Feroviarii au predat "lanterna"

18 Aprilie 2001
906 Vizualizari | 0 Comentarii
•CFR Citadin a invins in derby-ul iesean cu 2 - 1 pe Telecom •Oaspetii au jucat in repriza secunda cu doi oameni mai putin

Derby-ul iesean al suferintei a fost destul de incrancenat, arbitrul intalnirii fiind nevoit sa arate de doua ori cartonasul rosu. Formatia oaspete a evoluat in repriza a doua cu doi jucatori mai putin pe teren, dupa eliminarile lui Cojocaru (min. 45) si Pintilie (min. 55), antrenorul Ovidiu Burdujan fiind nevoit sa-l trimita in poarta pe jucatorul de camp Ambrozie, ramanand fara portari pe banca. Scorul a fost deschis de Fieraru in minutul 20, CFR Citadin marindu-si avantajul in minutul 35 prin Ilade, ambele goluri fiind inscrise dupa gafe ale portarului Cotea. Ca urmare, tehnicianul oaspete l-a schimbat pe Cotea cu Pintilie, portarul de rezerva "telefonist" fiind eliminat in debutul reprizei secunde dupa un hent in afara careului, asta dupa ce vazuse rosu in fata ochilor si Cojocaru, in minutul 45, pentru doua "galbene". La reluare, oaspetii au evoluat mai bine, chiar in inferioritate numerica, marcand golul de onoare prin Paun in minutul 55. Spre final, Ilade si Scanteie au ratat ocazii imense de gol pentru gazde, din apropierea portii goale. In urma acestui succes, elevii lui Dorinel Toiu au predat "lanterna" satelitului lui Gh. Stefan, Ceahlaul II Piatra Neamt.
Au evoluat formatiile:
CFR Citadin: Ciobanu - Hrib, Frunza, Pricop, Bordeianu, Mladin, Olaru, Cotan, Ilade (Asanache), Fieraru, Murgu (Scanteie); Telecom: Cotea (Pintilie) - Dediu, Cordas, Cojocaru, Moisa, Nalbariu, Condurache, Ciocoiu, Paun, Ambrozie, Ungureanu (Asavoaie).