Fiara Lacatus a pus botnita cainilor

14 Decembrie 2009
714 Vizualizari | 0 Comentarii
Dinamo a terminat la egalitate cu FC Vaslui in Stefan cel Mare, dupa ce a reusit sa egaleze scorul prin penaltiul transformat de N'Doye. Scorul a fost deschis de Wesley in startul reprizei a doua. Vasluienii nu au primit un penalty in prima repriza, faza similara cu cea in urma careia au egalat dinamovistii. Dinamo a facut cu greu fata atacurilor furibunde ale Vasluiului. Costin a trimis primul sut spre poarta, urmat de trasorul lui Temwanjera din minutul 5, scos cu greu de Dolha de langa bara, pentru ca Pavlovic sa suteze dupa un minut pe langa poarta din careul mic. Dupa alte doua ocazii, ale lui Niculae si Gerlem, cele doua echipe au reusit treptat sa se anihileze reciproc si sa ucida fotbalul, astfel ca la pauza scorul era egal, 0-0. Tot un inceput exploziv au avut vasluienii si dupa pauza. Deschiderea scorului s-a produs in minutul 50. Costin a centrat de pe dreapta, Temwanjera a lasat mingea sa treaca pentru Wesley, care l-a pacalit pe Dolha cu un sut cu pamantul din centul suprafetei de pedeapsa. Avantajul vasluienilor n-a tinut decat 8 minute, dupa o a doua decizie ciudata a arbitrului. Mingea sutata de dinamovisti il loveste in mana pe Pavlovic in fata portii lui Kuciak si se acorda penalty, la o faza mai putin clara decat hentul lui Goian din minutul 13. N`Doye a executat violent in dreapta jos lovitura de pedeapsa, portarul vasluienilor, desi a sarit in directia mingii, nereusind sa se opuna fortei sutului. Chiar daca cele doua echipe au mai ratat cateva ocazii importante, scorul final a ramas 1-1, iar Dinamo este deja la 7 puncte de liderul CFR Cluj si de marea rivala, Steaua. Tot ieri, Steaua a castigat ultimul meci din tur, invingand International Curtea de Arges cu 3-2, la capatul unui adevarat thriller. Nicolita si Kapetanos au facut 2-0 pentru stelisti, Bacila si Zagrean au egalat, iar Cristi Tanase a adus victoria cu un gol de exceptie in minutul 70. Stelistii au inceput in atac jocul, iar Nicolita a profitat in minutul 3 de o pasa care nu a mai ajuns la Kapetanos si a deschis scorul cu un sut plasat din interiorul careului. Oaspetii puteau egala cateva minute mai tarziu, daca asistentul Orbulet nu ar fi indicat eronat offside la o iesire pe contraatac a oaspetilor prin Bacila care ar fi ramas singur cu Zapata in careul stelistilor. Faza a fost urmata de o buna oportunitate de a inscrie a aceluiasi Bacila cu un sut din coltul dreapta al careului scos cu emotii de portarul columbian de sub transversala. Era doar minutul 13 al jocului si s-a facut 2-0 pentru Steaua. Mai intai Szekely a scos un penalty la o intrare imprudenta a lui Zagrean in careul argesenilor, pentru ca grecul Kapetanos sa dubleze avantajul gazdelor de la punctul cu var. Dupa o alta ocazie uriasa a Stelei, ratata de Surdu, in minutul 21, Cosmin Bacila si-a batut joc pur si simplu de apararea Stelei intr-o faza personala de generic, in care a depasit prin dribling aproape jumatate din echipa adversa. Petre Marin, Szekely, Plesan, Kapetanos sau Surdu au trecut pe rand pe langa gol, ultimul avand chiar si o bara in minutul 33, dar la pauza, Steaua a intrat doar cu un gol in avantaj. A doua repriza a continuat cu acelasi joc alert, presarat de faze de poarta si atacuri pe contre ale celor doua combatante. Asa au si egalat argesenii. Kone a provocat pericol in careul gazdelor, mingea sutata de el a fost deviata de stelisti pana la Zagrean care cu o executie de exceptie a trimis pe langa Zapata in plasa laterala interioara, marcand primul sau gol in Liga 1. Stelistii au replicat din nou, si dupa alte doua ocazii mari, cu 20 de minute inainte de final Cristi Tanase si-a spalat toate pacatele de pana acum, dupa o perioada nu tocmai buna a jucatorului, si a inscris un gol fabulos, cu un sut cu dreptul de la 25 de metri, mingea muscand usor din transversala inainte de a intra chiar la vinclu. Tot ieri, FC Brasov a invins FC Timisoara, cu scorul de 1-0, dupa reusita lui Nuno Diogo, iar Gaz Metan si Astra au terminat la egalitate, scor 0-0.

Page time :0.1435 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019695 (s)