Evolutia fetelor lui Lupan din meciul cu Oltchim este datatoare de sperante

11 Mai 2001
981 Vizualizari | 0 Comentarii
•Iesencele raman pe locul 11 •Runda a XIX-a a lamurit in mare parte situatia grupei VII-XII

Cu trei etape inainte de finalul returului, formatia antrenata de Veniamin Lupan ocupa penultima pozitie in clasament, fiind la un singur punct de "lanterna rosie", RAT Antilopa Bucuresti. In intalnirea de miercuri cu campioanele de la Oltchim Rm. Valcea, handbalistele iesene au facut unul din cele mai bune jocuri din aceasta a doua parte a campionatului, in special in prima repriza reusind sa tina pasul cu mult mai galonatele si experimentatele adversare. Din pacate, doar 18 minute s-a mentinut echilibrul pe tabela, gruparea oaspete, cu mai multe "internationale" in lot, punandu-si in valoare experienta si maturitatea in joc odata cu trecerea minutelor. Oricum, chiar daca au cedat la zece goluri diferenta, elevelor lui Lupan nu li se pot reprosa prea multe, prestatia in fata unor Gogarla, Radoi, Fedorneac, Bora, Stoica, Nitescu sau Varzaru fiind destul de curajoasa. Poate doar ca nu au fortat mai mult in cel de-al doilea mitan, speriindu-se parca de faptul ca pot produce bomba campionatului, dupa cum au evoluat ostilitatile in primele minute ale partidei. In ceea ce priveste jocul, Pavel a fost din nou cea mai buna marcatoare a gazdelor si a doua a meciului cu 7 reusite, dupa Gogarla (8), ex-bucuresteanca iesind in evidenta cu tunurile sale din 9 metri. Imbucurator este faptul ca Tanu si Abalasei au prins una din zilele lor bune, dar si Sandu, cu mici exceptii. Din nefericire, doar atat. Portarita Spatariu a facut mai mult figuratie intre buturi, rezerva Ghiuzan dovedindu-se mult mai inspirata pe final de meci, cand a si aparat o lovitura de la 7 m executata de golgetera Gogarla, dar era prea tarziu pentru a se mai remonta. Din nou, extremele au fost practic inexistente, la fel si contraatacul, faze care au fost speculate din plin de oaspete. In special in repriza secunda, valcencele au punctat deseori pe contraatac prin Varzaru si Gogarla, uneori chiar si in inferioritate. Cu toate ca a reintrat in echipa dupa aproape trei ani de absenta, Ana Grigoras nu a facut prea multe, insa, este binevenita in conditiile in care lotul este si asa extrem de subtire, atat valoric, cat si numeric. Pentru formatia lui Veniamin Lupan urmeaza alte doua etape de foc cu deplasari la Bucuresti, sub podul Grant, si la Zalau, intalniri in care iesencele pornesc doar cu gandul de a limita pe cat posibil proportiile scorului. Rapid este dornica de revansa dupa infrangerea din tur, scor 21 - 22, rezultat care a constituit inceputul declinului fetelor lui Margulescu si va face tot posibilul de a administra un scor fluviu oaspetelor. Ramane de vazut cum va evolua Pavel in fostul si viitorul sau fief. La Zalau, cam la fel vor sta lucrurile. Elevele lui Tadici nu au cum sa se impiedice de o buturuga, acum, cand sunt aproape mai mult ca oricand de titlul national dupa sincopele din ultimele runde ale campioanelor en-titre de la Oltchim. In fine, in ultima etapa a returului, iesencele revin in "Polivalenta", adversare fiindu-le bucurestencele de la RAT Antilopa, ocupante ale ultimului loc in clasament dupa 19 etape.
Revenind la runda de miercuri, surprinde, dar intr-o mica masura, remiza scoasa de Otelul la Cluj, in conditiile in care dunarencele lupta pentru clasarea in grupa I-VI. Dupa acest egal, Hidrotehnica Constanta, care s-a impus la Antilopa destul de greu, are doua puncte avans fata de Otelul si este putin probabil ca va mai fi intrecuta pe ultima suta de metri. Interesant este faptul ca Rapid a suferit o noua infrangere, 22 - 28 la Deva, giulestencele cazand pana pe locul 5 in ierarhia Ligii Nationale, dupa ce anul trecut se bateau pentru titlu.
Rezultatele etapei a XIX: "U" Remin Deva - Rapid CFR Bucuresti: 28 - 22, "U" Ursus Cluj - Otelul Galati: 23 - 23, Fibreanylon Savinesti - ERA Baia Mare: 27 - 20, RAT Antilopa Bucuresti - Hidrotehnica Petromin Constanta: 23 - 25, CFR - CSM Iasi XXI - Oltchim Rm. Valcea: 25 - 35, Silcotub Zalau - Rulmentul Brasov: 36 - 20.
Etapa viitoare, a XX-a: Rapid CFR Bucuresti - CFR - CSM Iasi XXI (in tur 21 - 22), Oltchim Rm. Valcea - Silcotub Zalau (21 - 23), Rulmentul Brasov - RAT Antilopa Bucuresti (25 - 31), Hidrotehnica Petromin Constanta - Fibreanylon Savinesti (21 - 31), ERA Baia Mare - "U" Ursus Cluj (19 - 27), Otelul Galati - "U" Remin Deva (19 - 23).