Farul nu a avut mila de rugbistii ieseni

3 Mai 2010
728 Vizualizari | 1 Comentarii
Rugbistii de la Poli Agro Iasi nu au reusit sa produca surpriza etapei a saptea din Divizia Nationala si au fost invinsi de RCJ Farul Constanta cu scorul de 45-10. Disputat pe o vreme superba si in fata a cateva sute de iubitori ai rugbiului, meciul din Agronomie a inceput in nota de dominare a constantenilor, care au punctat primii prin Tinca, cel care a reusit un eseu in minutul 6 (transformarea a fost ratata de Filip). Nici baietii lui Constantin Verives nu s-au lasat mai prejos si Ignea a reusit primele 3 puncte, dintr-o lovitura de pedeapsa, in minutul 12. Iesenii au prins curaj si au reusit sa-si impuna jocul, inscriind si un eseu prin Cernescu, Ignea a transformat si Poli Agro conducea deja cu 10-5. Nu avea sa fie decat un foc de paie insa, pentru ca trupa lui Mircea Paraschiv a revenit la carma jocului, a profitat de greselile iesenilor si intors soarta meciului in favoarea lor in doar 12 minute. Ajakai (doua eseuri), Mihai Dumitru (1 eseu), Samkaradze (1 eseu) si trei transformari ale lui Filip,au facut ca oaspetii sa conduca la pauza cu un linistitor 31-10. Si in repriza a doua, Farul a jucat foarte bine si a dovedit ca este una dintre echipele care poate spera la titlu. Constantenii au mai marcat doua eseuri prin Natriashvilli si Mototolea, ambele transformari fiind reusite de Filip, astfel ca scorul final a fost de 10-45 pentru echipa oaspete, care a plecat cu toate punctele acasa (4 pentru victorie si 1 punct bonus ofensiv pentru ca au reusit peste patru eseuri). Dupa aceasta infrangere si cum Timisoara a invins cu 35-16 pe Stiinta Petrosani, s-a reaprins lupta pentru locul trei (ultimul care duce in play-off), iar banatenii s-au apropiat la un singur punct de Politehnica. In jocul cu rivalii de la Farul Constanta, antrenorii ieseni Constantin Verives si Ioan Iftode au mizat pe urmatorul cincisprezece: Graur, M. Morosanu, Rotaru, Vacaru, Cernescu, Hodoroaba, Ignea, Pislaru, St. Drusca, Finariu, Bisoc, Manolachi, Bas, Formagiu, Croitoru.