Fierbe Moldova! POLI IASI - FC Botosani 2-1! FINAL DE MECI! Iata cum s-au bucurat iesenii - VIDEO

17 August 2018
1661 Vizualizari | 1 Comentarii
EUR: 4.6524 RON (+0.0046)
USD: 3.9764 RON (-0.0029)
CSM Politehnica Iasi Fc Botosani

Poli Iasi a castigat derby-ul Moldovei cu FC Botosani, 2-1, gratie "dublei" de senzatie a lui Andrei Cristea. Echipa lui Stoican obtine astfel prima victorie din noul sezon, in timp ce Botosani sufera prima infrangere.  Fara victorie pana acum, Poli Iasi era obligata sa castige azi, iar echipa lui Stoican a atacat inca din startul meciului. Flores a lovit bara in minutul 23 in urma unei executii frumoase de la 20 de metri. Ghinionul iesenilor a disparut in minutul 30. Andrei Cristea a deschis scorul cu un sut imparabil de la marginea careului, in urma unei faze in care a fost flancat de nu mai putin de 6 fotbalisti ai oaspetilor. Numarul de magie al lui Andrei Cristea a continuat, iar 5 minute mai tarziu a inscris din nou superb. Varful de 34 de ani a sutat in vinclu, cu stangul, executie care l-a lasat impietrit pe portarul Pap.

Cu "dubla" de azi, Andrei Cristea a ajuns la 96 de goluri marcate in Liga 1, fiind cel mai bun marcator activ.

Introdus pe teren in repriza secunda, Mihai Roman II a redus din diferenta in minutul 53. Atacantul imprumutat de la U Craiova a inscris cu capul din cativa metri dupa centrarea lui Chitosca. Pana la final, nicio echipa nu a mai avut ocazii notabile, iar Poli Iasi a obtinut prima victorie din actualul sezon. Totodata, FC Botosani a bifat primul esec din noua stagiune.

Iesenii acumuleaza 5 puncte si urca pe locul 10, in timp ce echipa lui Costel Enache ramane deocamdata pe locul 6, cu 6 puncte.

ECHIPE DE START

Poli Iasi: Rusu - Gallego, Mihalache, Frasinescu, Sin - Cioinac, Chelaru - Rus, Flores, Parvulescu, Andrei Cristea
Rezerve: Cobrea - Petre, Pantiru, Mihaescu, Stefanescu, Zaharia, Mimoun

FC Botosani: Pap - Patache, Miron, Burca, Soliedis - Oaida, Rodriguez - Chitosca, Ongenda, Golofca - Brekalo
Rezerve: Chindris - Fraisl, Roman, Papa, Tarsa, Piftor, Corban

LIVE TEXT:

95+5  Final de meci pe Stadionul "Emil Alexandrescu" din Iasi. Echipa gazda reuseste sa castige dupa doua executii de senzatie ale lui Andrei Cristea.

90+2 |  Mihalache este avertizat de Gaman, pentru tragere de timp.

88 |

80 | Schimbare la Botosani. Iese Oaida, intra Papa Enriko.

80 | Schimbare la Iasi. Flavius Stoican il introduce pe Zaharia in locul lui Chelaru.

75 | Schimbare la Iasi. Iese Flores, intra Patrick Petre.
71 |  Schimbare la Iasi. Iese Parvulescu, intra Mihaescu.
68 | Ocazie pentru Iasi! Andrei Cristea trage peste poarta, din lovitura libera.

Ocazie pentru Botosani! Chitosca trage periculos de la distanta, dar mingea trece pe langa poarta iesenilor.

55 Gol, Mihai Roman II! Atacantul inscrie cu capul din assist-ul lui Chitosca. Faza naste proteste din partea iesenilor, care ii spun arbitrului ca Rusu a scos mingea de pe linia portii.

55. Schimbare la Botosani. Iese Brekalo, intra Mihai Roman II.

53 |  Ocazie Botosani! Golofca trage din cadere, de la marginea careului, dar mingea ajunge in bratele portarului gazdelor.

46 |  incepe meciul dintre Iasi si Botosani, pe stadionul Emil Alexandrescu.

Min 45. Pauza pe stadionul din Copou

min. 35 Goool, Poli Iasi! Andrei Cristea majoreaza diferenta printr-o executie imparabila, din afara careului.

min. 30 Goool, Poli Iasi! Andrei Cristea inscrie dupa o executie din afara careului!

27 |Marius Chelaru, avertizat cu cartonas galben de catre arbitrul George Gaman.

22 | Ocazie Iasi! Flores suteaza spectaculos din afara careului, dar mingea loveste bara.

18 | Ocazie Botosani! Soiledis suteaza din afara careului, dar nu ia la tinta poarta lui Rusu.

min 13 Ocazie Botosani! Golofca isi potriveste mingea pe piciorul drept, dar finalizeaza dezamagitor.

min. 3   Ongenda dribleaza spectaculos mai multi jucatori de la Iasi, in apropierea careului advers, dar este doborat in cele din urma de catre Chelaru, cu o interventie dura. Mijlocasul Botosaniului cere fault, dar arbitrul lasa jocul sa continue.