FCM Poli - Callatis Mangalia 2-0 (1-0)

15 Noiembrie 1999
940 Vizualizari | 0 Comentarii
•Dulce si amar •Iesenii inving pentru a treia oara consecutiv, fara sa primeasca gol •Primarul Simirad a descins in tribuna oficiala putin dupa pauza •La sfirsitul partidei, Matinca a fost pus pe lista de transfer

Formatii
FCM Poli: Moraru ('82 Cimpeanu), Urdaru, Gheban, Paraschiv, Barbu, Gavrilescu, Chiper (74 Ancuta), Poenaru, Serban, Onut (46 Pintilie), Onofras.
Antrenor Leonida Nedelcu.
Callatis Mangalia: Gheorghe, Dinu, Paunescu (74 Tanasa), Colda, Nastase, Doicaru, Chelu, Culeafa (76 Senin), Chebac, Oprea (67 Toma), Voicu. Antrenor Constantin Birbora.
Au marcat: Serban (20) si Barbu (69).
Cartonase galbene: Ancuta (gazde), Voicu (oaspeti)
Arbitru: Csosz Laszlo (Sf. Gheorghe); Hincu Sorin (Brasov), Cristian Nica (Ploiesti).
Observator FRF: Dan Ionescu (Bucuresti).

Simbata dimineata, mai multa lume decit oricind a urcat dealul Copoului pentru a o urmari la lucru pe Poli. Venita dupa doua victorii consecutive, o a treia in partida cu Callatis urma sa scoata echipa ieseana, foarte probabil, din sfera celor patru pozitii retrogradabile. Desi Matinca, Ionescu sau Rudac nu puteau evolua, din motive mai mult sau mai putin obiective, cei aproape 2.500 de spectatori sperau ca dupa 90 de minute tabela sa poata indica un rezultat favorabil trupei iesene.
Primul sfert de ora al partidei s-a desfasurat sub semnul obisnuitei tatonari din partea ambelor combatante, doar actiunile lui Gavrilescu ('6) si Nastase (10) dind cit de cit emotii goal-keeperilor.
In minutul 17, iesenii au posibilitatea deschiderii scorului insa Chiper nu reuseste sa-l invinga din careu pe Gheorghe. Atit i-a trebuit inimoasei galerii iesene pentru a-si incepe recitalul. Un minut mai tirziu, Onofras este blocat chiar in momentul sutului in careu. Mult asteptatul gol a cazut dupa alte doua minute. Onofras suteaza excelent cu exteriorul piciorului drept, portarul respinge in fata si Serban indeplineste o simpla formalitate inscriind din apropiere. Era 1-0 si atmosfera de pe "Emil Alexandrescu" aducea ceva din ritualul marilor stadioane.
In replica, marinarii au ocazia golului dupa numai un minut, cind Cezar Dinu incheie cu o executie superba o prelungita faza de atac. Foarfeca pe spate a acestuia, insa mingea trece, spre usurarea tribunelor, peste transversala. Onofras are golul in virful ghetei, insa incercarea sa de lob sfirseste printr-un sut total aiurea, in minutul 23, in momentul in care banca tehnica ieseana explodeaza. La pauza, tehnicienii ieseni fac o mutare inspirata, aruncindu-l in lupta pe Pintilie, in locul lui Onut.
In minutul 65 se petrece un moment considerat de intreaga asistenta punctul psihologic al meciului, al carui protagonisti sint doi fosti prim-divizionari. Cezar Dinu trimite din interiorul careului balonul in portarul iesean, mingea ricoseaza fericit la Banica Oprea care, surprins probabil de rapiditatea fazei, trimite mingea cu latul peste poarta goala. Intr-adevar, o ocazie imensa pentru elevii lui Birbora, care ar fi putut relansa partida. S-a intimplat insa invers, ratarea lui Oprea turnind parca plumb in ghetele coechipierilor sai. Ce a urmat acestui moment? Un adevarat galop de sanatate al iesenilor care a ridicat in picioare intreaga asistenta, implicit tribuna oficiala in frunte cu primarul Simirad, venit dupa pauza. Fiesta o declanseaza Barbu, in minutul 69, al carui sut duce scorul la 2-0 pentru Poli. Pintilie executa in forta o lovitura libera de pe partea stinga la firul ierbii si Barbu, venit in viteza, trimite cu sete balonul in poarta oaspetilor. Doua minute mai tirziu Serban rateaza inexplicabil din fata portii, "capul" sau trecind peste poarta. Din nou Pintilie executa in minutele 70 si 74 foarte periculos lovituri libere din pozitii laterale insa portarul Gheorghe respinge balonul in corner. Onofras are ocazia desprinderii in minutul 87, dar "latul" sau nu nimereste tinta, pentru ca in ultimul minut Pintilie sa fie aplaudat secunde in sir, dupa ce mingea trimisa de el din lovitura libera centrala poposeste pe plasa. Oaspetii au avut si ei o oportunitatea de a marca in minutul 79, dar Moraru s-a dovedit din nou inger pazitor. Una peste alta, victorie pe deplin meritata a iesenilor care parasesc locurile retrogradabile.