Fara suparare, nu aveti valoare!

23 Octombrie 2009
882 Vizualizari | 1 Comentarii
Fara suparare nu aveti valoare
• Steaua Bucuresti - Fenerbahce Istanbul 0-1, in grupele Europa League • In trei meciuri din faza grupelor, stelistii nu au marcat nici un gol si ocupa ultimul loc in grupa, fiind depasiti chiar si de Sheriff Tiraspol

O echipa parasita de suporteri, fara jucatori de valoare, fara ambitie si fara nici un orizont: asa a aratat Steaua in meciul de aseara cu Fenerbahce Istanbul din grupele Europa League. Turcii au castigat cu scorul de 1-0, printr-un gol inscris din off-side, dar au meritat victoria pentru ca au avut mai multe ocazii, mai ales in prima repriza. Singurul gol al meciului a fost inscris de Kazim in minutul 59. Dupa doua remize albe in grupele Europa League, Steaua a intalnit pe teren propriu un adversar incomod, intr-o perioada nu tocmai linistita in Ghencea. Turcii de la Fenerbahce, desi au castigat doar un meci pana acum, pierzand cu Twente, nu au venit in Ghencea sa faca doar figuratie, si s-au instalat la carma jocului inca din start.
Prima repriza nu a fost una spectaculoasa, meciul fiind lipsit de faze de poarta numeroase sau actiuni de atac importante. Prima ocazie de gol a apartinut Stelei, prin Kapetanos (`9), cel mai bun om de atac al lui Stoichita, insa mingea a intalnit plasa laterala a portii lui Demirel. Abia in minutul 27 au reusit turcii sa puna cu adevarat presiune pe poarta lui Zapata, desi au dominat usor pana atunci, cei de la Fenerbahce nereusind sa se apropie amenintator de poarta Stelei. Kazim, Topuz si Gonul l-au luat pe rand la tinta pe portarul columbian al Stelei, care a scos incredibil doua suturi extrem de periculoase, al treilea trecand peste poarta. Dupa alte trei minute, Zapata a mai intervenit salvator la un sut in forta al lui Topuz, acelasi goalkeeper columbian salvandu-si echipa inca o data in minutul 33 cand a scos de pe spatiul portii o minge trimisa de Kazim, pentru ca apoi Santos sa trimita peste poarta dupa o gafa a lui Baciu. Finalul primei reprize putea aduce deschiderea de scor din partea Stelei, insa Surdu nu a profitat de o pasa excelenta de la Szekely si o pozitie ideala in careul turcilor, atacantul preferand sa amane sutul in loc sa traga direct pe poarta, fiind imediat deposedat.

Bara si gol din off-side

Partea secunda a debutat cu alte doua ocazii mari de gol ale Stelei, insa Kapetanos nu a gasit spatiul portii adverse. Ce nu a reusit grecul a reusit Kazim in minutul 59, cand l-a executat scurt pe Zapata cu un sut din apropiere dupa o pasa de exceptie de la Roberto Carlos din stanga. Incercarile disperate de a egala ale stelistilor s-au soldat pe rand cu esecuri, Kapetanos fiind lipsit de inspiratie in fata portii, in timp ce Surdu a fost aproape inexistent pe tot parcursul meciului. Patronul Stelei, Gigi Becali, a comentat prima infrangere suferita de "ros-albastri" in fata lui Fenerbahce, din cadrul Ligii Europa. "Am avut ghinion, am dat in bara si am primit gol din ofsaid. Nu am facut un joc bun, dar nu ne-am facut nici de ras. Am avut cateva ocazii si noi, iar ocaziile lor nu au fost cauza unui joc bun al lor, ci in urma unor greseli ale noastre. O sa spuneti ca bat campii, dar am fost peste ei. Atat poate Steaua la ora asta. Fenerbahce a fost o echipa subtire, daca aveam valoare o bateam", a spus Gigi Becali la gsptv. Gigi Becali l-a gasit vinovat pentru infrangerea din fata lui Fenerbahce pe mijlocasul Janos Szkeley, chiar daca nu a dat nume. "Am pierdut meciul la mijlocul terenului. Si pe partea dreapta am avut probleme. Acolo pe dreapta s-a pierdut ritmul jocului, chiar daca nu mai vreau sa atac pe nimeni", a mentionat Becali. Chiar daca Steaua nu are nici o victorie dupa trei meciuri, Becali ramane optimist. "Cum sa nu cred in calificare? Putem sa castigam toate meciurile. Avem in fata trei echipe pe care le putem bate!", a opinat patronul Stelei. Dincolo de aberatiile lui Becali, Steaua ramane fara victorie si fara gol inscris in grupele Ligii Europa. In celalalt meci al grupei, moldovenii de la Sheriff Tiraspol au invins cu 2-0 pe olandezii de la Twente. Astfel, in clasament, Steaua ocupa ultima pozitie, cu doua puncte, in timp ce Fenerbahce se afla pe primul loc, cu 6 puncte. Locurile 2 si 3 sunt impartite de Twente si Sheriff Tiraspol, cu cate 4 puncte. In etapa viitoare din grupele Europa League, peste doua saptamani, se vor disputa retururile meciurilor de aseara.