Florin Mergea s-a calificat in semifinalele probei de dublu in turneul de la Sydney

Publicat: 14 ian. 2016

Florin Mergea si indianul Rohan Bopanna s-au calificat, joi, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului ATP de la Sydney, dotat cu premii totale de 404.780 dolari, dupa 6-2, 6-4 cu australienii Sam Groth – John Peers. Mergea si Bopanna, favoritii numarul patru ai probei, s-au impus dupa 56 de minute de joc efectiv, dar meciul a fost întrerupt pentru o buna bucata de timp la scorul de 4-4 în setul al doilea, din cauza ploii. Învingatorii au reusit opt asi, iar Groth si Peers doar cinci. Cuplul româno-indian si-a asigurat un cec de 6.230 dolari si 90 de puncte ATP, urmând ca în penultimul act sa înfrunte cuplul sud-american Thomaz Bellucci (Brazilia) / Leonardo Mayer (Argentina).

În concursul feminin de dublu de la Sydney, Raluca Olaru s-a oprit în semifinale, dupa un meci de mare lupta contra liderelor ierarhiei mondiale. Alaturi de Iaroslava Shvedova, din Kazahstan, Raluca a fost învinsa de perechea Martina Hingis / Sania Mirzacu scorul de 6-4, 3-6, 8-10. Olaru si Shvedova au condus ostilitatile si erau în avantaj, 6-4, 2-1 în momentul în care partida a fost întrerupta din cauza ploii. La reluare, cuplul româno-kazah nu si-a mai regasit ritmul si a pierdut meciul, dupa o ora si 31 de minute de joc efectiv. Raluca Olaru si Iaroslava Svedova au câstigat pentru participare 11.735 dolari si 185 de puncte WTA.