29 12 7 10 37-34 43 (-2)
6. Aerostar Bacau 29 13 2 14 39-37 41 (-4)
7. CFR Pascani 29 11 6 12 33-39 39 (-6)
8. Ceahlaul II Tg. Neamt29 11 4 14 41-42 37 (-5)
9. Rulmentul Barlad 29 9 10 10 37-49 37 (-5)
10. Minerul Crucea 29 10 6 13 29-40 36 (-6)
11. Unirea Negresti 29 9 8 12 21-36 35 (-7)
12. Telecom Iasi 29 8 9 12 30-40 33 (-9)
13. RATC CFR Iasi 29 8 8 13 37-49 32 (-13)
14. Bucovina Radauti 29 8 7 14 34-40 31 (-11)
15. Foresta II Falticeni 29 6 10 13 26-43 28 (-17)
16. Gloria Zemes 29 7 4 18 31-70 25 (-17)