Europa la picioarele diavolilor rosii

22 Mai 2008
727 Vizualizari | 0 Comentarii
Cristiano Ronaldo
• Manchester United a castigat Liga Campionilor, dupa ce a invins pe Chelsea Londra cu scorul de 7-6 (1-1), dupa executarea loviturilor de departajare, intr-o finala superba jucata ieri seara, pe stadionul Lujniki din Moscova

Finala nebuna pe stadionul Lujniki din Moscova. Cu portughezul Cristiano Ronaldo inger si demon, Manchester United a devenit regina Europei dupa ce a invins pe Chelsea Londra cu scorul de 7-6 (1-1), dupa executarea loviturilor de departajare. Dupa 120 de minute de joc, scorul a fost egal, astfel ca a 53-a finala a Ligii Campionilor a fost decisa de loteria loviturilor de departajare. Aici, diavolii rosii ai lui Alex Ferguson au avut nervii mai tari, iar Tevez, Carrick, Hargreaves, Nani, Anderson, Giggs (Cristiano Ronaldo a ratat un penalty) au trimis Liga Campionilor la Manchester. De partea cealalta, pentru Chelsea au marcat Ballack, Belleti, Lampard, Joe Cole si Kalou, dar ratarile lui John Terry si Nikolas Anelka au destramat visele de marire ale lui Roman Abramovic. Prima repriza a meciului de aseara de la Moscova i-a apartinut lui Manchester United, care in minutul 26 a reusit deschiderea scorului dupa ce Cristiano Ronaldo a trimis perfect cu capul in poarta lui Cech (dupa o pasa perfecta a lui Brown).

Desi au fost mai buni in primul act, jucatorii lui Alex Ferguson au fost egalati la pauza dupa o grava eroare in defensiva. In minutul 45, Lampard a profitat de o nesincronizare in defensiva lui United si a egalat cu un sut plasat din 10 metri. Aseara s-a disputat prima finala suta la suta englezeasca din istoria Champions League, o infruntare de clasa intre doua echipe care au atins excelenta in fotbal. Inaintea partidei de pe stadionul Lujniki, doi suporteri ai echipei Manchester United, aflati la Moscova, au fost raniti dupa ce au fost atacati de un grup de huligani. Potrivit unor surse din cadrul fan-clubului Manchester United din Rusia, citate de agentia rusa Interfax, incidentul s-a produs in noaptea de marti spre miercuri, in jurul orei locale 1.30. Aproximativ 100 de suporteri ai echipei Manchester United, printre care se numarau si persoane cu varste cuprinse intre 60 si 70 de ani, au iesit dintr-un bar in zona Lukovi Pereulok, din centrul Moscovei si, dupa ce au mers circa 100 de metri au fost atacati de 50 de huligani.

"Atacatorii au inceput sa arunce cu sticle si apoi i-au atacat pe fanii britanici, unul a fost taiat la picior cu o bucata de sticla, iar altul a fost ranit la cap. Suporterii englezi au fugit inapoi in pub, unde s-au ascuns de huligani", a declarat sursa citata. Fortele de ordine nu au comentat incidentul, dar anterior se anuntase ca un grup de tineri a atacat mai multi englezi in apropierea unui bar care este, temporar, folosit drept cartier general al suporterilor echipei Chelsea, in Protocini Pereulok, tot in centrul Moscovei. Potrivit acelor informatii, aproximativ 10 persoane ar fi fost implicate in incidente. Ca o curiozitate, actul de nastere al Cupei Campionilor Europeni dateaza din 4 septembrie 1955, cand la Lisabona s-a disputat prima mansa intre campioana Portugaliei, Sporting Lisabona, si cea a Iugoslaviei, Partizan Belgrad, meci incheiat cu scorul de 3-3. Intr-o atmosfera senzationala pe stadionul Lujniki, din Moscova, antrenorul Alex Ferguson a inceput jocul cu urmatorul unsprezece: Van der Sar - Brown, Rio Ferdinand, Vidic, Evra - Hargreaves - Carrick, Tevez, Scholes, - Cristiano Ronaldo, Rooney. De partea cealalta, antrenorul londonezilor de la Chelsea, Avram Grant, a mizat pe urmatoarea formula: Cech - Essien, Carvalho, Terry, Asley Cole - Makelele, Ballack, Lampard, Malouda - Joe Cole, Drogba. Finala Ligii Campionilor a fost arbitrata fara probleme de o brigada din Slovacia, avandu-l la centru pe Lubos Michel, ajutat de compatriotii sai Roman Slysko si Martin Balko, in timp ce arbitru de rezerva a fost Vladimir Hrinak.