Europa invata kazaciocul rusesc

19 Iunie 2008
749 Vizualizari | 0 Comentarii
• Rusia a invins Suedia cu scorul de 2-0 (1-0) si s-au calificat in sferturile de finala ale Euro 2008, acolo unde vor intalni selectionata Olandei • Nordicii aveau nevoie doar de un rezultat de egalitate, dar nu au avut nici o sansa in fata unei echipe frumoase construita la Moscova, de olandezul Guus Hiddink • Rusia va intalni in sferturile de finala Olanda, in timp ce Suedia, cea mai batrana formatie de la Euro, pregateste un schimb al generatiilor

Un nou succes remarcabil pentru antrenorul olandez Guus Hiddink. Rusia a reusit sa ajunga in sferturile de finala ale Euro 2008, dupa ce au invins Suedia, scor 2-0 (1-0), la capatul unei partide entuziasmante facuta de elevii antrenorului minune. Desi au inceput catastrofal Euro, dupa 1-4 cu Spania, rusii si-au revenit si au castigat urmatoarele doua meciuri, cu Grecia si Suedia, de o maniera categorica, mult peste ce au aratat alte echipe cu pretentii la acest turneu final. Golurile lui Pavliucenko si Arsavin au trimis cea mai batrana echipa acasa, in timp ce Rusia va lupta pentru un loc in careul de asi al Campionatului European cu Olanda. In prima repriza a meciului de aseara de la Innsbruck, rusii au controlat partida si au reusit sa puncteze prin Pavliuchenko in minutul 24, atacantul finalizand o actiune superba de atac a Rusiei, la care apararea Suediei a fost visatoare. Echipa lui Lagerback nu a replicat decat prin Larsson, care a trimis cu capul in transversala aproape de finalul primei reprize. In rest, rusii au dominat destul de clar si puteau sa conduca cu 2-0 la pauza, dupa sutul in bara trimis de Pavliuchenko, la faza imediat urmatoare Isaksson avand o interventie excelenta. De partea cealalta, nordicii au mizat prea mult pe Ibrahimovici, Ljungberg si Larsson, care au prins o zi destul de modesta. Ei au abuzat de mingi lungi, direct pe varfuri, spre deosebire de rusi, care au destabilizat apararea suedeza prin actiuni purtate in viteza, Arshavin fiind in rol de dirijor. Momentul psihologic s-a petrecut in minutul 52. O noua actiune superba a Rusiei i-a pus in mare dificultate pe suedezi, iar Arshavin a reusit sa finalizeze, marcand pentru 2-0.

Show rusesc

Din acel moment, Suedia a reusit sa se apropie cu mare dificultate de poarta lui Akinfeev, in timp ce rusii s-au grupat bine in defensiva si puteau sa mai marcheze pe contraatac, profitand de gaurile din defensiva nordicilor. Pavlyuchenko, Zyryanov si Saenko au ratat ocazii imense, spre disperarea lui Hiddink, care astepta un succes cat mai concludent. Lipsita complet de clarviziune, Suedia paraseste Campionatul European, dupa ce a jucat destul de bine in primele doua meciuri, cand a invins Grecia si a pierdut in ultimul minut in fata Spaniei. Rusia nu a cazut mental dupa infrangerea categorica in fata ibericilor, reusind sa treaca de Grecia, iar apoi de Suedia, meci in care nu a avut decat varianta victoriei, in timp ce nordicii erau calificati si in cazul unei remize. Astfel, unul dintre cei mai norocosi antrenori din lume, Guus Hiddink, un veritabil fauritor de echipe nationale, a mai dat o data lovitura. A plecat de la carma Coreei de Sud si a ales banii lui Abramovic. Pe banca tehnica a rusilor, Hiddink a fost la un pas sa piarda calificarea la Euro, dar a fost salvat din nou de norocul traditional, de forma slaba a englezilor si de fair-play-ul Croatiei, o echipa care a invins Anglia, chiar pe Wembley, desi era oricum calificata la Euro. Acum, Hiddink se gandeste cum sa elimine Olanda si sa ajunga in careul de asi al Campionatului European. Dupa jocul aratat in grupe, meciul dintre Olanda si Rusia se anunta un adevarat spectacol. In tot acest timp, Suedia, cea mai batrana formatie de la Euro, pregateste un schimb al generatiilor.

Rusia - Suedia 2-0 (1-0)
Marcatori: Pavliucenko (`24), Arsavin (`50)
Stadion: Tivoli Neu - Inssbruck
Spectatori: 32.000
Rusia: Akinfeev - Aniukov, Ignasevici, Kolodin, Jirkov - Semak - Zirianov, Semsov, Bilialetdinov (Saenko `66) - Arsavin - Pavliucenko (Bistrov `90). Antrenor: Guus Hiddink.
Suedia: Isaksson - Stoor, Mellberg, Hansson, Nilsson (Allback `79) - Svensson - Elmander, Andersson (Kallstrom `56), Ljungberg - Henrik Larsson, Ibrahimovici. Antrenor: Lars Lagerback.
Arbitri: Frank De Bleeckere - Peter Hermans si Alex Verstraeten (Belgia)