Fiesta spaniola

16 Iunie 2008
1415 Vizualizari | 2 Comentarii
• Echipa nationala a Spaniei a invins, sambata, cu scorul de 2-1 (1-1), reprezentativa Suediei, intr-un meci disputat pe stadionul Tivoli Neu din Innsbruck, in grupa D de la turneul final al Campionatului European din Austria si Elvetia • Indiferent de rezultatele ultimelor doua jocuri, Spania a castigat aceasta grupa si va intalni in sferturile de finala a doua clasata din Grupa C, pozitie pe care spera sa o ocupe Romania

Spaniolii calca totul in picioare. Trupa veteranului Luis Aragones nu a avut mila nici de suedezi, pe care i-a invins cu scorul de 2-1, intr-un joc disputat sambata seara, pe stadionul Tivoli Neu din Innsbruck. Ambele echipe aveau cate trei puncte inaintea acestei partide, astfel ca se puteau multumi si cu un rezultat de egalitate. Conform site-ului www.onlinesport.ro, partida de la Innsbruck a inceput sub semnul prieteniei. Suporterii suedezi au petrecut ore in sir cu cei spanioli si inainte de inceputul meciului au afisat un banner pe care scria "Suedezii iubesc Spania". In plus, presa din Rusia si din Grecia a speculat ca partida ar fi trebuit sa se incheie cu un rezultat de egalitate, care sa avantajeze ambele echipe. Luis Aragones nu a schimbat formatia de start din meciul cu Rusia, care i-a adus intreaga presa iberica la picioare, in timp ce de cealalta parte batranul Lars Lagerback a fost nevoit sa faca doua modificari din cauza unor accidentari, introducandu-i pe Elmander si Stoor in locul lui Alexandersson si Wilhemsson. Spaniolii au inceput partida de pe Tivoli Neu ofensiv, cu actiuni purtate cu precadere pe partea dreapta, dominata de Andres Iniesta si Sergio Ramos, dar deschiderea scorului din minutul 15 s-a petrecut dupa o centrare de pe partea stanga a lui David Silva in centrul careului, de unde Fernando Torres a reluat acrobatic din centrul careului si si-a trecut in palmares cel de-al 16-lea gol pentru nationala Spaniei.

Capitanul accidentat

Accidentarea lui Carles Puyol din minutul 24 a cantarit enorm in desfasurarea partidei. Fotbalistul Barcelonei a fost schimbat cu Albiol si in centrul defensivei iberice s-a resimtit un gol, suedezii restabilind egalitatea in minutul 34. Stoor a centrat perfect pana la Zlatan Ibrahimovic, atacantul lui Internazionale Milano a preluat si l-a invins pe Casillas cu un sut care a adus al doilea sau gol la acest turneu final. Pana la sfarsitul primului mitan, arbitrul olandez Pieter Vink nu le-a acordat spaniolilor o lovitura de pedeapsa clara la o impingere evidenta asupra lui David Silva in careul aparat de Isaksson. Spaniolii au vrut sa preia conducerea inca din startul partii secunde, dar jocul nu mergea si Aragones a riscat si a terminat toate schimbarile, cand i-a introdus pe Fabregas si Cazorla, in locul lui Xavi si Iniesta, pentru a aduce prospetime pe faza ofensiva. Suedezii s-au aparat insa bine si cu greu s-a ajuns la poarta lui Isaksson. Si, atunci cand s-a ajuns, portarul care a anuntat recent ca vrea sa paraseasca Manchester City a fost providential, cel mai bun exemplu fiind faza din minutul 63, cand a salvat de trei ori consecutiv din fata lui Fernando Torres, David Silva si David Villa. Cotati dupa meciul cu Rusia cu prima sansa la castigarea trofeului, elevii lui Aragones au atacat steril pana la finalul partidei, apararea nordicilor dovedindu-se un adevarat colos, pana in minutul 92, cand David Villa a scapat singur cu Isaksson si a marcat golul victoriei. Indiferent de rezultatele ultimelor doua jocuri, Spania a castigat aceasta grupa si va intalni in sferturile de finala a doua clasata din Grupa C, pozitie pe care spera sa o ocupe Romania. De partea cealalta, suedezii au nevoie de un egal in jocul cu Rusia, pentru a ajunge din nou in sferturi.

Suedia - Spania 1-2 (1-1)
Marcatori: Torres (`15), Villa (`90+2) / Ibrahimovici (`34)
Stadion: Tivoli Neu - Innsbruck
Spectatori: 35.000
Formatii: Suedia: Isaksson - Stoor, Mellberg, Hansson, Nilsson - Elmander (S. Larsson `79), Andersson, Svensson, Ljungberg - Henrik Larsson (Kallstrom `87) - Ibrahimovici (Rosenberg `46). Antrenor: Lars Lagerback.
Spania: Casillas - Sergio Ramos, Puyol (Albiol `24), Marchena, Capdevilla - Iniesta (Cazorla `59), Senna, Xavi (Fabregas `59), Silva - Villa, Fernando Torres. Antrenor: Luis Aragones.
Arbitri: Pieter Vink - Adriaan Inia si Hans ten Hoove (toti trei din Olanda)