FC Vaslui a rezistat in fata campioanei Cehiei

19 Septembrie 2008
681 Vizualizari | 0 Comentarii
• Slavia Praga - FC Vaslui 0-0

Echipa FC Vaslui a reusit un rezultat pozitiv in deplasarea de la Praga cu puternica echipa Slavia, campioana en-titre a Cehiei, jucatorii pregatiti de Viorel Hizo obtinand un 0-0 datator de sperante in vederea returului din Romania. Pe un timp racoros si cu o asistenta ce nu a depasit 8 mii de spectatori pe moderna arena Eden, FC Vaslui a inceput meciul baricadata in fata portii aparate de Kuciak. Eliminata de Fiorentina lui Mutu in turul trei preliminar al Ligii Campionilor, Slavia Praga a pus stapanire pe joc inca din debut, sufocand careul lui Kuciak, scrie site-ul onlinesport. In absenta lui Marian Aliuta, doar rezerva dupa ce s-a accidentat la ultimul antrenament dinaintea partidei, vasluienii au preferat un joc de aparare si contraatac, constructia fiind sacrificata complet. Chiar si asa, baietii lui Hizo au ratat cea mai mare ocazie a primei reprize, bulgarul Ghencev trimitand mingea in bara portii lui Vaniak in minutul 21. Repriza secunda a debutat cu o noua ocazie vasluiana la poarta cehilor, mijlocasul defensiv N`Doye luandu-i pulsul goalkeeper-ului advers cu un sut sub bara din lovitura libera, insa Vaniak a reusit sa respinga cu un reflex providential.

Pe masura trecerii timpului, jucatorii echipati in galben si verde au fragmentat tot mai mult jocul, in conditiile unei presiuni din ce in ce mai accentuate din partea campionilor Cehiei. Kuciak s-a dovedit decisiv cu 15 minute inaintea finalului partidei, cand a reusit sa pareze doua mingi grele intr-un interval de doar doua minute. Intrarea lui Aliuta din minutul 77 a limpezit jocul vasluian la centrul terenului, finalul fiind unul linistit pentru oamenii lui Hizo, in pofida iuresului cehilor de pana atunci. Mai mult decat atat, Temwanjera a trecut pe langa deschiderea scorului cu 11 minute inaintea finalului, cand a sutat neglijent intr-o situatie singur cu portarul advers. Ultimul fluier al centralului georgian Levan Paniasvili a consemnat un egal alb intre campioana Cehiei, Slavia Praga, si FC Vaslui, revelatia inceputului de sezon dupa calificarea din Intertoto. Altfel, vasluienii au reusit sa plece neinvinsi de la Praga, locul unde in ultimele doua ocazii Steaua a incasat nu mai putin de sase goluri in fata aceleiasi Slavia, 1-4 in 1999 si 1-2 in 2007.

Page time :0.1362 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019175 (s)