Farul a apus in Agronomie

20 Aprilie 2006
974 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli Agro Iasi - Farul Constanta 23-21 (12-13), in etapa a XVI-a a Diviziei Nationale de rugby •Iesenii neplatiti de la inceputul anului au obtinut un succes superb in fata unei echipe care are buget de cateva miliarde lei (sute mii RON) pe an •Cu aceasta victorie, Poli Agro si-a asigurat locul sapte la sfarsitul sezonului •"Descultii au batut miliardarii" si "Nu mai astept nimic de la nimeni", au fost declaratiile resemnate ale antrenorului Constantin Verives la finalul partidei •Etapa viitoare, Poli va intalni in deplasare formatia Remin Baia Mare

Resemnati ca vor petrece Sarbatorile de Pasti fara un ban in buzunar, rugbistii de la Poli Agro Iasi au mai dat o palma autoritatilor care au abandonat o echipa de prima divizie nationala si care va termina sezonul pe un onorant loc sapte. Biciuiti in permanenta de antrenorul Constantin Verives, sportivii ieseni au invins cu scorul de 23-21 (12-13) pe Farul Constanta, un succes de moral pentru cea mai tanara formatie din elita sportului cu mingea ovala. Cum ultima victorie in fata formatiei de la malul Marii Negre dateaza din anul 2000, iesenii si-au dorit cu disperare un succes in fata Farului, care ar fi insemnat si o palma morala data autoritatilor care i-au lasat pe jucatori fara bani de Sarbatori. Astfel, dupa un joc superb, Poli Agro a dispus ieri dimineata de echipa care a eliminat-o si din Cupa оn acest an, cu scorul de 23-21, aratand ca are cu adevarat potential. La capatul unui meci cu de toate, cu rasturnari de scor spectaculoase, cu faze de atac de toata frumusetea, cu doi transformeri оn zi mare si cu placaje de clasa, gazdele au obtinut o victorie nu numai de moral, ci care le asigura iesenilor locul sapte la finalul sezonului, in fata unei echipe care a avut in primul cincisprezece patru jucatori georgieni platiti regeste la Constanta.

Duelul transformerilor

Prima parte a jocului a insemnat un interesant duel al transformerilor, Zaharia si Bezuscu trimitand printre buturi toate loviturile de pedeapsa primite de echipele lor. Totusi, la scorul de 6-3 pentru gazde, constantenii au reusit sa inscrie un eseu, asigurandu-si astfel un avantaj fragil la pauza, scor 12-13. La reluare, elevii lui Verives au fortat si au reusit o оncercare оn minutul 69, prin Gavrilas, pe fondul superioritatii la toate capitolele a gazdelor. Un episod mai putin fericit s-a petrecut in actul secund, cand un constantean a fost eliminat temporar de pe teren pentru un placaj la gat aplicat jucatorului iesean Fanariu, care a si necesitat ingrijiri medicale. Spre finalul jocului, cand gazdele conduceau cu scorul de 23-16, oaspetii si-au dat seama ca ar putea pierde neasteptat la Iasi, au marcat un eseu оn minutul 79, dar Bezuscu a ratat transformarea. Astfel, Poli Agro s-a impus la limita si a razbunat toate esecurile оn fata constantenilor din ultimii ani. In fata unui public numeros prezent ieri pe stadionul Sandu Ville Gorun, antrenorul Constantin Verives a trimis in teren urmatorul cincisprezece: Lazar, Onica, Formagiu - Alexa, Istrate - Pоslaru, Drusca, Bisoc - Zaharia, Costache - Gavrilas, Manole, Toma, Cernescu - Pricopie. Pe parcursul partidei au mai intrat Varvaroi, Lupu, Fanariu, Hodoroaba si Varzari. Punctele iesenilor au fost marcate de Gavrilas, cu un eseu, in minutul 69 si Zaharia, cu 6 lovituri de pedeapsa, transformate in minutele 8, 13, 24, 37, 44 si 55.

Resemnare

La finalul partidei, antrenorul Constantin Verives era bucuros pentru rezultatul obtinut si totodata resemnat ca echipa pe care o pregateste nu va mai primi bani de la bugetul local. "Descultii au batut miliardarii, asa s-ar rezuma acest meci. Astazi (ieri - n.r.) am luptat doar pentru noi si pentru public. Nu mai astept nimic de la nimeni si vom оncerca sa ne descurcam pe viitor prin posibilitati proprii. Din 2000, de cand am luat medalie, nu am mai batut Farul, si e normal sa fiu fericit pentru aceasta mare victorie. Le multumesc baietilor pentru daruire si pentru ca au inteles pana la capat sa-si faca datoria, indiferent de situatia financiara a echipei sau de numele adversarului pe care l-au intalnit", a declarat resemnat Constantin Verives, artizanul acestei echipe, pe care a preluat-o in liga a doua si a dus-o pana pe locul sapte in elita rugbiului romanesc. Pana la finalul sezonului, rugbistii ieseni vor mai intalni etapa viitoare, programata pe data de 29 aprilie, formatia Remin Baia Mare, urmand ca aceasta editie de campionat sa se incheie pe 6 mai, in Agronomie impotriva echipei Dinamo Bucuresti.

Page time :0.1362 (s) | 22 queries | Mysql time :0.020057 (s)