Expresul de Giulesti nu a oprit in gara Constanta

4 August 2008
756 Vizualizari | 0 Comentarii
• Rapid a invins la Constanta pe Farul, cu scorul de 2-0, iar giulestenii au doua victorii dupa primele doua etape • Brazilianul Spadacio a marcat ambele goluri ale Rapidului si este noul idol al trupei de sub Podul Grant • Pentru prima data in istorie, Rapidul a inceput cu opt straini in primul unsprezece • Galatiul, Urziceniul si Timisoara au obtinut primele victorii din acest sezon • Patronul argesenilor, Cornel Penescu, a sarit din nou la gatul arbitrilor

Cinci goluri marcate in doua jocuri, nici un gol primit, sase puncte si un joc spectaculos: acesta este bilantul rapidistilor in debutul noului sezon. Dupa succesul categoric obtinut in fata Gloriei Bistrita, giulestenii au repetat jocul exact si au castigat si la Constanta, in fata Farului, scor 2-0. Elevii lui Peseiro au marcat prima data in minutul 13, cand Spadacio a inscris dupa pasa lui Cesinha. A fost o prima repriza in care Rapid a jucat mai bine, in timp ce constantenii n-au reusit sa puna reale probleme unui adversar care a dominat ostilitatile. Julio Cesar, Cesinha, Spadacio si Boya au fost in mare forma, ofensiva giulestenilor mergand foarte bine. Vlas a mai evitat cel putin un gol, la lovitura de cap trimisa de Cesar. Repriza secunda a fost si ea destul de interesanta. Farul a jucat mai bine decat in prima repriza, a incercat sa construiasca, sa isi surprinda adversarul, insa a si fost lipsita de sansa in unele momente. Elanul constantenilor a fost taiat de acelasi Spadacio, care a marcat al doilea gol al sau si al Rapidului in minutul 62, cand a sutat in vinclul portii lui Vlas. Imediat, Cesinha a avut ocazia sa faca 3-0, insa sutul sau s-a dus peste poarta. Finalul a apartinut Farului, care putea sa inscrie golul de onoare in cateva randuri. Andrade a aparat foarte bine si "a inchis" poarta giulestenilor, dovedind ca il poate inlocui cu succes pe Dani Coman. Gerlem a ratat o sansa uriasa in minutul 85, cand s-a pripit inexplicabil intr-o situatie favorabila.

Peseiro eliminat

De mentionat ca Jose Peseiro a fost trimis in tribuna in repriza secunda, dupa ce portughezul a protestat vehement, lovind puternic mingea care ajunsese in zona bancii tehnice. Tot sambata, Unirea Urziceni a invins pe teren propriu FC Arges, intr-o partida in care a egalat de doua ori. Pentru oaspeti a deschis scorul Kamara (11`), apoi a egalat Mara (29`). A revenit Argesul la conducere prin Dulcea (30`), dar Rusescu (46`) a egalat din nou. Cu un sfert de ora inainte de final, Mara a inchis tabela executand perfect un penalty. Minutul 74 a adus si cea mai controversata faza a meciului, arbitrul Deaconu dictand foarte usor un penalty pentru Unirea Urziceni, dupa un duel intre Balasa si Onofras. Dupa ce Dan Petrescu a fost trimis in tribune pe final de meci, din cauza comportamentului exploziv de pe banca de rezerve, oaspetii au trecut pe langa golul egalizator, sutul lui Chirciu (88`) intalnind bara din dreapta portii lui Arlauskis. Patronul argesenilor, Cornel Penescu, a sarit din nou la gatul arbitrilor. "Am pierdut un meci pe final, dintr-un 11 metri inventat. N-a fost nici vorba de penalty. Este o practica in fotbal: hotii striga hotii. Cum sa fie Urziceniul dezavantajat daca la 2-2 primesti penalty si faci 3-2? O echipa care joaca in cupele europene nu cred ca avea nevoie de asa ceva. Pe final au tras de timp. Au trecut doua meciuri si «cu ajutorul» arbitrilor am pierdut patru puncte. Alexandru Deaconu e un arbitru destept, care stie sa conduca meciul pentru a castiga cine trebuie. In fotbal nu se ia nici o masura pentru ca sunt interese mari. Imi era frica de Deaconu pentru ca stiu relatiile pe care le are el cu Urziceniul", a atacat Penescu.

Tabela noua la Galati

Replica a venit din partea lui Mihai Stoica. "Vad ca domnul Penescu le stie pe toate. Eu va spun ca am avut doua mari lovituri de pedeapsa clare, dar s-a dat doar una. A fost un penalty clar! Doua faze succesive in aceeasi faza. Domnul Penescu are mari probleme. A avut si cand a jucat FC Arges cu Steaua. Nu ma ocup eu de arbitraje, nu m-am ocupat in viata mea de asa ceva", a clarificat situatia managerul Urziceniului. Inaintea partidei de la Urziceni, Otelul Galati a invins pe CS Otopeni, scor 3-1, la capatul unui joc disputat cu portile inchise, in timp ce antrenorul Petre Grigoras a fost exilat in tribune, iar presedintele Marius Stan nu a avut voie sa intre la vestiare (ambii sunt suspendati). Partida a fost dominata de Otelul, in special in prima repriza, cand galatenii au reusit sa puncteze de doua ori. Paraschiv a avut o evolutie foarte buna si a reusit sa puncteze de doua ori (minutele 15 si 20), in timp ce echipa din Otopeni a ratat o lovitura de pedeapsa, Vali Negru trimitand lamentabil peste poarta. CS Otopeni nu a reusit decat in putine momente sa puna probleme unui adversar evident mai bun. Fostul jucator al Daciei Mioveni, Hristu Chiacu, a redus din diferenta in minutul 61, dar Viglianti a inscris si el apoi de la punctul cu var. Cu ocazia meciului cu CS Otopeni, oficialii clubului Otelul au inaugurat noua tabela electronica de pe stadionul din Galati, care a costat 150 de mii de Euro. In fine, in ultimul meci de sambata, Pandurii Targu Jiu s-a dovedit a fi o victima sigura in fata lui Poli Timisoara, o echipa insetata de victorie dupa remiza inregistrata in prima etapa cu FC Arges. Dubla lui Artiom Karamian (41` si 82`) si reusita lui Magera din minutul 22 au consfintit o victorie meritata a elevilor lui Dusan Uhrin. Eliminarea lui Goga, cu trei minute inaintea terminarii timpului regulamentar, nu a avut nici un efect in jocul celor doua echipe, Pandurii nereusind sa profite de superioritatea numerica. La partida au asistat aproximativ 15 mii de spectatori, intre care si circa 50 de suporteri ai formatiei Pandurii Targu Jiu.