Final Four, la televizor! CSM Bucuresti a pierdut si mansa retur cu Metz din sferturile de finala ale Ligii Campionilor si a ratat principalul obiectiv al sezonului

15 Aprilie 2019
283 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.7584 RON (-0.0023)
USD: 4.2306 RON (-0.0021)
CSM Bucuresti

CSM Bucuresti a ratat prezenta în turneul Final Four al Ligii Campionilor la handbal feminin, dupa ce a cedat cu 23-22 în partida retur cu Metz. Calificarea în aceasta dubla mansa a fost pierduta la Bucuresti, dupa scorul de 26-31 în tur. Dar rezultatul final al confruntarii cu campioana Frantei reflecta pâna la urma tot parcursul din acest sezon, sub asteptari. Rostov Don, Gyor, Vipers Kristiansand si Metz vor juca în acest an pentru trofeul Ligii Campionilor. CSM Bucuresti a ratat pentru prima data accederea în Final Four, de când joaca la acest nivel. Teoretic, în sezonul în care a avut cea mai tare echipa la dispozitie.

CSM Bucuresti nu a fost victima sigura în returul din Franta, jucatoarele campioanei României au avut orgoliu, dar nu au reusit sa razbata în fata unei defensive bine organizata în aparare.
"Tigroaicele" au luat un start foarte bun, dar au ratat vreo doua sanse de a se desprinde la 3 goluri. Metz nu a facut multe cadouri si cu o defensiva care a functionat de la un minut la altul tot mai bine nu a lasat-o pe CSM Bucuresti sa joace foarte mult în atacul pozitional. Dupa un început convingator, CSM Bucuresti nu a marcat timp de 11 minute, iar Metz a revenit de la 5-7 la 9-7 în minutul 23. A fost practic momentul psihologic al jocului si al calificarii în ansamblu, pentru ca echipa gazda nu a mai scapat haturile din mâna.

Dupa pauza, campioana Frantei s-a desprins la patru goluri, 15-11. Andrea Lekic si-a dovedit înca o data clasa si a fost prima jucatoare care nu s-a împacat cu destinul. CSM Bucuresti a revenit în economia mansei retur, dar fara a reusi sa câstige.

Dupa 60 de minute, Metz s-a impus la limita, 23-22, dar bucuria calificarii a fost fara masura. Franta îsi face simtita prezenta si la nivel de cluburi la cel mai înalt nivel, dupa ce a câstigat titlul mondial si european. Nimic nu a fost întâmplator în ultimii ani, cu atât mai putin acum în dubla Metz - CSM.