Florin Bratu a batut de unul singur Politehnica

23 Septembrie 2008
944 Vizualizari | 0 Comentarii
Florin Bratu si Lucian Munteanu in duel pentru minge
• Dinamo Bucuresti - Politehnica Iasi 2-0 (0-0), in etapa a opta a Ligii I de fotbal • Iesenii au rezistat doar o repriza in Stefan cel Mare si au platit tribut gafelor din aparare si ratarilor din fata portii adverse • Arbitrul Tiberiu Lajos nu s-a dezmintit si a inventat un penalty pentru Dinamo, la scorul de 1-0 pentru gazde • Etapa viitoare, vineri seara, Poli va primi vizita formatiei FC Timisoara
Politehnica Iasi ramane in continuare singura echipa din Liga I care nu reuseste sa castige in deplasare de peste 18 luni. Precedentul succes inregistrat in afara Iasului s-a consemnat in primavara anului trecut, cand Poli a invins cu 1-0 pe terenul Politehnicii Timisoara, cu un gol inscris de Bilba. Blondul atacant iesean a fost titular si ieri seara, dar jucatorii lui Ionut Popa nu au reusit sa-si depaseasca o conditie de echipa mica si au pierdut cu 2-0 disputa cu Dinamo Bucuresti. Doua goluri ale lui Florin Bratu, ambele inscrise dupa pauza, au stabilit soarta unui joc in care Onut si compania au crezut ca pot obtine puncte fara sa ameninte poarta lui Lobont. Nu-i mai putin adevarat ca arbitrul Tiberiu Lajos nu s-a dezminti nici de aceasta data si a pus serios umarul la un nou succes al dinamovistilor, inventand un penalty pentru gazde, la un duel intre Plesca si Marius Niculae. Poli nu a jucat deloc rau in prima repriza, dar iesenii au fost fricosi si nu au stiut sa profite de apatia gazdelor, care pareau mai mult cu gandul la returul cu NEC Nijmegen. Chiar si asa, cele mai mari ocazii ale primului act au apartinut jucatorilor lui Popa, care au trecut in doua randuri pe langa deschiderea scorului. In minutul 43, Blay a gafat copilareste, Sfarlea i-a suflat mingea, dar centrarea sa a fost respinsa de defensiva dinamovista. Doua minute mai tarziu, faza superba de contraatac a iesenilor, prin Bersnjak (dupa o pasa superba cu calcaiul), dar Blay a intervenit in ultimul moment si a respins din fata mijlocasului oaspetilor, ramas singur cu Lobont. Bratu si Lajos, oamenii meciului Condusa in atac de un Bratu cu o mare pofta de joc, Dinamo a reusit deschiderea scorului abia in repriza secunda, Bratu avand nevoie de doar 32 de secunde de la reluare si de o pasa perfecta de la Marius Niculae pentru a marca, la o faza in care Ionut Stancu a gafat incredibil. Acelasi Bratu a dus scorul la 2-0, din penalty, in minutul 60, cu largul concurs al omului de casa al dinamovistilor, arbitrul Tiberiu Lajos. Cazuti psihic la acest scor, iesenii puteau reduce din diferenta prin Ciprian Tanasa (78`), insa, scapat singur in careul cainilor rosii, jucatorul imprumutat de la Craiova a sutat la cativa centimetri alaturi de poarta lui Lobont. Incercarile de revenire ale moldovenilor din finalul meciului n-au adus rezultatul dorit, Poli nereusind sa marcheze nici macar golul de onoare, chiar daca Tanasa, Nuno Viveiros sau Onut au trecut in cateva randuri pe langa gol. In prezenta a doar 2500 de spectatori prezenti pe stadionul din Groapa, antrenorul Politehnicii Iasi, Ionut Popa, a inceput jocul de la Dinamo cu urmatorul unsprezece: Plesca - Stancu, Onut, Munteanu, Pecnik - Naidin, Gavatorta - Cristian Bratu (`73 Montiel), Bersnjak (`68 Viveiros), Sfarlea - Bilba (`53 Tanasa). De partea cealalta, Mircea Rednic, tehnicianul dinamovistilor a mizat pe urmatoarea formula de joc: Lobont - Blay, Julio Cesar, Lucian Goian, Izvoranu - Torje (`46 Danciulescu), Diakite, Thiago (`46 Ze Kalanga), Adrian Cristea - Marius Niculae, Florin Bratu (`72 Ropotan). Partida a fost arbitrata de omul de casa al dinamovistilor, Tiberiu Lajos, ajutat la cele doua linii de asistentii Sorin Caia si Sebastian Stoianof. Dupa aceasta infrangere, Politehnica ocupa locul 16, cu doar 4 puncte (din doar 7 meciuri), la un punct in spatele formatiei Pandurii Targu Jiu, echipa care de ieri are un nou antrenor, in persoana lui Sorin Cartu, care i-a luat locul pe banca tehnica lui Eugen Neagoe. Etapa viitoare, programata vineri seara, de la ora 19.00, Poli Iasi va primi vizita formatiei FC Timisoara. Tot ieri, in primele doua meciuri ale zilei, FC Brasov a remizat cu Rapid Bucuresti, scor 0-0, iar Universitatea Craiova a invins in deplasare fostul lider al Ligii I, Unirea Urziceni, cu scorul de 2-1. Gazdele au deschis scorul prin Galamaz, in minutul 12, dar cinci minute mai tarziu Baird a readus egalitatea pe tabela de marcaj. Acelasi Baird a fost la originea golului 2 al oltenilor, marcat de Stoianof, in minutul 63, si Universitatea Craiova a produs schimbarea liderului in prima liga. O noua grupa de copii la Poli Fostul mare jucator al Politehnicii Iasi, Adrian Kereszy, care a ocupat succesiv si posturile de antrenor principal la formatia din Copou si la echipa a doua, formeaza o noua grupa de copii. Kereszy se va ocupa de cea mai tanara grupa a Politehnicii, organizand o selectie pentru copiii nascuti in anul 2002. Astfel, parintii care vor sa-si dea copiii la fotbal o pot face sambata dimineata, 27 septembrie, la ora 9.00, la terenul sintetic din complexul Emil Alexandrescu (Copou). Relatii suplimentare pot fi obtinute la numarul de telefon: 0741/769.186

Page time :0.1447 (s) | 22 queries | Mysql time :0.036871 (s)