Fed Cup: Halep a invins-o pe Siniakova, Buzarnescu a pierdut cu Pliskova

343 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.7619 RON (0.0000)
USD: 4.1988 RON (0.0000)
Simona Halep 3

Simona Halep, locul 3 WTA, a invins-o, sambata, cu scorul de 6-4, 6-0, pe Katerina Siniakova, locul 44 WTA, in a doua partida a intalnirii dintre Cehia si Romania din sferturile Fed Cup.

Dupa ce Karolina Pliskova, locul 5 WTA, a invins-o, cu scorul de 6-1, 6-4, pe Mihaela Buzarnescu, locul 29 WTA, a venit randul Simonei Halep, scrie News.ro

In setul I, Simona Halep a avut o evolutie “amestecata”, cu puncte spectaculoase, dar si cu scaderi inexplicabile in joc. Halep a abordat meciul cu agresivitate, cu un serviciu excelent, insa continua sa aiba caderi in momentele in care se afla in contolul total al partidei. Ea a fost foarte aproape sa scape din mana un set in care a condus cu 5-2 si 40-0. L-a luat cu 6-4 pana la urma, dupa a sase minge de set. Din fericire, revenirea adversarei nu a tinut prea mult, iar setul secund a fost un monolog al jucatoarei romane, care l-a incheiat la 0.

Sportiva din Cehia s-a remarcat mai mult prin darzenie si spirit de lupta, decat prin calitatea loviturilor, insa perseverenta si efortul ei generos i-au pus probleme fostului lider WTA, in prima parte a jocului. In partea a doua a meciului, Siniakova nu a mai avut prospetimea din primul set, iar defensiva ei energica a fost strapunsa defintiv de jucatoarea romana.

Halep a reusit primul break pentru echipa Romaniei (Buzarnescu nu a facut niciunul cu Pliskova), in ghemul de inceput al meciului. Siniakova a echilibrat apoi jocul pe serviciul ei pana la 2-4, cand, dupa un ghem de aproape noua minute, a cedat un nou break. In ghemul urmator, la 5-2, Halep a avut 40-0, iar Siniakova a cerut “challenge”, la al doilea serviciu al romancei, care s-a dovedit a fi aut. Impecabila pana atunci la serviciu, Halep a ratat toate mingile de set de la 40-0, una cu o a doua dubla, apoi inca o minge de set si si-a cedat serviciul, la prima minge de break din partida a rivalei. Sportiva ceha s-a apropiat la un ghem, 4-5, dar Halep a luat setul pana la urma, scor 6-4, dupa 47 de minute de joc.

Katerina Siniakova nu a mai reusit mai nimic in setul al doilea, iar Halep a reusit un “bagel”, 6-0, dupa 72 de minute de la start.

La partidele din Ostravar Arena a asistat si primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc.

Duminica, de la ora 14.00, vor avea loc meciurile:

Karolina Pliskova - Simona Halep;

Katerina Siniakova - Mihaela Buzarnescu.

Partida de dublu va avea loc duminica, dupa incheierea meciurilor de simplu. Astfel se vor intalni Katerina Siniakova / Barbora Krejcikova - Irina Begu / Monica Niculescu.