Final în Turneul celor sase natiuni. Irlanda a realizat "Marele Slem", iar Tara Galilor a încheiat pe locul 2

19 Martie 2018
503 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.7223 RON (-0.0010)
USD: 4.1455 RON (-0.0340)

Tara Galilor a învins la limita Franta, cu 14-13 (14-10), în ultimul meci, decisiv pentru locul 2, din editia 2018 a Turneului celor sase natiuni la rugby. Punctele galezilor pe Millenium Stadium din Cardiff, în fata a 74.169 de spectatori, au fost reusite de Williams - eseu (4) si Halfpenny - trei lovituri de penalitate (9, 15, 31), în timp ce pentru oaspeti au punctat Fickou - eseu (21), Machenaud - o transformare si o lovitura de penalitate (48), si Trinh-Duc - un dropgol (3). Gratie acestui succes, Tara Galilor s-a clasat pe locul secund în clasamentul final, dupa Irlanda, care a realizat "Marele Slem" pentru a treia oara în istoria sa, în urma victoriei înregistrate în fata Angliei, sâmbata, pe stadionul Twickenham din Londra.

Rezultatele din ultima etapa:

Italia - Scotia 27-29
Anglia - Irlanda 15-24
tara Galilor - Franta 14-13

Clasament final: 1. Irlanda - 23 puncte, 2. Tara Galilor - 15 puncte, 3. Scotia - 13 puncte, 4. Franta - 11 puncte, 5. Anglia - 10 puncte 6. Italia - 1 punct.