Expresul de Giulesti a facut victime in Gara Iasi

22 Octombrie 2007
1532 Vizualizari | 0 Comentarii
• Politehnica Iasi - Rapid Bucuresti 0-2 (0-1), in etapa a XI-a a Ligii I de fotbal • Iesenii au inceput mai bine jocul, dar au trebuit sa se recunoasca invinsi de o echipa mult mai valoroasa decat Politehnica • Golurile meciului de sambata seara au fost marcate de Sapunaru si Buga • Dupa acest esec, cu 10 puncte acumulate, Poli a coborat pe locul 13 in clasamentul la zi al Ligii I • Etapa viitoare, vineri, 26 octombrie, iesenii vor intalni, in deplasare, formatia UT Arad
Neinvinsi in acest debut de campionat, cu un antrenor nou pe banca tehnica, in persoana contestatului Mircea Rednic, fotbalistii de sub Podul Grant au predat o lectie de fotbal pe stadionul Emil Alexandrescu. In fata unor jucatori ieseni care au vrut mult, dar au dovedit ca pot foarte putin, din ce in ce mai putin, giulestenii au jucat economicos, dar au obtinut un succes de necontestat, cu scorul de 2-0. Elevii lui Rednic, contestat (la fel ca si directorul general Constantin Zotta sau patronul George Copos) pe toata durata partidei de suporterii rapidisti prezenti in tribune, au inceput prost, dar au inscris un gol prin Sapunaru exact atunci cand aveau nevoie. Pana la final, scorul avea sa fie 2-0 dupa reusita lui Buga, oaspetii ratand alte 4-5 ocazii mari de a se desprinde pe tabela de marcaj. Dupa infrangerea din ultimele minute ale meciului de la Urziceni, fotbalistii ieseni au intrat pe teren decisi sa faca un meci mare in fata Rapidului. Gazdele au inceput partida in terenul advers fara sa-si creeze insa mari ocazii de a inscrie. In minutul 14, Bilba a sutat de la 18 metri in bratele lui Coman, iar 7 minute mai tarziu, giulestenii au dat primul avertisment, centrare Cesinha (cel mai bun jucator al partidei) de pe stanga si cap Sapunaru, putin pe langa poarta. Acelasi Sapunaru avea sa detoneze bomba in Copou, in minutul 26, cand a luat o actiune pe cont propriu, s-a distrat cu Mijin si Kalai, a intrat in careu si l-a executat cu un sut plasat pe portarul Cristian Branet. Schimbari neinspirate La acest scor, iesenii au cazut psihic, iar in minutul 35 portarul Politehnicii a respins cu greu sutul din lovitura libera al lui Vasile Maftei. Singura zvacnire a trupei lui Popa este consemnata in minutul 39, cand la finalul unei combinatii frumoase intre Bilba si Bakovic, ultimul a ramas singur cu portarul Coman, dar a fost blocat in ultimul moment de giulestean. Imediat, Buga a tras pe langa poarta din cativa metri, dupa o pasa luminoasa a lui Emil Dica. In al doilea minut de prelungire, Bilba a cazut in careu dupa un duel cu Marius Constantin si a cerut penalty, arbitrul Ivan lasand jocul sa continue (reluarile TV par sa-i dea dreptate centralului din Braila), spre nemultumirea antrenorului Popa, care a plecat inainte de pauza spre vestiare. La cabine, tehnicianul din Copou a facut doua mutari cu profil ofensiv, scotandu-i pe Buta si Paruolo si introducandu-i pe Miclea si Palimaru. A rezultat un sistem cu doar 3 fundasi, care avea sa se dovedeasca pana la urma falimentar, pe de o parte pentru ca Iosif Kalai a fost o prada usoara pentru cuplul Bozovic - Cesinha, dar mai ales pentru ca atat Palimaru, cat si Miclea au avut o evolutie penibila. Astfel, la doar 6 minute de la reluare, Bozovic l-a depasit usor pe Kalai si a centrat in fata portii, de unde Mugurel Buga, ramas singur intre Onut si Munteanu, a pus latul si a inchis practic partida. La 2-0, iesenii nu au mai avut putere sa revina pe tabela de marcaj, au incasat cartonase galbene pe banda rulanta (6 jucatori ai Politehnicii au fost avertizati de arbitrul Ionel Ivan) si au mai incercat poarta adversa doar prin cateva suturi ale lui Miclea si Bilba sau prin centrari aruncate in careu, in disperare. Clasament strans De partea cealalta, giulestenii lui Mircea Rednic au ratat cat pentru doua partide, avand si un penalty neacordat la un fault al lui Kalai asupra lui Emil Dica. Rand pe rand, Cesinha (de 2 ori) sau Buga nu l-au putut invinge pe Cristian Branet, din pozitii ideale. Desi au inceput mai bine jocul, iesenii au trebuit sa se recunoasca invinsi de o echipa mult mai valoroasa, cu jucatori care pot decide oricand de unii singuri soarta unei partide. Dupa acest esec, cu doar 10 puncte acumulate in primele 11 etape din acest sezon, Poli a coborat pe locul 13 in clasamentul la zi al Ligii I, la doar un punct de UT Arad si Dacia Mioveni, echipe care ocupa primele doua locuri retrogradabile la finalul sezonului. Totusi, situatia nu este atat de grava, din moment ce Poli a scapat de toate meciurile foarte grele din acest campionat, iesenii fiind la egalitate de puncte cu Pandurii Targu Jiu, ocupanta locului 11, si la doar 3 puncte de ocupanta locului 9, Ceahlaul Piatra Neamt. Etapa viitoare, vineri, 26 octombrie, iesenii vor intalni, in deplasare, formatia UT Arad, un meci in care antrenorul Popa nu va putea conta pe Bilba si Sfarlea, ambii suspendati pentru cartonase galbene. Declaratii la finalul partidei Ionut Popa, antrenor Poli Iasi: "Indiferent ce s-ar spune am intalnit o echipa mai buna. Am incercat sa-i surprindem, am jucat ofensiv, dar in prima repriza am primit un gol la care nu m-am asteptat, pentru ca mingea era protejata de trei jucatori de-ai nostri. In repriza a doua am riscat, am jucat chiar si cu patru atacanti, dar jucatorii pe care i-am introdus nu au dat randament. Se pare ca avem niste limite pe care nu le putem depasi. Cat despre conflictul cu Marian Rada, ne certam care dintre noi este mai negru. Zotta (directorul general al Rapidului, Constantin Zotta - n.r.) a zis despre mine ca am comportament de Divizia B? Cine-i Zotta? Acela care a fost fugarit de Iorgulescu (Gino Iorgulescu, fostul presedinte al echipei FC National - n.r.)? Sa-si vada de treaba lui, pentru ca el este un servitor la Rapid, iar servitorii n-au dreptul sa vorbeasca. Zotta face parte dintr-un cartier, si nu dintr-un oras. Nu vreau sa-l jignesc, dar probabil ca el nu intelege" Mircea Rednic, antrenor Rapid Bucuresti: "Ma bucur ca fanii au inteles mesajul meu si au incurajat echipa si m-au injurat doar pe mine. Ei nu pot uita unele lucruri in ceea ce ma priveste pe mine, dar sper ca ii voi recastiga cu timpul. Puteam sa marcam mai mult in acest meci, dar ma bucur ca am reusit sa castigam" Ionut Lupescu, director general al Federatiei Romane de Fotbal: "Poli a jucat destul de bine in prima repriza si putea marca macar o data. In schimb, in cea de-a doua repriza a jucat prost, poate si din cauza faptului ca antrenorul Popa a fost cam neinspirat". Caseta tehnica a partidei Poli Iasi - Rapid Bucuresti 0-2 (0-1) Marcatori: Sapunaru (`26), Buga (`51) Stadion: Emil Alexandrescu Vreme: racoroasa Spectatori: 6000 Gazon: moale Formatii: Politehnica Iasi: Branet - Buta (`46 Miclea), Onut, Kalai, Munteanu - Sfarlea, Mijin, Naidin, Paruolo (`46 Palimaru) - Bakovic - Bilba (`84 Cernoch). Antrenor: Ionut Popa. Rapid Bucuresti: Coman - Sapunaru, Maftei, Marius Constantin, Bozovici - Dica, Lazar (`24 Grigore), Maldarasanu (`69 Herea), Cesinha - Buga, Burdujan (`86 Romeo Stancu). Antrenor: Mircea Rednic. Jucatorul meciului: Cesinha Cartonase galbene: Buta, Bilba, Naidin, Sfarlea, Mijin, Kalai / Sapunaru Arbitri: Ionel Ivan - 5, Aurel Onita - 6, Sebastian Stoianof - 6. Observatori: Romeo Pascu si Aron Huzu