EURO URZICENI

25 Noiembrie 2009
1090 Vizualizari | 0 Comentarii
• Unirea Urziceni a obtinut o noua victorie istorica in grupele Champions League dupa ce a invins la Bucuresti pe FC Sevilla cu 1-0, datorita autogolului marcat de Dragutinovic in finalul primei reprize • Cu acest succes fabulos, Unirea a obtinut calificarea in primavara Europa League, dar daca scoate o remiza la VfB Stuttgart, se poate califica in optimile Ligii Campionilor

In timp ce fotbalul romanesc seamana tot mai mult cu o mocirla sau cu un spital de nebuni, o echipa din Romania scrie istorie in Liga Campionilor. Numele este Unirea Urziceni, o formatie aplaudata in picioare de 20 de mii spectatori pe stadionul Ghencea. Si nici nu ai avea cum sa nu aplauzi astfel de jucatori, pe care ii vezi ca alearga de le ies plamanii, pana la ultima suflare. Urziceni a obtinut o noua victorie istorica in grupele Champions League dupa ce a invins la Bucuresti pe FC Sevilla cu 1-0, datorita autogolului marcat de Dragutinovic in finalul primei reprize. Spaniolii au dominat prima repriza, cand au avut si doua bare, insa partea secunda a apartinut mai mult ialomitenilor. Unirea a inceput cu viteza maxima partida cu Sevilla din Ghencea, din pressingul ucigator facut de ialomiteni rezultand un gol, chiar in minutul 2, insa reusita lui Brandan a fost anulata de arbitrul intalnirii din cauza unui posibil fault in atac, la o faza in care Bilasco si apoi Brandan au sutat pe rand din careul mic. Treziti brusc de pericolul ce-i pandea, spaniolii au echilibrat rapid si au inclinat terenul spre poarta lui Arlauskis, bombardat din toate partile de suturile ibericilor, in timp ce elevii lui Dan Petrescu au disparut treptat din jocul ofensiv, fiind tintuiti in propriul careu. Sansa a fost insa de partea echipei romanesti, aceasta fiind salvata de doua ori de bara in prima repriza. Prima data in minutul 6 la un sut al lui Kanoute din centrarea lui Konko si apoi in minutul 20, cand Negredo l-a vazut pe Arlauskis iesit din poarta si a trimis lobat cu capul din stanga careului, insa mingea a intalnit transversala. Cand toata lumea spera ca centralul norvegian Overbo sa fluiere finalul primei reprize pentru a opri actiunile din ce in ce mai periculoase ale oaspetilor, o centrare inalta banala in careul lui Javi Varas l-a determinat pe Dragutinovic sa intervina si sa trimita imparabil cu capul in propria poarta.

Calcule

Cu avantaj pe tabela la pauza, Unirea a revenit cu mai mult curaj de la vestiare, chiar daca spaniolii au iesit si ei in repriza secunda mai determinati sa repare greseala lui Dragutinovic. Gazdele au avut doua ocazii uriase, ambele realizate din faze asemanatoare, in care Bilasco a deviat mingea in careu pentru Frunza, care a reluat surprinzator din intoarcere, insa in prima faza portarul a parat miraculos, pentru ca al doilea sut sa nimereasca plasa laterala a portii Sevilliei. Bilasco de doua ori si apoi Varga (74`) in urma unei faze personale de toata frumusetea n-au reusit sa impinga mingea in poarta. In ultimele minute, spaniolii s-au aruncat spre poarta lui Arlauskis, dar defensiva Unirii a rezistat eroic si a blocat toate suturile si actiunile ibericilor, chiar in cele 5 minute de prelungiri. Pentru Urziceni au facut posibila aceasta minune jucatorii: Arlauskis, Bordeanu, Mehmedovici, George Galamaz, Maftei, Brandan - Varga, Ricardo Gomes, Apostol, Frunza, Bilasco. Cu acest succes fabulos, Unirea a obtinut calificarea in primavara Europa League, dar daca scoate o remiza la VfB Stuttgart, in ultimul meci al grupei, se poate califica in optimile Ligii Campionilor. In celalalt meci al Grupei G, nemtii de la VfB Stuttgart nu au avut nici o emotie in fata scotienilor de la Glasgow Rangers, pe care i-au invins cu 2-0, chiar pe Ibrox Park. Pentru echipa lui Ciprian Marica au inscris Rudy, in minutul 16 si Kuzmanovic, in minutul 59.

Clasament Grupa G

1. FC Sevilla 5j 10p
2. Unirea Urziceni 5j 8p
3. VfB Stuttgart 5j 6p
4. Glasgow Rangers 5j 2p

Rezultate inregistrate aseara in Liga Campionilor

Grupa E: Debrecen - Liverpool 0-1 (‘4 N'Gog), Fiorentina - Lyon 1-0 ('28 Vargas - pen.)
Grupa F: Rubin Kazan - Dinamo Kiev 0-0, Barcelona - Inter 2-0 (Pique '10, Rodriguez ‘26)
Grupa H: Arsenal - Standard Liege 2-0 (Nasri '35, Denilson ‘45), AZ Alkmaar - Olympiakos Pireu 0-0