FCSB castiga la limita derby-ul cu Dinamo, 1-0, si se apropie la un punct de CFR

24 Septembrie 2017
251 Vizualizari | 0 Comentarii
FCSB Dinamo
FCSB a castigat la limita derby-ul cu Dinamo, scor 1-0, intr-un meci contand pentru etapa a 12-a din Liga 1.

Unicul gol al partidei a fost reusit in prima repriza de Momcilovici, care a profitat de o eroare uriasa de marcaj a lui Filip

Budescu a ratat un penalty spre final, dar dinamovistii nu au gasit resurse pentru a egala.

Dinamo a inceput ceva mai bine meciul, incercand sa o surprinda pe FCSB pe contraatac: Nascimento si Hanca si-au incercat norocul de la distanta, fara finalitate insa.

Nemec a ratat o ocazie uriasa pentru Dinamo in minutul 19. Dupa o centrare inspirata a lui Hanca, slovacul a reluat din cativa metri cu calcaiul, fiind blocat insa de Nita.

FCSB s-a dezmortit abia in minutul 22, cand sutul lui Alibec din careu s-a dus peste poarta lui Penedo.

FCSB a deschis scorul in minutul 31 prin Momcilovici, care a finalizat centrarea perfecta venita din cornerul executat de Man. Sarbul s-a desprins din marcajul mult prea visatorului Steliano Filip, invingandu-l fara emotii pe Penedo. Panamezul are si el o parte de vina, ramamand tintuit pe linia portii in loc sa iasa pe o centrare destul de accesibila.

Golul a stopat avantul dinamovistilor din start, iar urmatoarea ocazie periculoasa a venit tot la poarta lui Penedo. Budescu si Alibec destabilizeaza apararea dinamovistilor printr-o serie de pase "braziliene", mingea ajunge la Florinel Coman, dar sutul acestuia se duce putin peste poarta lui Penedo.

Dinamovistii puteau egala inainte de pauza, dar FCSB a fost salvata de noroc. Salomao a scos trei adversari din joc, i-a pasat lui Mahlangu, dar sutul bomba al sud-africanului s-a oprit in bara.

Startul reprizei secunde le-a apartinut din nou dinamovistilor: Nemec, aflat intr-o dispozitie buna de joc, a centrat perfect pentru Hanca, dar finalizarea acestuia a lasat de dorit.

Tot Nemec a ratat o sansa importanta in minutul 51. Slovacul s-a debarasat de Planici, dar sutul sau din interiorul careului a fost respins de Nita in lateral.

In minutul 76, Romera si-a completat seara dezastruoasa, faultandu-l pe Ovidiu Popescu in careu. Budescu executa penalty-ul, insa Penedo ghiceste coltul si apara lovitura de pedeapsa. A fost primul penalty ratat de Budescu in intreaga cariera, in Liga 1!

"Cainii" si-au pierdut din luciditate pe final, Nemec, Mahlangu si Salomao, poate cei mai periculosi jucatori ai lui Dinamo, terminandu-si benzina. Nou-intratul Bokila nu a ajutat cu nimic atacul, pierzand absolut toate duelurile cu fundasii vicecampioanei.

S-a terminat 1-0 pentru FCSB, o victorie "de echipa mare" a ros-albastrilor, care si-au aratat in momentele dificile superioritatea valorica.

Desi nu a jucat prost, Dinamo plateste in continuare tribut lipsei investitiilor si zgarceniei patronului. Jocul decent prestat de "caini" in aceasta seara nu garanteaza evolutii solide in viitor, cum entuziasmul unui "soc" pe banca tehnica nu poate tine la infinit.

In urma victoriei, FCSB a acumulat 26 de puncte, apropiindu-se la doar un punct de CFR. Clujenii au insa un meci mai putin. De partea cealalta, Dinamo mai aduna o infrangere si ramane in continuare in afara play-out-ului. "Cainii" sunt pe locul sapte, cu 16 puncte.