Finlandezul Raikkonen a facut spectacol in Marele Premiu al Belgiei

31 August 2009
636 Vizualizari | 0 Comentarii
• Pilotul finlandez al echipei Ferrari, Kimi Raikkonen, a castigat ieri Marele Premiu al Belgiei, a 12-a etapa a Campionatului Mondial de Formula 1, disputat pe circuitul de la Spa-Francorchamps

Pilotul finlandez al echipei Ferrari, Kimi Raikkonen, a castigat ieri Marele Premiu al Belgiei, a 12-a etapa a Campionatului Mondial de Formula 1, disputat pe circuitul de la Spa-Francorchamps. Raikkonen a fost urmat in clasamentul acestei etape de italianul Giancarlo Fisichella, component al echipei Force India, in timp ce pe pozitia a treia s-a clasat germanul Sebastien Vettel, component al echipei Red Bull-Renault. Raikkonen a castigat prima cursa din acest sezon pentru campioana mondiala la constructori, iar italianul a terminat al doilea, la numai o secunda fata de invingator. Fisichella ar putea deveni coechipier cu Raikkonen, daca Ferrari il va alege sa-l inlocuiasca pe Luca Badoer, autorul unei noi prestatii modeste dupa cea de la Valencia. Pe locul patru s-a situat Robert Kubica, de la BMW-Sauber, iar pe cinci a terminat Nick Heidfeld, tot de la BMW-Sauber). Dupa acesta s-a clasat finlandezul Heikki Kovalainen, de la McLaren-Mercedes, care a ocupat locul sase. Pe locul sapte s-a clasat brazilianul Rubens Barrichello, de la Brawn-Mercedes, iar pe locul opt s-a situat neamtul Nico Rosberg, component al echipei Williams-Toyota. Pe urmatoarele locuri s-au clasat in ordine: Mark Webber (Australia/Red Bull-Renault), Timo Glock (Germania/Toyota), Adrian Sutil (Germania/Force India-Mercedes), Sebastien Buemi (Elvetia/Toro Rosso-Ferrari), Kazuki Nakajima (Japonia/Williams-Toyota) si Luca Badoer (Italia/Ferrari). Dupa acest Mare Premiu, clasamentul general la piloti se prezinta astfel: pe primul loc se afla Jenson Button, care a acumulat 72 puncte, pe pozitia secunda este situat Rubens Barrichello, cu 56 puncte, iar pe locul trei se afla Sebastian Vettel, acesta acumuland 53 puncte. Castigatorul din Belgia, Kimi Raikkonen, se afla pe locul cinci, cu 34 puncte, in timp ce actualul campion mondial, britanicul Lewis Hamilton, este clasat abia pe pozitia a saptea, cu 27 puncte. In alta ordine de idei, clasamentul constructorilor este urmatorul: pe primul loc se afla echipa Brawn GP, care a strans 128 puncte, pe pozitia secunda se gaseste echipa Red Bull, care a adunat 104,5 puncte, iar pe locul trei se afla echipa Ferrari, care a adunat doar 56 puncte.

Page time :0.1527 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013287 (s)