Fostul iesean Cristea a calificat-o pe Dinamo in sferturile Cupei

13 Noiembrie 2008
621 Vizualizari | 0 Comentarii
Andrei Cristea si Narcis Ciocarlan
• Cu doua goluri si o pasa de gol in meciul cu FC Botosani, fostul atacant al Politehnicii, Andrei Cristea, a calificat-o pe Dinamo in sferturile de finala ale Cupei Romaniei

Ieri s-au disputat cinci meciuri din optimile de finala ale Cupei Romaniei la fotbal. Poate cel mai interesant meci s-a disputat la Focsani, acolo unde liderul Dinamo, fara multi dintre titulari, a intalnit pe FC Botosani, formatie din al doilea esalon al tarii. Dupa o prima repriza modesta, Dinamo a jucat bine in partea a doua si a punctat de trei ori, prin fostul atacant al Politehnicii Iasi, Andrei Cristea (doua goluri) si Danciulescu.

Simao a inscris pentru Botosani. Moldovenii au inceput curajos jocul de la Focsani cu Dinamo, elevii lui Leo Grozavu incercand sa surprinda pe contraatac. Chiar daca nu au avut ocazii clare de gol, jucatorii botosaneni au pus probleme fundasilor adversi, care au tratat cu lejeritate fazele din preajma careului. Dolha s-a opus bine la suturile lui Acsinte si Keita, iar Kone nu a nimerit poarta din cativa metri, ratand o ocazie importanta pentru Botosani. Dupa pauza, Andrei Cristea a deschis scorul (minutul 50) cu un sut plasat, iar apoi Keita (`51) a fost aproape de egalare, trimitand putin pe langa poarta lui Dolha. Jocul s-a rupt in minutul 55, cand echipa lui Leo Grozavu a ramas in zece oameni, Pleniceanu fiind eliminat. Dinamo a fortat si a facut 2-0 prin Danciulescu (`66), care a reluat in poarta goala dupa o centrare deviata trimisa de Andrei Cristea. FC Botosani a mai incasat un gol cu sapte minute inainte de finalul meciului, Andrei Cristea reusind "dubla" din centrarea lui Miranda. Totusi, echipa din Botosani a izbutit golul de onoare in minutul 85, cand Simao a profitat de o greseala mare a apararii dinamoviste, marcand din careu cu un sut plasat. Cel mai echilibrat joc avea sa se dispute la Fagarasi, acolo unde Gloria Bistrita si FC Brasov au terminat la egalitate, scor 1-1, si au ajuns la executarea loviturilor de departajare. Aici Maldarasanu si Roman au ratat pentru brasoveni, astfel ca bistritenii lui Ioan Ovidiu Sabau au reusit o calificare neasteptata in sferturile de finala ale Cupei. Tot ieri, Rapid Bucuresti, cu George Copos in tribune, a invins lejer pe International Curtea de Arges, cu scorul de 3-0, dupa reusitele lui Joao Paolo Pinto, Ricardo Fernandes si Ovidiu Herea. In sferturi a ajuns si FC Vaslui, care a invins cu scorul de 2-1 pe CS Otopeni, intr-un joc in care arbitrajul lui Marius Martis a fost contestat de trupa lui Marian Bucurescu. Astazi, de la ora 20.30, in Regie, se va disputa si ultimul joc din optimile Cupei, dintre CFR Cluj si Sportul Studentesc.