Fotbal intern

Fiesta se amana! CSMS Iasi a scos doar un punct cu Rapidul – MEGA GALERIE FOTO

Publicat: 07 mai 2014

@ CSMS Iasi – Rapid Bucuresti 0-0, in derby-ul play-off-ului din Seria I a ligii secunde de fotbal @ Iesenii au dominat meciul, dar nu au reusit sa-si creeze mari ocazii de a transa disputa @ CSMS ramane lider in clasament si joaca etapa viitoare la ACS Berceni

Fotbalistii de la CSMS Iasi au ratat o sansa importanta de a face un pas urias spre Liga I. Echipa lui Marius Lacatus a scos doar o remiza, scor 0-0, cu Rapid Bucuresti, in marele derby al etapei a patra din play-off-ul Seriei I din liga secunda la fotbal.

In fata a peste 5 mii de spectatori, iesenii au facut un meci bun, au dominat in marea majoritate a timpului, dar si-au creat putine sanse mari de a inscrie. Inceputul meciului a fost alert, cu ambele echipe cautand sa dea lovitura de gratie. Cea mai mare ocazie a apartinut gazdelor. In minutul 4, Olah a batut cu efect o lovitura de colt, iar Mihalache din marginea careului mic a reluat in transversala. Bosoi, Liviu Mihai, Herghelegiu sau Palimaru, in cateva randuri au fost aproape de golul izbavitor, dar de fiecare data defensiva oaspetilor a blocat perfect actiunile iesenilor. De partea cealalta, cei mai periculosi oameni ai Rapidului au fost Daniel Niculae si Daniel Pancu, huiduit vehement in momentul in care a fost schimbat de pe teren. Dupa un meci aprig, destul de bun calitativ, CSMS Iasi si Rapid au remizat, scor 0-0. CSMS ramane lider in clasament, cu 2 puncte peste Rapid si 6 peste Clinceni si joaca etapa viitoare la ACS Berceni (sambata, la ora 18.00).

Pancu i-a facut idioti pe ieseni

La finalul derby-ului din Copou, ambii antrenori s-au declarat multumiti cu rezultatul înscris pe tabela. Marius Lacatus regreta ca echipa sa nu a luat toate punctele, dupa ratarile din prima repriza, dar crede ca remiza este multumitoare pentru ambele formatii. “A fost un joc în care ne-am creat în prima parte 3-4 ocazii clare de a marca, iar daca reuseam sa înscriem cu siguranta am fi putut câstiga. Dupa aspectul primei reprize, nu sunt multumit, dar pâna la urma am obtinut un punct. În partea a doua poate nu am avut cele mai fericite solutii si nu am mai ajuns în fata portii. Una peste alta, am luat un punct, vom vedea la final daca ne va ajuta sau nu. În repriza a doua nu am mai avut claritate si forta fizica de a domina adversarul. Nu am vrut sa închid jocul. Nu era rezultatul favorabil care sa ne determine sa închidem jocul”, a declarat Marius Lacatus. De cealalta parte, Viorel Moldovan a mentionat ca ambele formatii merita sa joace în Liga I. “Am obtinut un punct meritat în fata unui adversar bun. Daca aveam mai mult curaj în ofensiva, în repriza a doua poate reuseam mai mult. S-au întâlnit doua echipe foarte bune, care merita sa joace în Liga I. Vreau sa ramân la Rapid, aceasta echipa e o stare de spirit extraordinara”, a declarat Moldovan.

La final, Daniel Pancu i-a criticat dur pe suporterii ieseni care l-au huiduit pe toata durata partidei, chiar daca aproape tot stadionul a facut acest lucru. “Toti suporterii ieseni care m-au huiduit sunt niste idioti. Eu nu am tradat niciodata Iasul. Am vrut de doua ori sa ma întorc sa joc la Iasi. Nu stiu câti jucatori din Iasi au dat atâtea goluri câte am dat eu si au jucat la echipe la care am evoluat eu. Trebuie spus ca atunci când am semnat cu Vasluiul (n.r. rivala iesenilor), CSMS nu exista. Eu am spus de la începutul campionatului ca Rapid si CSMS sunt cele mai bune echipe, cu traditie si infrastructura, si vor promova”, a spus Pancu.

CSMS Iasi: Caparco – Bosoi, Ov. Mihalache, Fl. Plamada, I. Vladu – Olah (cpt.) – Herghelegiu, Al. Cretu, Mug. Dedu (’68 Novac), L. Mihai (’77 Onofras) – Palimaru (’71 Dobre). Antrenor: Marius Lacatus.
Rapid: Draghia – I. Voicu, D. Lung, Al. Iacob, N. Vasile – E. Dica, V. Negru (’63 Herea) – Martin (’80 Ciolacu), Pancu (’72 Paun), Al. Coman – D. Nicolae. Antrenor: Viorel Moldovan.

Seria I

Play-off: CSMS Iasi – Rapid Bucuresti 0-0, SC Bacau – ACS Berceni 1-1, CSM Unirea Slobozia – FC Clinceni 0-1
Clasament: 1. CSMS Iasi – 27p, 2. Rapid Bucuresti – 25p, 3. CSM Unirea Slobozia – 22p, 4. FC Clinceni – 21p, 5. ACS Berceni – 13p, 6. SC Bacau – 9p
Play-out: Gloria Buzau – Unirea Tarlungeni 1-1, Farul Constanta – Dunarea Galati 0-0, Rapid CFR Suceava – CF Braila 0-0

Seria II

Play-off: FC Olt – CSM Râmnicu Vâlcea 0-2, CS Universitatea Craiova – CS Metalul Resita 1-2, Gloria Bistrita – ASA Târgu Mures 0-1
Play-out: Olimpia Satu Mare – UTA Arad 4-0, CS Mioveni – FC Bihor Oradea 1-1. Minerul Motru a stat in aceasta runda.