Faliment marca Ionut Popa

8 Mai 2006
1103 Vizualizari | 0 Comentarii
•Sportul Studentesc - Politehnica Iasi 2-1 (0-1), in etapa a XXVI-a a Diviziei A de fotbal •Iesenii au condus cu 1-0 la pauza, dar s-au temut sa castige si, pe fondul unei tactici falimentare a antrenorului Ionut Popa, un maestru al inlocuirilor pana acum, au pierdut cu scorul de 2-1 •In repriza a doua, Popa a incercat sa inchida jocul si i-a lasat pe studentii lui Multescu sa-si faca jocul •Poli putea pierde la scor acest meci daca Branet nu prindea o zi de exceptie, salvand mai multe goluri ca si facute •Cu acest esec, iesenii se indeparteaza si mai mult de locul 9 •Etapa viitoare, duminica, Poli va primi vizita echipei Jiul Petrosani

Caseta tehnica a partidei:

Sportul Studentesc - Politehnica Iasi 2-1 (0-1)
Marcatori: Ionut Mazilu ('61), Cruceru ('77) / Daniel Rednic ('39 - pen.)
Stadion: Sportul
Vreme: frumoasa
Spectatori: 8.000
Gazon: bun
Formatii: Sportul Studentesc: Stancioiu - Stancu, Ratiu, Secareanu, Cistean ('78 Patriche) - Balan, Lazar, Varga, Ferfelea ('52 Nae) - Mazilu, Curelea ('75 Cruceru). Antrenor: Gheorghe Multescu.
Politehnica Iasi: Branet - Toma, Onut, Bernard, Bordeanu - Miclea ('43 Mitruc - '84 Dianu), Iurisniti ('81 Palimaru), Gavatorta, Rednic - Onofras - Cernoch. Antrenor: Ionut Popa.
Jucatorul meciului: Dacian Varga
Arbitri: Orlando Trandu - 7, Cornel Avram - 7, Sorin Caia - 7.
Cartonase galbene: Cistean, Ratiu / Gavatorta, Toma, Cernoch, Onofras
Observatori: Nicolae Dobrin si Eduard Constantinescu.

"Mergem in Regie sa facem spectacol si sa jucam cat mai bine in fata Sportului, o echipa care practica un fotbal total", spunea inainte de deplasarea in Regie antrenorul Politehnicii Iasi, Ionut Popa. Si in prima repriza a partidei din etapa a XXVI-a, tehnicianul iesean si-a respectat promisiunea. Oaspetii au evoluat curajos, cu un Onofras neobosit in banda dreapta, cu Rednic in mare pofta de joc si cu Cernoch ca un ghimpe in coasta fundasilor lui Gigi Multescu. Din aceasta asezare curajoasa a iesit o prima repriza disputata pe contre, Politehnica fiind echipa mai matura si care a avut mai mult initiativa.
Astfel, prima ocazie a meciului i-a apartinut lui Onofras, care a patruns bine in careul Sportului, dar a fost deposedat impecabil prin alunecare, faza la care Ionut Popa a cerut cu disperare o lovitura de la unsprezece metri. Cinci minute mai tarziu, Miclea a luat o actiune pe cont propriu, dar a finalizat cu un sut slab de la distanta. La prima ocazie mai importanta, gazdele inscriu prin Tibi Balan, dar reusita mijlocasului din Regie este anulata pentru o talpa, de arbitrul Orlando Trandu, faza la care centralul timisorean este acoperit de regulament. Aproape de deschiderea scorului au fost si iesenii, in minutul 23, cand Onofras a sutat spre poarta, iar Stanciou a respins gresit, Miclea nefiind insa atent la reluare. Dupa un sut al lui Gavatorta, care a trecut la o palma de poarta Sportului, gazdele au doua ocazii uriase in doua minute. Mai intai, in minutul 35, Curelea a fost angajat singur cu portarul Branet, dar l-a luat la tinta pe goal keeper-ul iesean. Un minut mai tarziu, Varga i-a pus o minge pe cap lui Mazilu, care singur in sapte metri a ratat o ocazie incredibila.

Penalty pentru Poli

La faza imediat urmatoare, Gavatorta a pasat bine in adancime la Onofras, care l-a depasit in viteza pe Cistean si a fost faultat in suprafata de pedeapsa de portarul Stancioiu. Orlando Trandu a dictat corect penalty, executat impecabil de Daniel Rednic, in minutul 39. La acest scor insa, Ionut Popa, recunoscut pentru schimbarile sale de exceptie, a facut de aceasta data o mutare care pana la urma s-a dovedit falimentara. In minutul 44, Mitruc a fost introdus pe teren in locul lui Miclea, care se si accidentase dupa un contact cu fundasii lui Multescu. Renuntand la un jucator de creatie, care ar fi putut tine mingea si crea pericol pe contraatac, in favoarea unui al treilea inchizator aflat in forma execrabila, Popa a cedat definitiv initiativa, astfel ca in repriza a doua pe teren a fost o singura echipa, Sportul Studentesc. De altfel, tardiv, tehnicianul iesean a incercat sa repare greseala din minutul 44, inlocuindu-l pe Mitruc cu Dianu, dar deja era prea tarziu, Sportul conducand in acel moment cu scorul de 2-1. In aceste conditii, invitati sa joace, studentii lui Multescu au zburdat pe teren in actul secund si puteau face chiar scor cu o formatie ieseana care parca s-a temut sa castige in fata revelatiei campionatului. De altfel, in actul secund, Poli nu a trimis nici macar un sut spre poarta lui Stancioiu, incheind in genunchi un meci pe care-l avea in mana, dupa primele 45 de minute. Dupa pauza, rand pe rand au ratat ocazii, care de care mai importante, Nae, Mazilu, Cruceru sau Varga. De fiecare data insa s-au opus fie portarul Cristian Branet, fie capitanul Politehnicii, Bogdan Onut. Nici asa insa, iesenii nu au putut impiedica iuresul gazdelor, care au inscris de doua ori in 15 minute, suficient cat sa-si adjudece un nou succes pe teren propriu si sa viseze inca, cu ochii deschisi, la castigarea campionatului. Mai intai, in minutul 61, Mazilu a trimis cu capul in plasa, din patru metri, o centrare impecabila a lui Stelian Stancu, care l-a depasit in viteza pe Valeriu Bordeanu.

Lovitura de gratie

Nici la acest scor, Ionut Popa nu a fost capabil sa mute castigator, preferand sa pastreze acelasi sistem de joc, astfel ca, un sfert de ora mai tarziu, nou intratul Cruceru a recuperat o minge in fata careului iesean si sutul sau deviat de Onut l-a pacalit pe Branet si s-a scurs in plasa portii Politehnicii. Degeaba a mai incercat la acest scor Ionut Popa sa revigoreze atacul, introducandu-l pe Palimaru in locul lui Iurisniti, ca elevii sai nu si-au mai creat nici o ocazie si au ratat sansa unui egal, chiar pe terenul gastii nebune din Regie. De altfel, Poli putea pierde la scor acest meci, daca Branet nu prindea o zi de exceptie salvand mai multe goluri ca si facute. Cu acest esec, iesenii se indeparteaza si mai mult de locul 9, ocupat in prezent de Gloria Bistrita, care are 5 puncte in fata trupei lui Ionut Popa. Paradoxal insa, in pofida acestui esec, Politehnica a primit o mana de ajutor de la fostul presedinte, Marius Stan, a carui echipa a invins cu scorul de 5-0 in deplasarea de la Pitesti, astfel ca iesenii au urcat pe locul 10 in clasamentul intern, avand un golaveraj mai bun decat formatia din Trivale (-6, fata de -7 cat au pitestenii). Etapa viitoare, programata duminica, 14 mai, Poli va primi, in dealul Copoului, vizita echipei Jiul Petrosani.

Declaratii la finalul partidei:

Gheorghe Multescu, antrenor Sportul Studentesc: "Ma bucur ca am reusit sa castigam, din nou dupa un moment greu. Este bine pentru moralul baietilor mei ca am revenit dupa ce am fost condusi la pauza cu scorul de 1-0. Dupa parerea mea golul marcat de Tibi Balan in prima repriza a fost prefect valabil, pentru ca fundasul iesean s-a autofaultat, lasand capul mult prea jos. Oricum, am vazut ca echipa ieseana joaca foarte bine teatru. Au fost faze, mai ales in prima repriza, cand jucatorii oaspeti atacau periculos si tot ei se resimteau si stateau pe teren cazuti"

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Sunt profund dezamagit de atitudinea unor suporteri, care pe toata durata meciului m-au injurat si mi-au strigat tot felul de mascari. Am venit sa castigam in Regie si sa-i dedic victoria fiicei mele, Medamira, care a implinit varsta de 23 de ani. Din pacate, am luat doua goluri pe doua greseli individuale si am pierdut acest meci. Intai am luat gol pe o greseala grava de marcaj, Mazilu fiind nepermis de singur in careu, iar a doua reusita a venit la o gafa a lui Iurisniti, care a pierdut nepermis de usor mingea in apropierea careului nostru".

Victor Piturca, antrenor echipa nationala a Romaniei: "Il felicit pe Ionut Popa, care are o echipa buna si care a facut un joc bun in Regie. Am asistat cu totii la o partida frumoasa, care a tinut in priza pana in ultimul minut publicul prezent la acest meci. Sportul si-a adjudecat cele trei puncte pentru ca au parut mai lucizi in partea a doua a jocului".

Bomba neexplodata in Copou

In timp ce executau sapaturi pentru montarea nocturnei la Stadionul Emil Alexandrescu, o echipa de muncitori a descoperit un proiectil neexplodat. Descoperirea a fost facuta in dimineata zilei de sambata, iar la stadion a fost solicitat si un echipaj de politie pentru a inregistra cele intamplate. Din cele constatate a rezultat ca echipa de muncitori, in timp ce efectua lucrari de excavare in vederea montarii instalatiei de nocturna, a descoperit la ora 8.30 in cupa excavatorului un proiectil. La fata locului au fost solicitati specialisti din cadrul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Iasi, lucratori care au ridicat munitia pentru a o distruge ulterior. "A fost descoprit un proiectil de calibru 100 milimetri despre care s-a stabilit ca ar proveni din al Doilea Razboi Mondial si a fost ridicat in vederea depozitarii si distugerii", a declarat inspectorul principal Madalin Taranu, purtator de cuvant la Inspectoratul de Politie al Judetului Iasi.