Final de infarct! CSM Bucuresti a pierdut stupid un meci decisiv in Liga Campionilor

Publicat: 10 ian. 2016
1

Meci spectaculos între Vardar si CSM Bucuresti, în a doua grupa principala din Liga Campionilor. Handbalistele antrenate de Kim Rasmussen nu au stat mult pe ganduri si, în minutul 12, aveau deja un avantaj de trei goluri. Medaliate cu bronz la ultimele doua editii, gazdele au ridicat ritmul, au revenit si chiar au condus cu 11-8. A urmat o serie fara greseala a CSM-ului, care a restabilit egalitatea chiar înainte de pauza.

În repriza secunda, s-a mers cap la cap pâna spre final. Tot macedonencele au reusit sa se desprinda. În minutul 57, erau în avantaj, 22-19. Finalul a fost însa de infarct. Ana Paula Rodriguez a înscris doua goluri consecutive si a avut sansa sa dea lovitura.

Nu a înscris si Vardar a câstigat cu 22-21. Suedeza Gullden, cu 8 goluri, a fost cea mai buna marcatoare a confruntarii. De la campioanele României s-a remarcat si Grubisic, autoare a 11 parade. Esecul duce CSM-ul pe locul 4, ultimul care asigura calificarea în faza urmatoare a competitiei.

Craiova a reusit surpriza in Cupa Cupelor

In schimb, SCM Craiova a produs surpriza în turul optimilor de finala ale Cupei Cupelor. Oltencele au învins-o pe Krim Ljubljana, echipa venita din Liga Campionilor. În fata a peste 3.000 de fani, jucatoarele antrenate de Simona Gogârla au început în forta si au condus cu 4-1. Adversarele au reintrat în joc si la pauza mai aveau de recuperat un singur gol. În repriza secunda, SCM Craiova a dus scorul la 18-14, dar finalul le-a apartinut handbalistelor de la Krim. Chiar daca Zivkovic a ajuns la un total de 9 goluri, trupa din Banie putea rata victoria la ultima faza. Defensiva alb-albastrelor a rezistat si meciul s-a terminat 30-29. „Am câstigat contra unei echipe care este fosta dubla câstigatoare de Liga Campionilor, o echipa cu un palmares impresionant si sunt fericita pentru acest lucru”, a comentat Simona Gogârla. „Acum, când o sa mergem la ele în retur, trebuie sa fim mai puternice decât am fost aici, pentru ca ne asteapta un meci mult mai greu”, a adaugat Mirela Pasca.
Returul va fi programat la finalul acestei saptamani, în Slovenia. Pâna atunci, Craiova are duel în Liga Nationala, cu HC Dunarea Braila, maine, de la ora 18:00, în direct la Digi Sport 2.

Duel romanesc in Cupa EHF

HCM Roman a trecut cu 22-21 de Corona Brasov, în prima mansa a optimilor de finala ale Cupei EHF, la handbal feminin. Gazdele au început mai bine partida si au condus cu scorul de 3-1, dar Corona a întors scorul si tabela arata 9-7 pentru oaspete pe finalul primei reprize, în minutul 24. La pauza, Corona avea avantaj minim, 10-9. Oaspetele au avut din nou doua goluri în plus pe tabela (11-13), diferenta maxima înregistrata în acest meci de ambele echipe, dar HCM Roman a revenit apoi si a egalat (13-13).

Echipa antrenata de Florentin Pera a avut sansa de a se desprinde decisiv pe tabela, la scorul de 16-15, când Corona a ramas în patru jucatoare, dar romascanele nu au profitat de acest avantaj, marcând un gol si primind doua.

HCM Roman a continuat sa atace si putea sa câstige la doua goluri diferenta, însa formatia gazda a ratat ultimul atac, astfel ca duelul din Cupa EHF s-a încheiat cu scorul de 22-21. Ucraineanca Irina Glibko a fost cea mai buna marcatoare a gazdelor, cu 12 goluri, o evolutie foarte buna având si compatrioata sa, Viktoria Timosenkova, care a reusit 15 parade pentru gazde. Mansa a doua va avea loc pe 17 ianuarie, la Brasov.