FC Vaslui s-a calificat in play-off-ul Europa League

5 August 2009
842 Vizualizari | 1 Comentarii
FC Vaslui s a calificat in play off ul Europa League
Adrian Porumboiu este foarte aproape sa-si vada visul implinit. FC Vaslui s-a calificat in play-off-ul Europa League si mai are doar un pas spre grupele celei de-a doua competitii europene. Pe terenul cipriotilor de la Omonia Nicosia, vasluienii lui Cristian Dulca s-au aparat foarte bine, au replicat pe contraatac si au scos o remiza, scor 1-1, care i-a dus direct in play-off. Desi cei de la Omonia Nicosia au amenintat ca vasluienii vor avea viata grea inca din primele secunde, moldovenii nu s-au speriat si au inchis bine jocul in primele 20 de minute, actiunile lui Grammozis, Aloneftis si Konstantinou fiind blocate de apararea moldovenilor. Dupa un prim sfert de ora excelent al gazdelor, Vasluiul a echilibrat usor meciul si a reusit sa-si tina in sah adversara departe de poarta lui Kuciak, acordand astfel portarului un ragaz de odihna dupa interventiile stralucite avute de acesta in startul partidei. Scenariul a fost aproximativ acelasi si in partea secunda a intalnirii, insa chiar din startul acesteia vasluienii au aparut mai curajosi in cealalta jumatate de teren, fara a crea pericol in fata portii Omoniei. Asta pana in minutul 60, cand o faza banala a redus la tacere peste 20 de mii de oameni. Genchev a fost faultat in coltul din stanga al careului advers, Wesley si-a asumat sarcina executarii loviturii libere si a facut-o exemplar, sutul sau trimitand mingea in bara din dreapta lui Kotsolis pentru a intra apoi in plasa prin spatele portarului ramas spectator. Era deja 3-0 pentru vasluieni la general, acest scor reducand la tacere aproape 20 de mii de suporteri frenetici pana in acel moment. Actiunile de atac ale cipriotilor au scazut in intensitate, motiv pentru moldovenii lui Dulca de a incerca mai multe in ofensiva. Iesirile lui Grammozis si Aloneftis din garnitura gazdelor s-au simtit in jocul cipriotilor, insa acest lucru nu i-a impiedicat sa creeze in minutul 76 cea mai mare ocazie de a inscrie, voleul lui Charalambis dupa un corner de pe stanga, trimitand mingea pe transversala portii vasluiene. O eroare colectiva a dus si la penaltyul din minutul 84, cand Kuciak, presat de cativa adversari, l-a faultat pe Konstantinou. Zurawski a executat lovitura de pedeapsa si a readus egalitatea pe tabela. Finalul a fost cu adevarat de foc. Cu un minut inainte de terminarea timpului regulamentar de joc, suporterii gazdelor au cedat psihic si au aruncat cu diverse obiecte in directia portarului vasluian. Conform Onlinesport, Kuciak si-a pierdut si el cumpatul si a aruncat unul dintre obiecte inapoi in peluza, gestul sau fiind taxat dur de arbitrul italian care a scos direct cartonasul rosu. Inferioritatea numerica n-a tinut decat putin timp, in al patrulea minut de prelungiri capitanul Omoniei, Charalambis, fiind si el eliminat pentru un fault la Burdujan in afara suprafetei de joc, insa dupa doar un minut s-a auzit fluierul de final al meciului. FC Vaslui a ajuns in play-off-ul Europa League, dupa scorul general 3-1 si isi va afla vineri adversarul din aceasta dubla mansa.