Ex-suceveanul Remus Marta reuseste golul victoriei

29 Aprilie 2002
660 Vizualizari | 0 Comentarii
Un mare pas spre liga a doua

•FC Botosani - Poli Unirea Iasi 0-1 (0-1) •La revenirea spre casa, oaspetii au serbat victoria la un restaurant din Harlau

Dupa victoria impotriva "dusmanilor" din Vaslui, Poli Unirea Iasi a reusit sambata un nou succes de marca in acest retur din prima serie a Diviziei C de fotbal, elevii lui Vasile Simionas, Adi Kereszy si Gelu Paveliuc castigand de data aceasta la Botosani, in fata unei alte echipe de pe podium. Partida dintre FC Botosani si Poli Unirea Iasi a fost una de uzura, dar oaspetii au dominat copios prima jumatate a meciului, atunci cand, de altfel, au si inscris golul victoriei. In min. 37, Florin Dan scapa pe contraatac si, in loc sa suteze la poarta lui Echimov, prefera un dribling in plus si pierde oportunitatea. Tot in prima repriza, arbitrul Viorel Sandu nu a sanctionat cu penalty pentru ieseni doua obstructii la Marta si Dobrea, dar el nu a mai putut omite faultul lui Martin asupra lui Chiper (scapat pe dreapta in careul gazdelor) in min. 42, dupa care a indicat lovitura de la 11 metri in favoarea iesenilor. Penalty-ul acordat este transformat de ex-suceveanul Remus Marta si Poli Unirea preia conducerea cu 1-0, in ultimele minute al primei reprize. Imediat dupa gol, in min. 44, tanarul Cristea scapa singur cu portarul advers si, in loc sa suteze in coltul lung, in gol, prefera un sut la coltul scurt, respins insa de Echimov. In cel de-al doilea minut al prelungirilor din prima jumatate a disputei, botosaneanul Balba scapa singur cu Mihalache, dar portarul nostru respinge in prima istanta si, dupa un al doilea sut spre poarta sa, "goal-keeper"-ul iesean prinde din nou balonul. Accidentat cu cateva minute inaintea pauzei, in urma unei centrari de pe dreapta in careul sau, la care s-a ales cu o puternica lovitura la picior, Mihalache este inlocuit la pauza cu veteranul Nelu Campeanu, care revine pe gazon dupa mai multe etape in care s-a aflat pe post de "rezerva de lux".
Repriza a doua este jucata de ieseni la conservarea rezultatului, timp in care FC Botosani, prin Balba, rateaza doua ocazii la poarta lui Campeanu, in min. 75 si 80. La prima faza, Balba a sutat din 12 metri peste poarta ieseana, iar la a doua, balonul lovit cu capul de atacantul botosanean a trecut din nou peste bara transversala a portii lui Campeanu. Noul intrat la oaspeti, Ancuta, are si el o buna oportunitate la poarta gazdelor, dar in loc sa centreze la un coechipier aflat demarcat, el prefera o miscare in plus si obtine doar un banal corner, in min. 84. Desi gazdele si-au dorit victoria, iesenii termina invingatori cu 1-0 (1-0), prin acel gol marcat din penalty de Marta, Poli Unirea facand astfel un mare pas spre liga a doua. Sub conducerea brigazii bucurestene alcatuita din centralul Viorel Sandu, care a fost ajutat de asistentii Aurel Florescu si Costel Florescu (frati gemeni), observatorul partidei fiind binecunoscutul Mircea Salomir (Cluj), nimeni altul decat tatal actualului arbitru prim divizionar Marcel Salomir, au evoluat urmatoarele echipe:
- FC Botosani: Echimov - Buciumanu, Asaftei, Martin (Todirenchi 83'), Corbu, Sandru - Bejan (Axinte 62'), Filip, Catana (Colban 50') - Balba, Ungurianu.
- Poli Unirea Iasi: Mihalache (Campeanu 46') - Gheban, Petrache (M. Rus 80'), Adrian Ilie, Medeleanu, Danut Munteanu - Cristea (Ancuta 77'), Marta, Florin Dan - Chiper, Dobrea.
Dupa meciul de la Botosani, la revenirea spre casa, conducerea echipei din Copou a oferit o masa festiva jucatorilor si antrenorilor la un restaurant din Harlau, acolo unde s-a serbat, de altfel, marea izbanda de sambata si pasul important facut spre liga a doua.