Faliment marca Ionut Popa

17 Decembrie 2007
1806 Vizualizari | 2 Comentarii
Martin Cernoch
• Antrenorul iesean Ionut Popa a trimis in teren in partida de sambata cu Universitatea Craiova nu mai putin de sapte jucatori cu profil defensiv, mutare care s-a dovedit a fi inca o data falimentara • Meciul, pierdut de ieseni cu 2-1, a avut trei momente cheie, accidentarea lui Saceanu, introducerea lui Palimaru in locul lui Homei si golul lui Cernoch si eliminarea din finalul primei reprize a lui Milea pentru doua galbene, moment in care s-a produs ruptura • Golurile Craiovei au fost marcate de doi jucatori australieni, unul dintre acestia, Mitchell, urmarit de trimisi ai echipei elvetiene FC Aarau • "In primul rand, am pierdut partida din cauza greselilor de arbitraj, pentru ca e incredibil cat de usor a fost eliminat Milea. Am vorbit si cu observatorul partidei si a recunoscut ca arbitrul a gresit", a declarat la final Ionut Popa, antrenorul Politehnicii Iasi • In urma partidei de sambata, Poli a fost depasita si de Craiova in clasament, ajungand pe locul 14, foarte aproape de pozitiile retrogradabile

Ionut Popa a inceput partida de la Craiova cu sapte jucatori cu profil defensiv in teren (la care se adauga portarul Branet), mutare care i-a fost fatala profesorului. Acesta a incercat sa se apere in fata unei echipe care era condamnata sa castige. Meciul a inceput in nota de dominare a oltenilor care pe un teren inghetat au periclitat de mai multe ori poarta lui Branet prin ivorianul Julius Wobay, in minutele 7 si 24. In afara incercarilor timide de a iesi din careu, Poli nu s-a remarcat prin nimic in debutul partidei, singura faza notabila fiind aceea in care dupa o intrare mai dura a lui Milea asupra lui Robert Saceanu, acesta din urma a fost transportat cu o ambulanta la spital. Dupa incident, Popa s-a interesat de starea lui Gattuso din Banie, cerandu-si scuze lui Nicolo Napoli in numele elevului sau. Tot Wobay s-a mai remarcat inca o data, cand in minutul 35 a sutat din interiorul careului, dar a fost blocat de Branet.

Una calda, una rece

Spre finalul primei reprize, Popa a facut o miscare mai indrazneata, introducand un varf, pe Palimaru, in locul fundasului Sergiu Homei. Aceasta mutare a mai revitalizat putin jocul oaspetilor, care au reusit sa deschida scorul dupa o patrundere furtunoasa a lui Adrian Ilie pe partea dreapta, care a centrat pentru Martin Cernoch, acesta indeplinind o simpla formalitate din interiorul careului mic. Interesant este ca cehul si-a anuntat intentia de a parasi gruparea de pe dealul Copoului in vara anului viitor si ca nici Bilba nu doreste prelungirea contractului. Minunea nu a durat mult, iar Milea, care anterior l-a bagat in spital pe Saceanu, a mai luat un galben la o faza stupida, acesta nerespectand distanta la executarea unei lovituri libere a gazdelor. Mijlocasul iesean a fost eliminat, lasandu-si echipa in zece oameni si mai multe probleme pe capul profesorului. Dupa pauza, Popa a sunat retragerea, iar Craiova si-a trimis si fundasii in atac. Repriza a doua a inceput cu o ninsoare puternica care a ingreunat si mai mult jocul celor doua echipe si cu o mutare defensiva a lui Popa, care l-a scos pe Cernoch, introducandu-l in locul sau pe Sfarlea. Poli a mai avut o singura tresarire de orgoliu la sutul lui Adrian Ilie, respins de Bornescu in minutul 58. Dupa aceasta faza, craiovenii au continuat sa atace in valuri, golul picand in minutul 68, dar asistentul de pe acea parte, Caia, l-a anulat eronat pe motiv de offside.

Batuti de canguri

Profitand de retragerea jucatorilor ieseni si de omul in plus, Craiova a continuat sa preseze si a reusit egalarea in minutul 73, prin fundasul australian Josh Mitchell. Acesta a reusit sa marcheze dupa o centrare a lui Barboianu, faza asemanatoare cu cea din care Poli a reusit deschiderea scorului. Acesta a reusit astfel sa-i impresioneze si pe cei doi trimisi ai elvetienilor de la FC Aarau, care l-au urmarit aseara, recomandat de catre secundul juvetilor, Jerry Gane. Lovitura de gratie a venit noua minute mai tarziu de la un alt australian, Joshua Rose, care a reusit sa marcheze golul victoriei dupa o faza nebuna la poarta lui Branet cu ratari succesive. Finalul partidei nu a reusit sa mai aduca nici o modificare pe tabela de marcaj, ci doar un meleu in careul gazdelor in urma caruia doi craioveni s-au prabusit pe gazon. Astfel, Poli a mai pierdut un meci pe care la un moment dat a parut ca l-a avut in mana si intra cu infrigurare in vacanta de iarna. Dupa acest meci, iesenii au fost depasiti in clasament de gazdele din partida de sambata si continua caderea catre pozitiile retrogradabile.

Declaratii la finalul partidei

Ionut Popa, antrenorul Politehnicii Iasi: "In primul rand, am pierdut partida din cauza greselilor de arbitraj, pentru ca e incredibil cat de usor a fost eliminat Milea. Am vorbit si cu observatorul partidei si a recunoscut ca arbitrul a gresit. La primul cartonas galben trebuia acordat avertisment pentru Saceanu, iar la al doilea, arbitrul a fluierat total aiurea. Ca sa nu mai spun ca ambele goluri ale oltenilor au fost precedate de faulturi in atac. Chiar si asa insa, daca Miclea si Munteanu reuseau sa inscrie la 1-0, va spun eu ca am fi castigat meciul. Am calatorit in niste conditii incredibile, am facut 25 de ore dus-intors cu un autocar in care temperatura nu era mai mare de 7-8 grade Celsius. Asa suntem noi, un club profesionist. Noroc ca am avut la noi fulare si fesuri. Tocmai de aceea le-am dat imediat baietilor vacanta pana pe 8 ianuarie. Avem nevoie de 3-4 jucatori peste valoarea actuala a lotului, in conditiile in care nu mai pleaca nici un jucator, daca nu vom avea probleme foarte mari la evitarea retrogradarii. Nu ma gandesc sa plec de la Iasi, eu am contract pana in vara. Pot sa am oferte si de la Real Madrid si de la orice alta echipa, sunt un antrenor profesionist si nu voi pleca de la Iasi".

Adrian Mititelu, patronul Universitatii Craiova: "Sunt dezamagit de aceste 19 etape. La inceput, nu ma asteptam sa avem o evolutie asa modesta. Am cumparat jucatori, le-am marit salariile celor care erau deja in lot si nu ma asteptam la asta. Patru jucatori vor fi pusi pe lista de transferuri chiar daca sunt atasat sufleteste de ei. Vom acorda mai mult credit celor tineri"

Nicolo Napoli, antrenorul Universitatii Craiova: "Maine voi discuta cu Adrian Mititelu despre politica de transferuri din aceasta iarna. Sigur vom aduce doi-trei jucatori: un fundas, un mijlocas si un atacant si e posibil ca toti trei sa fie straini, chiar italieni. Voi renunta probabil la patru-cinci jucatori care nu intra in calculele mele, iar unora le voi mai da sanse si in retur pentru ca au un potential mai mare decat au aratat"

Universitatea Craiova - Poli Iasi 2-1 (0-1)
Marcatori: Mitchell (`73), Rose (`82) / Cernoch (`44)
Stadion: Ion Oblemenco