Fetele lui Voina, umilite de Spania

10 Decembrie 2008
736 Vizualizari | 0 Comentarii
Nationala de handbal feminin a Romaniei a suferit prima infrangere la Campionatul European din Macedonia, dupa ce a fost invinsa ieri de reprezentativa similara a Spaniei, cu scorul de 26-18 (la pauza 9-9), in grupa principala I. Cu toate ca pana la acest meci, fetele lui Radu Voina se descurcasera admirabil, tocmai un adversar considerat inferior a reusit sa puna frana avantului luat de romance in grupa de la Europene.

Partida a inceput destul de incalcit, cu greseli individuale de ambele parti. Spania a reusit chiar sa preia conducerea, in minutul 8 (scor 3-2), marind avantajul doua minute mai tarziu, pe fondul unor atacuri ratate copilareste de tricolore. La pauza insa tabela arata 9-9, jocul fiind unul echilibrat din toate punctele de vedere. Nici debutul reprizei secunde nu a adus vreo schimbare in jocul ofensiv al Romaniei, care a fost cel mai modest la acest Campionat European. Handbalistele tricolore si-au gasit greu ritmul, iar Spania a profitat de acest lucru, impunandu-se in final cu scorul de 26-18, administrand prima infrangere trupei lui Radu Voina. Romania este obligata sa invinga in urmatoarele doua meciuri, cu Ucraina si Norvegia, pentru a fi sigura de calificarea in semifinalele CE din Macedonia, care alaturi de jocul de clasament pentru locurile 5-6 vor avea loc in data de 13 decembrie, iar finalele pentru medalia de aur si pentru cea de bronz vor avea loc in 14 decembrie.

Page time :0.1321 (s) | 22 queries | Mysql time :0.011742 (s)